Oslabená motorika? Okrem Vojtovej môžete skúsiť aj Bobathovu metódu

Gabriela Bachárová, 22. októbra 2018 o 05:57

Keď má dieťatko zhoršený psychomotorický vývoj, ako prvá pomoc sa v našich podmienkach používa rehabilitačná Vojtova metóda. Nie je to však jediná možnosť. Menej známe cvičenie podľa Bobatha môže byť niekedy vhodnejšie.

V cvičení podľa Bobatha sa často používajú pomôcky, medzi nimi aj lopty.

Foto: Shutterstock.com

Napríklad u malých pacientov s epilepsiou či u detí s poruchou autistického spektra sa Bobathova metóda považuje za lepšiu. Vojtove cvičenie, ktoré vymyslel český lekár Václav Vojta, je síce často účinné, ale dochádza pri ňom k aktivácii silných reflexov. A to je napríklad pre dieťa s autizmom tak veľká záťaž, že by to mohlo prejavy poruchy ešte viac zhoršiť.

Hoci obe metódy majú rovnaký cieľ, zlepšiť oneskorený či netypický psychomotorický vývoj dieťaťa, cesty k nemu sú odlišné. Vojtova metóda je súborom náročných cvikov, ktoré majú vyvolať správnu súhru svalov a chýbajúce pohybové vzorce. Rodičia ich musia s dieťaťom niekoľkokrát denne presne cvičiť, nie každému sa to však darí. V tom prípade môže Vojtov princíp narobiť viac škody ako úžitku.

Keď sa terapia zavedie do bežného života


Metóda takzvanej neurovývojovej terapie, ktorú vo Veľkej Británii vypracovali manželia Karl a Berta Bobathovci, je do veľkej miery založená na tom, že dieťa sa naučí správne vykonávať bežné fyzické aktivity. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že o rehabilitáciu ani nejde. Fyzioterapeut si všíma dieťa pri hre, samoobsluhe alebo hygiene. Ak vidí, že si osvojilo nesprávne pohybové návyky, snaží sa ich zmierniť či rovno odstrániť.

Cieľom je, aby dieťa získalo takú pohybovú skúsenosť, ktorá sa maximálne približuje tej prirodzenej. Fyzioterapeut pri tom pracuje s rozličnými podnetmi, napríklad s dotykom, naťahovaním či tlakom smerovaným do kĺbu. Snaží sa tiež, aby dieťa získalo správne držanie tela. Často sa využívajú aj pomôcky ako napríklad lopty, lavičky či nestabilné plochy.

Neodmysliteľnou súčasťou terapie je i úzka spolupráca s rodičmi. Tí sa naučia, ako dieťa správne prebaľovať, držať, zdvíhať či nosiť. Tejto správnej manipulácii s dieťaťom sa hovorí handling.

V ideálnom prípade je možné vyskúšať obe metódy a rozhodnúť sa podľa toho, ktorá prináša lepšie výsledky. Prípadne je možné oba prístupy úspešne skombinovať. Okrem Vojtovej a Bobathovej metódy sa ponúkajú aj ďalšie významné doplnkové rehabilitačné metódy, medzi nimi hlavne masáže, hipoterapia (liečebné jazdenie na koňovi), dychová rehabilitácia či canisterapia, čo je terapia pomocou psa.
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >