Rapídne pribúda rakoviny u stále mladších ľudí
V rokoch 1990 až 2019 došlo k 79-percentému nárastu počtu nových prípadov rakoviny u osôb mladších ako 50 rokov.
Výskumníci Edinburskej univerzity a univerzity vo východočínskej provincii Če-ťiang analyzovali údaje globálnej štúdie o zdraví s názvom Global Burden of Disease 2019, ktorá zahŕňa 29 foriem rakoviny a dáta z 204 krajín a regiónov.
Vedci sa zamerali na nové prípady rakoviny, úmrtia, zdravotné následky a rizikové faktory u ľudí vo veku 14 až 49 rokov, pričom odhadli ročnú percentuálnu hodnotu. V roku 2019 rakovinu diagnostikovali 3,26 milióna ľuďom mladších ako 50 rokov, čo predstavuje nárast o 79,1 percenta od roku 1990. Zvýšil sa aj počet úmrtí – o 27,7 percenta.
Výskumníci uviedli, že hoci genetika pravdepodobne určitú úlohu zohráva, k hlavným rizikovým faktorov patria fajčenie, konzumácia alkoholu a jedálniček s vysokým obsahom mäsa a soli a s nízkym príjmom ovocia a mlieka. Ďalšími faktormi sú nadváha, nízka fyzická aktivita a vysoká hladina cukru v krvi.
Podľa údajov je rakovina prsníka najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny na celom svete – predstavuje 13,7 prípadu na 100.000 obyvateľov. Najrýchlejšie medziročne rastú prípady rakoviny priedušnice a prostaty.
Počet prípadov takzvaného skorého nástupu rakoviny pečene u ľudí vo veku do 50 rokov však každý rok klesal o 2,88 percenta. Regióny s najvyššou mierou skorého nástupu rakoviny sú Severná Amerika, Austrália a západná Európa.
Zdravie - ďalšie články
-
Čo nikdy nerobiť a ako sa najistejšie zohriať? 10 pravidiel bezpečného otužovania
Človek je odolnejší. Voči chorobám, teplotným výkyvom, stresu, má lepšiu náladu a aj spánok. Otužovanie prináša množstvo výhod, aj keď to nemusí byť pre každého len tak – vyzliecť sa v chladom počasí do plaviek a vojsť do studenej vody.
-
Viete, čo vaše dieťa sleduje na internete? Odborníci varujú pred týmito nebezpečnými praktikami
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie varuje pred nebezpečnými praktikami na internete a apeluje na rodičov, aby deťom kontrolovali účty.
-
Päť krokov do zimy bez soplíkov
Spravidla platí, že chladné počasie, to je zákonite aj väčšia chorobnosť, prechladnutie či dokonca chrípky. Aj keď soplíky u detí sú bežné a v štátoch ako Švajčiarsko ich v škôlkach ani neriešia, nemusí platiť, že bez nich sa jeseň a zima nezaobídu.
-
Kam až zájde rovnosť? Otázka mužského dojčenia rozhádala celosvetovú organizáciu
Muži a dojčenie? Donedávna by nad tým každý mávol rukou, predsa sú vyslovene ženské a vyslovene mužské záležitosti a tak, ako je dané, že žena rodí deti, je dané, že žena ich aj dojčí. Dnes, v ére, keď sa zdôrazňujú práva transrodových a intersexuálnych ľudí, to však už tak celkom neplatí a muži, ktorí sa identifikujú ako ženy, to skúšajú aj v oblasti laktácie.
-
Cesnakový likér, počuli ste už o ňom?
Nebudete ho asi robiť kvôli vynikajúcej chuti, v tomto chladom období však môže byť skvelým pomocníkom pri podpore imunity. Likér, ktorý neobsahuje alkohol, a ktorý môžu piť i deti. Nech sa páči, vyskúšajte!
-
„Aspoň pohár mlieka denne!“ Mali naše babičky pravdu?
Naše staré mamy nedali na mlieko dopustiť. Dlhé roky sa propagovalo ako základ zdravej výživy, pre dnešných rodičov bolo doslova „povinné“, už či im chutilo alebo nie. Dnes je situácia iná, ľudia si môžu slobodne zvoliť, či a aké mlieko chcú konzumovať a dávať svojim deťom.
-
Rodičia, pozor na toto ovocné pyré! Určite ho deťom nedávajte, kontrola odhalila škodlivé látky
Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na nebezpečné ovocné kapsičky českého výrobcu určené pre deti do troch rokov. Ak ich máte doma, určite ich deťom nedávajte!
-
Recepty
Losos s krémovými zemiakmi
-
CESTOVANIE
10 najväčších nemocníc Európy: 4. je v Prahe, 9. v Plzni, ale číslo jeden vás prekvapí
-
SPRÁVY
Koniec sveta alebo len reči? Tri scenáre, ako Rusko (ne)použije jadrový arzenál
-
ZDRAVIE
Čo sa deje na preventívnej prehliadke u urológa?
-
TV Varecha
Vianočné vafle s BB pudingom (video)