Pri výbere farby do detskej izby zvážte aj povahu dieťaťa. 5 tipov, na čo všetko dbať pri zariaďovaní

Patricia Poprocká, 3. marca 2020 o 04:26

Pre bábätká je vlastná izba zbytočnosť a vyhodené peniaze, ako deti rastú, postupne však vlastný priestor potrebujú. V prvých troch rokoch je to skôr kútik na odkladanie hračiek, s ktorými aj tak budú prichádzať za rodičmi, čím starší ale budú, tým viac súkromia budú chcieť. Ako čo najlepšie zariadiť detskú izbu?

Príjemne, tak by sa mal prioritne cítiť vo svojej izbe každý.

Foto: shutterstock.com

Tu je päť odporúčaní, na čo dbať pri výbere nábytku, ako ho vhodne usporiadať a aká farba stien sa pre aké dieťa hodí či čo deťom do izby dať.

Dostatok svetla

Ideálne je čo najviac prirodzeného svetla. V domoch sú vynikajúce napríklad strešné okná, v bytoch na výber príliš nemáte a treba sa prispôsobiť. Dôležité je ale aj umelé osvetlenie – pre menšie deti je najbezpečnejšie svetlo na strope, starším sa zíde aj prenosná lampa – na čítanie, písanie pri stole a podobne. Súčasťou izby pre staršie deti, ktoré spia samé, by mala byť aj lampa s tlmeným osvetlením na večer a noc.

Farby stien

Pre dobrý pocit je dôležitá farba stien. Vedeli ste ale, že nie každá sa hodí ku každému typu dieťaťa? Napríklad červená, ktorá evokuje teplo, energiu, silu, dokonca podnecuje k učeniu, sa nehodí do izby pre hyperaktívne deti. Modrá, upokojujúca, relaxačná nabudzuje tiež pocity melanchólie, preto nie je dobrá pre deti, ktoré sú sedavejšie, menej aktívne, často samé a so sklonmi k smútku. Pocity osamelosti zmierňuje žltá, ktorá prispieva k optimizmu a veselosti. V príručke Rodičia a ja ju ale neodporúčajú jedináčikom a deťom, ktoré veľa rozprávajú. Biela farba zasa podnecuje intelekt, tiež navádza na optimizmus, nie je však vhodná pre deti, ktoré majú problém nájsť si kamarátov a vyžadujú od dospelých veľa pozornosti.

Nábytok

V detskej izbe často plní aj iné účely, než na aké bol vyrobený, napokon, kto nemiloval skákať po posteliach, liezť na skrinku, sedieť na stole...? Základom nábytku v izbe detí by mala byť preto pevná konštrukcia. Čo sa týka postele, oplatí sa investovať do kvalitných matracov a prírodných materiálov na posteľné návleky. Pri umiestňovaní nábytku počúvajte aj deti – čo kde chcú mať. Dbajte akurát na to, aby mali dostatok svetla pri stole – pre pravákov by malo smerovať zľava, pre ľavákov naopak, sprava. Kvalitná by mala byť aj stolička. Pre menšie a živšie deti je problémom nábytok na kolieskach.

Podlaha

Mala by byť dostatočne priestranná na porozkladanie hračiek. Odporúča sa mäkký teplý koberec. Nemusí siahať cez celú izbu, postačí, ak sa na ňom deti dokážu pohodlne na zemi zahrať. Rátajte s tým, že potom ho už asi inde nepoužijete, ale aj nehody a výskumy k detstvu patria.

Zariadenie

Nečakajte poriadok ako zo škatuľky. A myslite aj na to, čo im do izby dáte. Čo chcete, aby vaše deti preferovali, dajte im do izby na dosah. Zbytočne napríklad budú mať zriadenú knižnicu, ak budú knihy umiestnené na vysokej poličke, kam nedočiahnu, alebo trebárs v obývačke. Vzťah si k nim vytvoria, ak si ich budú môcť vyberať a prezerať podľa nálady a potreby. Áno, riskujete ich opotrebovanie, niekedy aj postrihanie alebo pomaľovanie, vždy sa však dá nájsť rozumné usmernenie. A spoločné čítanie, samozrejme.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Marcela vyrába čarovné kufríky so zvieratkami: „Do tvorby dávam celé svoje srdce.“

  Marcela vyrába čarovné kufríky so zvieratkami: „Do tvorby dávam celé svoje srdce.“

  Marcela Novysedláková (37) zo Spišskej Novej Vsi od malička ručne šila šatičky pre bábiky a snívala o tom, že raz sa stane módnou návrhárkou. To sa jej síce nepodarilo, ale dnes navrhuje úžasné kufríky, ktoré dospelých vrátia do detstva a deti učia, ako to chodí v rodine.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok ROZHOVOR Tri roky na vidieku ma vyliečili z ilúzie, že sa tu žije čistejšie

  ROZHOVOR Tri roky na vidieku ma vyliečili z ilúzie, že sa tu žije čistejšie

  Meno Nikolina prezrádza bulharské korene, jej domovom sú však Košice, kam sa jej otec ako mladík v medzivojnovom prisťahoval. Nikolina Urbančíková (67) svoj život zasvätila cudzím jazykom – učila a prekladala beletriu, odborné knihy i televízne dialógy. Stihla vychovať dvoch synov, na ktorých je hrdá a nezaháľa ani v penzii. Vedie tanečný klub a koronakrízu využíva na zvýšenie povedomia o nutnosti chrániť planétu. „Prehnali sme to vo všetkom, treba ubrať,“ hovorí v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Ivanin denník 3: „Aj si poplačem, ale nevzdávam sa.“

  Ivanin denník 3: „Aj si poplačem, ale nevzdávam sa.“

  Nastúpila na prvú chemoterapiu, ktorá má zničiť metastázy na viacerých miestach tela, a verí, že sa po jej absolvovaní nebude cítiť príliš zle. Mladej Levičanke Ivane Debrecéniovej (37) sa po úspešne vyhratom zápase, žiaľ, vrátila rakovina. O boji, ktorý s vážnou chorobou zvádza, si môžete prečítať vždy každý druhý štvrtok v jej denníku.

 • Obrázok Chlapec šil rúška pre spolužiakov, tí ho vysmiali. „Si frajer,“ vystrúhala mu poklonu ministerka

  Chlapec šil rúška pre spolužiakov, tí ho vysmiali. „Si frajer,“ vystrúhala mu poklonu ministerka

  Bol smutný, pretože spolužiaci odmietli nosiť rúška, ktoré pre nich s láskou ušil. Jeho mamička to nenechala len tak a vďaka jej iniciatíve je dnes trinásťročný Jirka v susednom Česku hrdinom.

 • Obrázok Ivanin denník 2: Začína mi chemoterapia, mám obavy, ako ju budem zvládať

  Ivanin denník 2: Začína mi chemoterapia, mám obavy, ako ju budem zvládať

  Ivana Debrecéniová (37) akoby zázrakom prežila agresívnu rakovinu, no choroba sa jej žiaľ vrátila. Po vyoperovaní nových metastáz z pečene a mezentéria ju čaká chemoterapia, z ktorej má obavy. Aj podozrivý útvar v konečníku sa po operácii nakoniec ukázal byť zhubným, statočná Levičanka to však nepovažuje za katastrofu, dokonca je rada, že konečne môže začať s liečbou. Ako Ivana s chorobou bojuje, to sa môžete raz za dva týždne dočítať v jej denníku.

 • Obrázok Ivanin denník: Rakovina sa mi vrátila, ale bojujem

  Ivanin denník: Rakovina sa mi vrátila, ale bojujem

  Ivana Debrecéniová (37) prekonala agresívnu rakovinu hrubého čreva s metastázami, pred pár týždňami jej však lekári oznámili, že vážne ochorenie sa vrátilo. Ako s chorobou bojuje a ako sa cíti, o tom všetkom vám bude písať vo svojom pravidelnom denníku dvakrát za mesiac.

Ďalšie články v rubrike >