- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Takto to robím ja
-
Dve kamarátky zriadili miesto, kde si ľudia môžu vymieňať nepotrebné veci. „Nechceme poučovať, len ukazujeme, čo sa dá“
Nie je im jedno, koľko odpadu ľudia vyprodukujú. Preto založili miesto, kam môžu rodičia nepotrebné veci namiesto vyhodenia odovzdať. Alebo vymeniť, prípadne si požičať. Simona Hlaváčová a Jana Reháková sa už takmer rok starajú o svoju Baterkáreň, miesto, kde veci dostávajú druhú šancu.
-
ROZHOVOR Civilizácia preniká aj k prírodným národom: Mobil v ruke a kalašnikov na pleci
Zachovávajú si vlastné tradície, ale naša civilizácia dobieha aj ich. Nie je výnimočné stretnúť v africkej džungli chlapa, ako zíza do mobilu alebo má na pleci kalašnikov. Na druhej strane však ženy spávajú na tenkých doštičkách, aby si nepokazili účes, alebo im vybijú predné zuby, aby si mohli lepšie ozdobiť peru tanierikom. No a deti, tie sú samozrejme pri matkách, nosené na každom kroku v každom počasí.
-
Dominika dojčí! No a?
Za normálnych okolností by to mohla byť len milá fotka do rodinného albumu, spomienka na prvú dovolenku s Jakubkom, ako sa dojčil v lietadle. Mama Dominika, známa tenistka ju však zverejnila na sociálnych sieťach a spustila to, čo sa dalo čakať – polemiku.
-
A je po probléme! Mamička vymyslela skvelý spôsob, ako predísť hádkam pri domácich prácach
Kto vynesie smeti? Kto povysáva? Ani vaše ratolesti sa pri týchto otázkach netvária dvakrát nadšene? Bratislavčanka Zuzana Precechtelová mala takýchto dohadovačiek so svojimi deťmi tiež dosť, tak vymyslela jednoduché riešenie.
-
ROZHOVOR Česká pesničkárka z lazov Veronika Kicková: Chcela som sa stať Slovenkou, smiešne želanie
Pesničkárka Veronika Kicková (46) už od detstva milovala slovenčinu, v štrnástich čítala v origináli Milana Rúfusa a priťahovala ju všetko slovenské, hlavne folklór a tradičný vrchársky život. Nechala preto život vo vykorenených českých Sudetoch a presťahovala sa na slovenské lazy.
-
Janka o živote vo Francúzsku: Našu trojročnú rodičovskú dovolenku tu nikto nechápe
Slovenka Janka Farkašová (46) si vo Francúzsku ťažko zvyká na všadeprítomnú byrokraciu, ale užíva si tamojší zmysel pre krásu, umenie či dobré jedlo.
-
Výnimočné hobby mladej finančníčky. Lenka vyrába misky z trávy, do kuchyne i na ozdobu
K ručným prácam a tvoreniu „niečoho z ničoho“ to Lenku ťahalo odjakživa, takže nie je až takým prekvapením, že dnes vyrába misky. Zvláštny je ale materiál, z akého ich pletie: obyčajná tráva, z ktorej za pomoci nití vyrobí rozmanité nádoby, napríklad na chlieb či ovocie.
-
Pán premiér, dá sa to i čestne. Tieto ženy zvládli popri diplomovke aj starať sa o dieťa
Na dovolenku v Chorvátsku nemali peňazí ani pomyslenia, nemali ani za kamarátku sestru oponenta, ktorá by im diplomovú prácu pri mori „prepísala“ do počítača. Namiesto toho cestovali vlakom cez celú republiku za svojím školiteľom, alebo cez celú Bratislavu do laboratória od opatrovateľky, ktorú si platili, aby im postrážila bábätko.
-
V Trnave idú rozdávať bicykle, kolobežky i trojkolky
Rodiny, ktoré nemajú na to, aby svojim deťom kúpili bicykle, si o ne môžu požiadať v rámci zbierky Bicykel do každej rodiny. Ide o charitatívny projekt, ktorý zorganizovala Trnava s partnermi pre sociálne slabých obyvateľov a tiež pre neziskové organizácie.
-
Simona žije a podniká na Pobreží Slonoviny: „Ľudia tu majú čas namiesto hodiniek“
Pochádza z Piešťan a od svojich 17 cestuje po svete. Simona Rajan žila v USA, Španielsku, Bruseli, aby pred štyrmi rokmi zakotvila priamo na rovníku – na exotickom Pobreží Slonoviny. Má tu manžela, malého syna i firmu. „V lete mávame tri mesiace 40 stupňov a 90-percentnú vlhkosť,“ opisuje.
-
Žiadne kolesá ani rukávniky. Ako správne učiť deti plávať, radí bývalý plavec a úspešný tréner Ladislav Struhár
Kolesá, vesty ani rukávniky nepotrebujete. Slúžia skôr na bezpečnosť detí, keď nie sú vo vode pod dohľadom, nie na výuku. Ak ich chcete učiť plávať, treba ísť na to inak.
-
V popôrodnej depresii skoro ublížila synovi, dnes pomáha ostatným mamám: „Prečo mi nikto nepovedal, že to bude dobré?“
Slovenka Ivana Poku žijúca v Londýne si prešla peklom popôrodnej depresie. Našla však v sebe vnútornú silu, dostala sa z toho a ženám, ktoré sa ocitnú v podobnej situácii, dnes podáva pomocnú ruku. „Ak by mi niekto povedal, že trvá, kým si človek zvykne a smútok a zúfalstvo sú po pôrode normálne, nemusela som sa cítiť ako tá najhoršia matka na svete,“ hovorí.
-
Krása v horách ukrytá. Nová kniha Ota Rozložníka a portálu ahojmama.sk prináša tipy na túry i užitočné rady o turistike s deťmi
Slovenské hory sú krásne a teraz v lete je ideálna príležitosť navštíviť ich. Lepšie sa v nich orientovať vám pomôže nová kniha, ktorá je výsledkom spolupráce portálu ahojmama.sk a skúseného turistu, autora turistických máp Slovenského raja a Vysokých Tatier Ota Rozložníka – Krása v horách ukrytá.
-
ROZHOVOR Slávka Halčáková: Školy deťom navliekajú zvieraciu kazajku
Umožňuje dcére prejaviť negatívne pocity, a ak urobí chybu, nemá problém jej povedať „prepáč“. Herečka Slávka Halčáková v rozhovore pre ahojmama.sk hovorí aj o tom, aké je dôležité rešpektovať prírodu a jej zákonitosti.
-
Upíri existujú, verili naši predkovia dokonca ešte pred 40 rokmi. Mŕtvym odtínali hlavy alebo ich pribíjali o rakvu
Kým my dnes deťom rozprávame hrôzostrašné rozprávky, naši predkovia v ich zajatí naozaj žili. Tak, ako dnes veria v strašidlá mnohé deti, v minulosti verili i dospelí. Najmä ak ich postihlo nešťastie ako napríklad choroby či hynutie dobytka, mali vinníka – vampíra. A to nie tak dávno, posledný známy prípad na východe Slovenska siaha len niečo cez 40 rokov dozadu.
-
Škodlivé praktiky používali už naši predkovia. Novorodenca kúpali, natierali maslom, kládli na pec
Dojčenie bolo pre nich samozrejmé, o tom, čo bábätko v prvých chvíľach na svete naozaj potrebuje, však nemali najlepšie vedomosti. Aj keď sa naši predkovia v mnohých oblastiach starali o deti priam príkladne, v súlade s dnešnými vedeckými odporúčaniami, neplatilo to bezprostredne po narodení.
-
Začíname s otužovaním: Žiadna veda, stačí doma zmeniť pár maličkostí
Nebojte sa chladu, je prospešnejší než si myslíme. A nebojte sa začať s otužovaním, zvládnete to, aj keď patríte k tým, pre ktorých je teplá sprcha a vykúrená izba nadovšetko. Oplatí sa pár stupňov ubrať, pomáha to telu aj duši.
-
Eva Marková z organizácie Jeden rodič: Osamelí rodičia často končia s vážnymi zdravotnými problémami
Eva Marková (43) si prešla ťažkým rozvodom a trvalo jej dlho, kým sa vyrovnala s novou situáciou. Založila organizáciu Jeden rodič, ktorá upozorňuje na náročnú situáciu osamelých rodičov a ich detí. Štát by im mal podľa Evy Markovej umožniť daňové úľavy, podporiť skrátené úväzky či poskytnúť kúpeľné poukazy.
-
Na slovách záleží. Strážte si svoju reč, nabáda svetoznáma laktačná poradkyňa Diane Wiessinger
Zvyknete hovoriť že dojčenie je prospešnejšie ako umelé mlieko? Chyba. Aj keď to myslíte dobre, dávate oboje na jednu úroveň, na ktorej zďaleka nie sú. Upozorňuje na to americká laktačná poradkyňa Diane Wiessinger vo svojej slávnej eseji Stráž si svoju reč.
-
Biela káva s rožkom, rascová polievka či zemiaky v šupke. To sú chute nášho detstva, vravia čitateľky
Buchty s makom, krupica či zemiaky pečené v šupke... Ktovie prečo, ale v spomienkach na chute nášho detstva prevládajú tie najjednoduchšie jedlá. Zisťovali sme, aké jedlá sa spájajú s detstvom dnešným mamám.