- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte
„Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.
-
Docentka Darina Chovancová: „Zažívame epidémiu predčasne narodených detí. Je to už každé deviate.“
Najmenšie dieťatko, o ktoré sa starali na jej klinike, vážilo 375 gramov. „Na Slovensku sa darí zachrániť čoraz viac nezrelých bábätiek, a to napriek chýbajúcim špecialistom i prístrojom," hovorí docentka Darina Chovancová, ktorá je prednostkou Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava.
-
S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte
Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.
-
Starajte sa preventívne o detský noštek. Vyhnete sa tak nádche i alergii
Nosná sliznica je ako závora, ktorá bráni prieniku choroboplodných zárodkov. Ak budete detský noštek udržiavať čistý a zvlhčený, odmení sa vám menším výskytom nádchy, infekcií nosohltanu, vedľajších nosových dutín i ušiek. Významne tiež môžete znížiť aj riziko vzniku alergie.
-
Nemocnica v Liptovskom Mikuláši má špičkový inkubátor
Novorodenecké oddelenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši získalo nový intenzívny inkubátor. Zariadenie prispeje k zlepšeniu starostlivosti o najmenších pacientov.
-
Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?
Detské sedačky v autách by mali spĺňať prísnejšie bezpečnostné kritériá, podľa medzinárodných nariadení už takmer rok. V predajniach, nehovoriac o samotných autách, je však stále množstvo starých, menej bezpečných typov.
-
Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov
Ako len doňho dostať tekutiny? Touto otázkou sa trápi veľa rodičov. Deti si neuvedomujú dôležitosť pitného režimu, smäd veľmi necítia, a tak niekedy za deň vypijú sotva dva poháriky vody či čaju.
-
Čo ukážu domáce testy? Tehotenstvo, ovuláciu, mužskú plodnosť a možno i pohlavie dieťatka
V domácom prostredí môžete ľahko zistiť nielen to, či ste tehotná, ale aj to, kedy k tomu došlo, a či sa vám narodí chlapček alebo dievčatko. A ak ešte dieťa nečakáte, ovulačný test vám ukáže, kedy sa milovať, aby to už vyšlo. Test na mužskú plodnosť dá užitočnú informáciu, či má muž v ejakuláte dostatok spermií.
-
V Poľsku sa u neočkovaných detí objavuje rubeola. Zaočkovanosť proti chorobe klesá aj u nás
V Poľsku pribúda prípadov, keď sa deti nakazili vysokoinfekčným ochorením rubeolou. Minister zdravotníctva dokonca vyzval obyvateľov, aby nechali svoje deti očkovať. Zaočkovanosť proti chorobe klesá aj na Slovensku.
-
Ninka počuje spievajúceho psa! Zábavné videá ukazujú, ako zistiť poruchu sluchu u dieťaťa
Ak majú rodičia podozrenie, že so sluchom ich potomka nie je niečo v poriadku, musia konať rýchlo. Čas majú len do troch rokov dieťaťa. Pozrite si videá, ktoré pripravilo občianske združenie Nepočujúce dieťa.
-
Chlieb so salámou? Vymyslite vtipnejšiu desiatu do školy!
„Priznám sa, že už neviem, čo našej školáčke pripravovať na desiatu. Stále len chlieb s maslom, syrom a salámom, k tomu mrkvička, jablko. Je to ale nudné a monotónne. Dcérka sa sťažuje, že chce niečo nové,“ hovorí mamička Lenka.
-
Taliani darujú rodinám s tromi deťmi pôdu. Zlepšíme tak mizernú pôrodnosť, veria
Talianska vláda chce v budúcich rokoch darovať poľnohospodársku pôdu rodinám, do ktorých sa narodí tretie dieťa. Týmto neobvyklým krokom plánuje podporiť pôrodnosť, ktorá je v krajine veľmi malá. Len 1,35 detí na ženu, čo je najmenej v Európe.
-
„Svieti“ vaše dieťa dostatočne? Reflexných prvkov nie je nikdy dosť
Blížiaca sa zima, posun času a skoršie stmievanie sa zvyšujú riziko pre chodcov na cestách. Najmä v obciach, kde nie sú chodníky, treba dbať, aby boli deti videné. Vzhľadom na množstvo cestných pirátov a nepozorných šoférov, reflexných prvkov na deťoch nie je nikdy dosť.
-
Stop sladkostiam! Takto poškodzujú detské telíčko
Na raňajky sladký koláčik, v priebehu dňa oplatku, zopár cukríkov, piškotky. Poznajú to aj vaše deti? Cukor pritom nie je žiadne biele zlato, svedčí mu skôr prívlastok biely zabijak. Škodí nenápadne a na mnohých frontoch.
-
Vo Francúzsku sa rodia deti s chýbajúcimi či znetvorenými rukami. Môžu za to jedy v pôde?
Francúzsko začalo vyšetrovať, prečo v niektorých jeho regiónoch prichádza v posledných rokoch na svet viac detí bez rúk alebo so znetvorenými hornými končatinami. V podozrení sú hlavne jedy v pôde. Výsledky vyšetrovania by mali byť známe do troch mesiacov.
-
Vši musia z vlasov preč! Ako s nimi zatočiť
Vážení rodičia, v škole sa objavili vši, pozrite deťom hlavu. Takáto správa od učiteľky nepoteší, čaká vás zdĺhavé vyčesávanie nepozvaných návštevníkov. Dobrá správa ale je, že moderné prostriedky sú obvykle dostatočne účinné, a vlásky už strihať netreba.
-
Nebojte sa Downovho syndrómu. Tieto deti obohacujú život
Približne jedno zo sedemsto detí sa narodí s Downovým syndrómom. Postihnutie stále budí obavy, ale títo ľudia sú priateľskí, majú zmysel pre humor a sú schopní sa aj vzdelávať.
-
V chudobe žije na Slovensku viac ako 62-tisíc detí
V hmotnej núdzi sa u nás nachádza vyše 62-tisíc detí, dobrou správou ale je, že v porovnaní s koncom septembra minulého roka ich počet klesol o desaťtisíc.
-
Skríning novorodencov. Aké vyšetrenia absolvuje vaše dieťatko krátko po narodení?
Novorodenecký skríning predstavuje súbor vyšetrení, ktoré najčastejšie prebiehajú na tretí až štvrtý deň po narodení. Ich cieľom je odhaliť čo najskôr vážne ochorenia, ktoré by neliečené mohli až nezvratne poškodiť zdravie dieťatka.
-
Biely rožok síce zavrie deťom ústa, ale zdraviu škodí. Čím ho nahradiť
Obyčajný biely rožok. Keď potrebujete utíšiť plačúce dieťa alebo odviesť jeho pozornosť, nie je nič jednoduchšie, ako mu ho vložiť do rúk.