- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Umývate ovocie a zeleninu správne? Čo hrozí, ak sú umyté nedostatočne
Len voda stačiť nemusí. Šikovnou pomôckou je kefa na umývanie ovocia a zeleniny. Aké ďalšie možnosti ešte máte, aby plody záhrad a sadov priniesli len zdravotný prospech a nie komplikácie?
-
Rapídne pribúda rakoviny u stále mladších ľudí
V rokoch 1990 až 2019 došlo k 79-percentému nárastu počtu nových prípadov rakoviny u osôb mladších ako 50 rokov.
-
Sepsa môže ohroziť na živote aj po ľahkej infekcii. Ohrozené sú najmä malé deti a starší ľudia
Ľudovo sa jej hovorí otrava krvi. Sepsa je obávaná komplikácia infekcií, ktorá môže, žiaľ, skončiť aj smrťou postihnutého. Nie je pravdou, že vzniká len po veľmi ťažkých zápaloch, hrozí aj pri ľahších nákazách.
-
Týchto 12 potravín môže znížiť riziko rakoviny, známy odborník vysvetľuje, ako ich najlepšie konzumovať
Isteže, nedá sa povedať: Jedzte toto a nikdy neochoriete. Napriek tomu sú potraviny, ktoré podľa viacerých štúdií dokazujú, že môžu byť spojené s nižším rizikom vzniku rakoviny. Upozorňuje na to odborník, niekdajší riaditeľ Národného ústavu detských chorôb bývalý hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na gatstroenerológiu, najnovšie dekan Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity Ladislav Kužela.
-
Najväčšia detská nemocnica bude pri operáciách využívať robota
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave bude ako prvá detská nemocnica na Slovensku využívať na operačné zákroky robotický chirurgický systém da Vinci.
-
Takto vyzerá správna obuv pre dieťa. Pevná päta, ohybná podrážka a ďalej?
Začiatok školského roka je už tradične obdobím, kedy sa deťom kupujú nové topánky na jeseň a do školy či škôlky prezuvky. Viete však, aké parametre by mali spĺňať? Prečítajte si malé zhrnutie.
-
Ísť či netreba? Pediatrička radí, kedy si zdravotný stav dieťaťa vyžaduje návštevu pohotovosti
Na pohotovosť treba s dieťaťom ísť len vo vážnych prípadoch, ktoré neznesú odklad. Rodič však zväčša nie je lekár, aby dokázal sám posúdiť, či si zdravotný stav jeho potomka vyžaduje okamžitý zásah zdravotníkov. Pediatrička ponúka prehľadný manuál, ktorý pomôže správne sa rozhodnúť.
-
VIDEO Skoré prejavy autizmu. Tieto pohyby robia azda všetky deti, avšak kedy spozornieť?
Rodičia väčšinou vycítia, že je niečo inak, ako by malo byť, hoci okolie a dokonca aj lekári ich môžu presviedčať, že o nič nejde, pretože takto sa predsa správajú všetky deti. Možno áno, avšak rozdiely existujú. Pozrite si video, ktoré upozorňuje na rané príznaky autizmu a ak máte pochybnosti či podozrenie, neváhajte navštíviť lekára.
-
Čo má a čo určite nemá obsahovať zdravá desiata? Svoje tipy dáva lekárka
Nie vždy sa to podarí, avšak snažiť sa o vyváženú a zdravú desiatu sa oplatí. Dieťa získa energiu na vyučovanie a upevní si zdravie.
-
Aké kvapky použiť, keď bolí ucho?
Bolesť ucha je jednou z najnepríjemnejších, čo určite potvrdia všetci, ktorých už niekedy postretla. Čo robiť v takom prípade? Môžu pomôcť prípravky, ktoré sa voľne predávajú v lekárni, alebo niektoré z antibiotík, ktoré máte pre istotu doma v zásobe?
-
Fialový zázrak z našich záhrad. Slivky znižujú cholesterol, bojujú proti zápche
Slivkový džem či kompót, slivkový koláč, slivková šťava a áno, aj slivovica. Nastáva čas, keď vládu vo svete ovocia preberajú slivky. Čo si z nich môžete vziať pre svoju zdravie?
-
Ostro sledovaný liek Zolgensma by sa mohol hradiť zo zdravotného poistenia
Drahý, dvojmiliónový liek Zolgensma by mohol byť zaradený do zoznamu liekov preplácaných z verejného zdravotného poistenia, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva.
-
„Úrazy na trampolíne vedia vždy prekvapiť svojou závažnosťou,“ hovorí úrazový chirurg
Pre deti prázdniny znamenajú voľný čas, pohyb a zážitky, pre lekárov v chirurgických ambulanciách sa však nesú v znamení zvýšeného počtu úrazov. Výnimkou nie je ani úrazová ambulancia bánovskej nemocnice. Ako upozorňuje jej lekár Michal Briatka, vážne zdravotné problémy môžu nastať aj po na prvý pohľad nezávažnom úraze.
-
Viete, čo sa stane ak dieťa prehltne batériu? Vždy okamžite bežte k lekárovi, následky môžu byť fatálne
Poviete si, že vám sa to predsa nemôže stať? Omyl. Batérie sú v domácnosti často používaným predmetom a najmä malé deti sa k nim vedia dostať ľahšie než si myslíme. Stačí rozobrať hračku, v ktorej baterku objavia a ak si to rodič nevšimne, k jej prehltnutiu je len krôčik. Ak sa tá zakliesni v tráviacom trakte, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu pažeráka a žalúdka a v prípade neskorého zásahu aj k úmrtiu.
-
Božské paradajky. Chránia pred rakovinou, zlepšujú zrak i náladu
Sezóna paradajok vrcholí, okrem chuťových buniek potešia aj naše zdravie.
-
Príprava na školu. Koľko má spať žiak na prvom stupni, koľko stredoškolák?
Či sa nám to páči alebo nie, školské prázdniny sa končia. Zostáva posledný týždeň, kedy je už najvyšší čas začať dieťa postupne prelaďovať z voľného letného režimu opäť na ten školský s povinnosťami. Jedným zo základných faktorov je spánok. Koľko by mali deti spať a ako ich dostať do postele včas?
-
Teplé počasie je fajn, ale detský organizmus v horúčavách trpí. 10 stručných zásad, ako deti pred nimi chrániť
Horúčavy pre detský organizmus predstavujú záťaž, pretože ich telo nie je schopné regulovať teplotu tak rýchlo ako telo dospelých. V nadmierne teplom počasí je preto potrebné deti chrániť. Odporúča sa dodržiavať týchto 10 bodov. Mnohé z nich už poznáte, nech sa páči, tu sú všetky pokope:
-
Ako dlho platí recept na lieky? Ktoré treba vyzdvihnúť do 24 hodín a kedy je potrebný aj občiansky preukaz?
Nie je recept ako recept. Hoci jeho elektronické predpisovanie náramne uľahčuje život, ak si v lehote platnosti predpísané lieky nestihnete vyzdvihnúť, prepadá. Recepty na rôzne druhy liekov majú rozličnú platnosť, tu je prehľad.
-
Lieky proti bolesti a horúčke sú už dostupné, výpadky majú antibiotiká
Situácia s dostupnosťou liekov proti bolesti či horúčke na Slovensku je už stabilná. K dispozícii sú aj pediatrické liekové formy s obsahom ibuprofenu a paracetamolu.
-
Neobliekajte deti (ani seba) v horúčavách do čiernej. Tmavé je výrazne teplejšie, o koľko až?
Proti horúčavám nebojujte len pobytom v tieni, primeraným oddychom či dostatočným pitným režimom, ale aj tým, čo máte na sebe. Čierna je absolútne nevhodná, pretože pohlcuje teplo namiesto toho, aby ho odrážala, ako to robí oblečenie svetlejších farieb.