- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
„Nie je to žiadne detské vodné ihrisko, v bratislavskej fontáne sa nekúpte,“ varujú hygienici
Kúpanie sa v obnovenej, najmä malými deťmi veľmi obľúbenej fontány Družba na Námestí slobody v Bratislave nespĺňa základné hygienické požiadavky na umelé kúpaliská.
-
Vymyslená identita, fiktívne vzdušné zámky. Online závislosti ničia životy už školákom, pozor najmä na tieto štyri
„Všetko je na webe“ – niekdajší reklamný slogan je už dávno realitou, žiaľ, nástrahám internetu veľa ľudí len ťažko odoláva. Okrem podvodov, šikanovania či iných foriem online zneužívania sa rozrastá aj internetová závislosť, a to už medzi mladými.
-
Majitelia úspešnej zmrzlinárne Gelateria da Claudia: Kvalita je pre nás základom úspešného podnikania
Keď prechádzate popri areáli hier Radosť pri Štrkoveckom jazere, určite si všimnete rad ľudí pri tunajšej zmrzlinárni. Stoja pred Gelateria da Claudia, ktorej majiteľmi sú Andrea Ivan Martino a Nicole Kollárová. Talian Andrea začínal ako cukrár, pracoval v prestížnych reštauráciách v zahraničí, nakoniec mu však učarovala zmrzlina ale aj Slovenka Nicole. Od minulého roka majú spomínanú zmrzlináreň a Andrea vyrába zmrzlinu v bratislavskom Ružinove.
-
Dieťa by malo v autosedačke sedieť proti smeru jazdy, raz mu to môže zachrániť zdravie či život
Rodičia najčastejšie umiestňujú autosedačku na zadné sedadlo, čo je určite správne, aby ste však ešte viac zvýšili bezpečnosť dieťaťa, upevnite ju aj proti smeru jazdy. Prečo?
-
Ako sa vyhnúť prechladnutiu v nestálom letnom počasí
Prechladnutie v lete? Nič zvláštneho. Nádcha, kašeľ, zvýšená teplota a únava nie sú len doménou zimných mesiacov. Dá sa tomu nejako predísť?
-
Takto môžete s pomocou loptičky uvoľniť hlieny. 6 ťahov, ktoré uvoľnia prínosové dutiny, ukazuje fyzioterapeutka
Metódu loptičkovania vyvinula česká fyzioterapeutka. Ide o stláčanie akupunktúrnych a akupresúrnych bodov, ktoré sa strieda s ich uvoľnením. Vykonáva sa s pomocou malých molitanových loptičiek, ktoré sa gúľajú alebo trú po určitej časti tela.
-
VIDEO Denný stacionár lieči anorexiu či bulímiu úplne inak, ako je bežné, čo všetko chorým ponúka?
Ojedinelé služby ponúka Psychiatrický stacionár pre deti so zameraním na liečbu porúch príjmu potravy, ktorý je súčasťou Kliniky detskej psychiatrie bratislavského Národného ústavu detských chorôb. Jeho výhodou je, že pacienti, v tomto prípade predovšetkým pacientky, nemusia byť hospitalizovaní v nemocnici, dostáva sa im zároveň komplexnejších služieb, ako keď len dochádzajú na hodinu k psychológovi či psychiatrovi, čo je na Slovensku stále prevažujúca prax.
-
„Z nealko piva sa môže dieťa opiť,“ varuje pediatrička rodičov
Chutí ako limonáda, a tak sa veľa rodičov nezdráha ponúknuť dnes tak obľúbené nealkoholické pivo aj svojim malým deťom. Pravdou však je, že nápoj nie je úplne bez obsahu alkoholu, navyše zvyká na chuť, ktorá môže neskôr dieťa priviesť k nadmernému pitiu bežného piva.
-
Dve tretiny psoriatikov nevyhľadajú pomoc, hrozia im pridružené ochorenia
August je každoročne Mesiacom povedomia o psoriáze. Podľa odhadov žije na svete asi 100 miliónov ľudí s týmto ochorením, na Slovensku je to asi 200 tisíc. Avšak podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ani tretina z nich nevyhľadá odbornú lekársku pomoc. Dermatovenerológovia u nás ročne vyšetria menej než 60 tisíc pacientov so psoriázou.
-
Uhorky sú letný zázrak. Zlepšujú trávenie, chránia nervy aj skrášľujú pleť, nechty a vlasy
Svieže, šťavnaté, hodia sa do šalátov, ale snáď najlepšie sú len tak zjedené z ruky. Uhorky nielen skvelo chutia, ale majú aj celý rad zdraviu prospešných účinkov. Zlepšujú tiež kvalitu pleti.
-
Vyzujte topánky a prejdite sa! Pre koho je chôdza naboso vhodná a na čo dávať pozor, vysvetľuje fyzioterapeutka
Leto je na to ideálny čas. Vyzujte topánky a prejdite sa po mäkkej tráve, len tak, voľne. Okrem príjemného pocitu má takáto chôdza aj ďalšie benefity. Ale pozor, nie je to pre každého, varuje odborníčka.
-
Úrazy detí po užití leptavých látok sú časté, treba ich uchovávať bezpečne
Úrazy detí po kontakte s leptavými látkami sú časté, treba ich preto uchovávať mimo ich dosahu. Upozorňuje na to Jaroslav Bibza z Kliniky detskej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave.
-
Vzdelanejšie ženy odkladajú materstvo na neskôr
Každá druhá žena vo vekovej skupine 25 – 29 rokov je bezdetná.
-
Počet mladých intoxikovaných alkoholom v lete mierne stúpa
V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave evidujú počas leta mierny nárast počtu mladých pacientov intoxikovaných alkoholom.
-
Nie je dôležité len, čo jete, ale aj v akom poradí. Čím začať a aké jedlo nechať na koniec, radí odborník
Nielen na zložení jedla, ale aj na jeho poradí záleží. Je známe, že naša strava by mala byť pestrá a čo najviac zložená zo základných surovín bohatých na vitamíny, bielkoviny, aminokyseliny bez chemických prísad a stabilizátorov. A aby pre organizmus neznamenala záťaž, je tu odporúčaná postupnosť jednotlivých jedál.
-
Ako nám zdravotne prospeje kukurica?
Zvlášť priaznivý vplyv má kukurica, ktorá práve začína dozrievať, na mozog a nervy. Obsahuje aj veľké množstvo železa, ktoré potrebujú ľudia trpiaci anémiou.
-
Nebezpečná encefalitída najčastejšie prebieha bez príznakov, varuje infektológ
Nebezpečná kliešťová encefalitída, ktorá môže vážne poškodiť mozog postihnutého, často prebieha bez príznakov. Slovensko pritom v posledných rokoch eviduje mimoriadne vysoký výskyt kliešťa obyčajného, a to aj vo vysokých nadmorských výškach.
-
Kto sa topí, nekričí. Ako vyzerá utopenie? Nemusíte si ho ani všimnúť
Tiež si myslíte, že topiaci sa človek okolo seba rozhadzuje rukami a kričí o pomoc? Utopenie sa je v skutočnosti tichá a najmä rýchla smrť, ktorú si nikto nemusí ani len všimnúť. Predsa však existujú znaky, podľa ktorých poznáte človeka v ohrození života a budete mu v prípade potreby možno vedieť pomôcť.
-
Chystáte sa (nielen) s dieťaťom na odber krvi? Čo predtým robiť a čo celkom určite nie
„Príďte ráno nalačno,“ toto odporúčanie opakuje zdravotnícky personál pred každým odberom krvi. Viete však, že aby boli výsledky neskreslené a odber bezproblémový, treba dodržiavať aj ďalšie pravidlá?
-
Ako odlíšiť neškodné riasy od nebezpečných siníc? Riziko predstavujú najmä pre deti
V prírodných kúpaliskách môže dôjsť k premnoženiu siníc, ktoré dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Prehltnutie väčšieho množstvo siníc môže zase vyvolať črevné problémy, kŕče alebo nevoľnosť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva.