Vši musia z vlasov preč! Ako s nimi zatočiť

Gabriela Bachárová, 31. októbra 2018 o 13:34

Vážení rodičia, v škole sa objavili vši, pozrite deťom hlavu. Takáto správa od učiteľky nepoteší, čaká vás zdĺhavé vyčesávanie nepozvaných návštevníkov. Dobrá správa ale je, že moderné prostriedky sú obvykle dostatočne účinné, a vlásky už strihať netreba.

Poriadne namydliť! Nevítaným hosťom nedajte šancu.

Foto: Shutterstock.com

Prvou voľbou sú špeciálne šampóny, ktoré sa dajú zohnať v drogérii či lekárni. Obsahujú chemické či prírodnejšie látky, ktoré sú schopné vši zahubiť. Najprv dieťaťu so šampónom umyte hlávku tak, aby ste ju prípravkom pokryli celú. Nechajte pôsobiť tak dlho, ako odporúča výrobca.

Potom vlasy normálne umyte a začnite s vyčesávaním vší s pomocou zvláštneho kovového hrebeňa, ktorý výrobca k šampónu pribaľuje. Počítajte s tým, že u dlhých vlasov celá táto operácia zaberie aj viac ako dve hodiny, je treba vyčesávať prameň po prameni, a to aj viacnásobne.

Zložitejšie je to s hnidami, vajíčkami vší. Šampón síce zlikviduje vši, ale pevne prilepené hnidy môžu na vláskoch zostať aj po vyčesaní hrebeňom či pinzetou. Asi o sedem až desať dní sa z nich vyliahnu larvy, ktoré síce ešte nekladú vajíčka, ale hneď sajú krv. Zničí ich ďalšie použitie špeciálneho šampónu. Niektoré mamičky hnidy likvidujú použitím žehličky na vlasy. Nespoliehajte sa preto na to, že hnidy a vši odstránite hneď na prvý pokus. Kontrolujte hlavu dieťaťu každý deň minimálne týždeň či dva po prvom nanesení šampónu.

Ak u svojho dieťaťa zistíte tento nemilý problém, prezrite hlavu všetkým členom rodiny. Okrem odstránenia samotných vší sa odporúča vymeniť všetkým posteľné obliečky, vyprať oblečenie, na ktorom sa mohli vši prichytiť, čapice aj gumičky do dievčenských vlasov. Je treba vyprať aj plyšiakov, s ktorými dieťa spí. Niektoré mamičky ich dávajú na deň či dva do mrazničky, čo by malo vši zahubiť. Dcérke nezabudnite umyť aj sponky. Ďalej poriadne doma vysajte a umyte zem. Dezinfikujte polstrovanie sedačiek či stoličiek. Každý člen rodiny by mal používať vlastný hrebeň, ktorý je treba vyvariť v horúcej vode.

Vši sa šíria hlavne medzi deťmi asi od piatich do 15 rokov. Môžu síce prejsť aj na dospelého, ale je to menej časté. Ich sezóna je hlavne v chladnejšom období roka, kedy deti nosia čapice. Pod nimi sa im darí, pretože milujú teplo.

Chemické šampóny môžete kombinovať s ľudovými receptami: časté je nanesenie tea tree oleja, octa, kuchynského oleja, alpy a v niektorých rodinách nedajú dopustiť dokonca na slivovicu. Či tento obľúbený slovenský všeliek naozaj zaberá, ťažko povedať. Lekári sa však zhodnú na tom, že ide len o podporné opatrenia.

Sú to naozaj vši?
Rodičia si často nie sú istí, či sa v detskej hlávke naozaj rozmnožili vši, alebo sú to lupiny či nejaká nečistota? Voš detská je bezkrídly hmyz, meria od jedného do štyroch milimetrov. Problém je, že môže mať rôznu farbu, bielu, hnedú či sivožltú, a to komplikuje jej poznanie. Na vlase sa voš hýbe. Dôležitým poznávacím znamením je, že dieťa sa škriabe na hlávke. To voš saje krv. Často sa vyskytuje za ušami, kde je teplo. Hnida je vajíčko vši, ktoré hmyz prilepí tmelom na vlas tesne nad pokožkou. Vajíčka merajú asi 0,8 milimetra. Sú svetlé, priehľadné, sfarbené dohneda.

Dokáže skákať?
Traduje sa to, ale nedokáže, ani nelieta. Je však schopná preliezať z hlavy na hlavu aj na okolité predmety. Vši tak môžete nájsť na oblečení, hrebeni, posteľných obliečkach. Mimo ľudské telo ale nedokážu dlhšie prežiť.


ANKETA:

Čo sa vám v boji so všami osvedčilo?

84,2%0,0%5,3%0,0%10,5%

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Jete spolu ako rodina aspoň raz za deň? Ak nie, napravte to najlepšie hneď dnes večer. Jedlo, ktoré si vychutnáte v spoločnosti všetkých členov domácnosti, vás zblíži a upevní rodinné vzťahy. Je zvláštne, že na tak dôležitú, a pritom jednoduchú vec sa často zabúda.

 • Obrázok Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.

 • Obrázok Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájsť si čas na oddych alebo záľuby je pre mamu malých detí často nadľudská úloha. Od skorého rána do neskorého večera sa život odohráva pod tlakom rodičovských, pracovných a domácich povinností. Je toho tak veľa! Lenže ak sa budete zanedbávať, postupne stratíte radosť zo života, nastúpia únava a nervozita a v konečnom dôsledku to odnesú deti.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.

 • Obrázok Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovka druhého typu už nie je len chorobou starších ľudí, ale stále častejšie sa objavuje aj u detí. Príčinou je najmä vyššia telesná hmotnosť, ktorá vyplýva z nedostatku pohybu a konzumácie nezdravej stravy s nadbytkom cukrov, tukov a bez zeleniny.

 • Obrázok Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.

Ďalšie články v rubrike >