Čo potrebuje každé dieťa, keď je choré

Gabriela Bachárová, 23. septembra 2023 o 06:35

Podľa imunológov je ideálne, aby rekonvalescencia po chorobe trvala minimálne tak dlho ako samotné ochorenie. S návratom do kolektívu rovesníkov sa v žiadnom prípade neponáhľajte.

Ako má vyzerať liečba dieťaťa? Prečítajte si rady pediatrov.

Foto: Shutterstock.com

Choré dieťa možno, samozrejme, poznať jednoducho, má príznaky, ako sú celkové zmeny správania (strata nálady, hravosti, nezáujem o okolie, únava až apatia, nechuť do jedla prípadne jeho odmietanie), zvýšená teplota alebo horúčka, prechladnutie (nádcha výtok z nosa kašeľ, bolesti hrdla, červené slzavé oči, bolesti hlavy), bolesti brucha, vracanie, hnačka alebo vyrážky na koži. Jednoducho povedané, dieťa sa rodičovi či tomu, kto sa oň stará, nejako nezdá, nejaví sa mu zdravé. Slovenskí pediatri pripravili internetovú stránku pediatridetom.sk, na ktorej možno nájsť množstvo rád, ako sa starať o dieťa. Obsahuje aj informácie, ako by sa mali rodičia zachovať, ak malý člen rodiny ochorie.

Jedna z hlavných zásad znie, že i dieťa s miernymi príznakmi nejakého ochorenia by malo zostať doma, a to jednak preto, aby sa jeho zdravotný stav ďalej nezhoršoval, a tiež preto, aby nenakazilo svoje okolie. „Dieťa v žiadnom prípade nedávajte do škôlky alebo školy, nepatrí na detské ihrisko, do detských kútikov ani na záujmové aktivity, na výlet k starým rodičom, do prírody alebo nákupného centra. Dieťa nesmie ani na vianočné besiedky, koncerty, vystúpenia – akokoľvek sa na ne pripravovalo a tešilo,” odporúčajú pediatri. Rodičia by tiež mali pamätať na to, že dieťa s príznakmi môže infikovať aj členov domácnosti, chrániť treba predovšetkým malé deti do jedného roka (dojčatá), starších ľudí, onkologicky či inak vážnejšie chorých pacientov.

Čo najviac v pokoji

Choré dieťa má mať čo najviac kľudový režim. To neznamená, že musí po celý čas ochorenia ležať v posteli, ale nemalo by behať po byte, skákať a podobne. „Je potrebné udržať ho v pokoji čítaním rozprávok, hraním spoločenských hier, rozhovormi, počúvaním príbehov a pesničiek a v tomto čase pokojne aj pozeraním rozprávky v televízii. Limitujte však čas pri obrazovkách mobilov, tabletov a počítačov,” radí detskí lekári. Choré dieťa má byť pod dozorom dospelej známej a zodpovednej osoby. Podľa veku dbajte, aby bola dostupná pomoc dospelej osoby, príznaky sa môžu vystupňovať a celkový stav sa zhoršiť. Platí, že choré dieťa predovšetkým potrebuje byť v pokoji, bezpečí, v istote, obklopený pozornosťou rodičov a najbližších.

Zvýšený príjem tekutín
Podávame akékoľvek tekutiny – vodu, riedené ovocné šťavy, čaj, rehydratačný roztok. Tekutiny nemajú byť horúce. Vhodný je aj mäsovo-zeleninový vývar. „Deti v začiatočných fázach ochorenia často trpia nechutenstvom a tekutiny je často jediným zdrojom energie. Ak ochorenie sprevádza aj horúčka, hnačka alebo vracanie, straty tekutín sú ešte väčšie. Pozor na dehydratáciu,” varujú lekári.

Doprajte mu čas

Doba liečby, počas ktorej má dieťa dodržiavať režim chorého, je minimálne 48 hodín po poklese teploty alebo do doby určenej lekárom. Dieťa musí byť doma najmä počas celej doby užívania antibiotík.

Rekonvalescencia by mala byť dostatočne dlhá, nie je vhodné dieťa po odoznení príznakov hneď poslať do kolektívu. Hrozí, že sa mu choroba vráti alebo na pôvodné ochorenie ešte nasadne niečo iné, vážnejšie. „Podľa imunológov je ideálne, aby rekonvalescencia trvala minimálne tak dlho ako samotná choroba. Počas tejto doby je potrebné vyhnúť sa náročným aktivitám, fyzickú aktivitu zvyšovať postupne, dbať na dostatočný pitný režim, dopriať dieťaťu dostatok oddychu a ak je to možné, vyhýbať sa miestam, kde sa zdržuje veľa ľudí,” radia lekári.

S antibiotikami pozor

Slovenskí pediatri upozorňujú, že väčšina chorých detí pri prechladnutí alebo ochoreniach dýchacích ciest nepotrebuje antibiotiká. Ak teda máte nejaké doma v zásobe, nepoužívajte ich, mohli by urobiť viac škody ako úžitku. Väčšina bežných prechladnutí a infekcií dýchacích ciest je vírusových, a jediné, čo dieťa potrebuje je pokoj, dostatok tekutín a zmierňovanie príznakov ako horúčka, nádcha, hnačka, vracanie a podobne. Ak máte o svoje dieťa obavy, kontaktujte lekára.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >