Rapídne pribúda rakoviny u stále mladších ľudí
V rokoch 1990 až 2019 došlo k 79-percentému nárastu počtu nových prípadov rakoviny u osôb mladších ako 50 rokov.
Výskumníci Edinburskej univerzity a univerzity vo východočínskej provincii Če-ťiang analyzovali údaje globálnej štúdie o zdraví s názvom Global Burden of Disease 2019, ktorá zahŕňa 29 foriem rakoviny a dáta z 204 krajín a regiónov.
Vedci sa zamerali na nové prípady rakoviny, úmrtia, zdravotné následky a rizikové faktory u ľudí vo veku 14 až 49 rokov, pričom odhadli ročnú percentuálnu hodnotu. V roku 2019 rakovinu diagnostikovali 3,26 milióna ľuďom mladších ako 50 rokov, čo predstavuje nárast o 79,1 percenta od roku 1990. Zvýšil sa aj počet úmrtí – o 27,7 percenta.
Výskumníci uviedli, že hoci genetika pravdepodobne určitú úlohu zohráva, k hlavným rizikovým faktorov patria fajčenie, konzumácia alkoholu a jedálniček s vysokým obsahom mäsa a soli a s nízkym príjmom ovocia a mlieka. Ďalšími faktormi sú nadváha, nízka fyzická aktivita a vysoká hladina cukru v krvi.
Podľa údajov je rakovina prsníka najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny na celom svete – predstavuje 13,7 prípadu na 100.000 obyvateľov. Najrýchlejšie medziročne rastú prípady rakoviny priedušnice a prostaty.
Počet prípadov takzvaného skorého nástupu rakoviny pečene u ľudí vo veku do 50 rokov však každý rok klesal o 2,88 percenta. Regióny s najvyššou mierou skorého nástupu rakoviny sú Severná Amerika, Austrália a západná Európa.
Zdravie - ďalšie články
-
Čo potrebuje každé dieťa, keď je choré
Podľa imunológov je ideálne, aby rekonvalescencia po chorobe trvala minimálne tak dlho ako samotné ochorenie. S návratom do kolektívu rovesníkov sa v žiadnom prípade neponáhľajte.
-
Očkovanie proti HPV bude od decembra zadarmo aj pre deti vo veku 13 a 14 rokov
Zatiaľ čo v súčasnosti sa proti HPV vírusom môžu očkovať zadarmo len dievčatá a chlapci vo veku 12 rokov, od decembra budú môcť túto možnosť využiť aj tínedžeri vo veku 13 a 14 rokov. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotníctva.
-
7 tipov, ako doma zabaviť deti bez hračiek. Využite to, čo máte celkom určite v kuchyni
Najlepšie hračky sú tie, ktoré máte doma bežne v kuchyni či komore. A hoci domáce vybavenie a zásoby potravín nie sú na hru pôvodne určené, deti dokážu často zaujať viac ako drahé hračky, s ktorými sa potešia len chvíľu a odložia ich nabok.
-
Covid-19 nikam neodišiel. Môžu sa zasa plošne zatvoriť školy?
Ochorenie Covid-19 rastie vo všetkých krajoch, o čom okrem štatistík svedčí aj zvýšený výskyt vírusu v odpadových vodách. Situácia sa podľa hygienikov v nasledujúcich mesiacoch ešte zhorší. Od októbra až do apríla možno čakať nárast respiračných ochorení, medzi ktoré Covid-19 patrí. Čo nás teda čaká a ako sa správať, aby sme riziko nakazenia minimalizovali alebo chorobu neroznášali ďalej, ak už ju dostaneme?
-
Otráviť sa možno aj z jedlých húb, ako je to možné?
Zbieranie húb je slovenská vášeň, avšak dôležité je priniesť si z lesa len tie druhy, o ktorých sme presvedčení, že sú skutočne jedlé a dobre ich poznáme. V prípade akejkoľvek pochybnosti nechajte hubu radšej tam, kde rastie, môžete si tak zachrániť zdravie či dokonca život.
-
Unikátna operácia v Bratislave. Z hrubého čreva pacientke zo siamských dvojičiek vytvorili močový mechúr
Pôvodne sa do tej operácie lekári nechceli pre množstvo neznámych a rizík ani púšťať, presvedčili ich však pacientkine prosebné oči. Lekári v Národnom ústave detských chorôb napokon mladej žene zo siamských dvojičiek vytvorili unikátnym zákrokom močový mechúr z hrubého čreva a mohli tak odstrániť močovod vyvedený v brušnej stene, čím sa výrazne zvýšil komfort jej života.
-
Umývate ovocie a zeleninu správne? Čo hrozí, ak sú umyté nedostatočne
Len voda stačiť nemusí. Šikovnou pomôckou je kefa na umývanie ovocia a zeleniny. Aké ďalšie možnosti ešte máte, aby plody záhrad a sadov priniesli len zdravotný prospech a nie komplikácie?