S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má

pt, 23. októbra 2018 o 06:01

Posledná rozlúčka so zosnulým dieťaťom je bolestná, predsa len však znamená krok vpred v tomto ťažkom období. Rodičom dáva príležitosť precítiť, že v žiali nie sú sami a zároveň poďakovať dieťaťu za to, čo im do života prinieslo.

Pri poslednej rozlúčke s dieťaťom neprihliadajte na zvyky, robte ju po svojom.

Foto: shutterstock.com

Organizácia Plamienok, ktorá sa okrem pomoci chorým deťom venuje aj psychickej pomoci a podpore pozostalým, radí, aby rodičia pri poslednej rozlúčke hľadeli predovšetkým na svoje pocity, nie na to, čo vyžadujú tradície.

„Nebojte sa naplniť svoje predstavy o rozlúčke, zorganizuje ju, ako chcete, nehľaďte na to, čo sa má,“ hovorí riaditeľka Plamienka Mária Jasenková.

Čo radí Plamienok o poslednej rozlúčke
  • Premýšľajte, akú rozlúčku by chcelo mať vaše dieťa, prípadne ju urobte takú akú si dieťa prialo.

  • Pozvite ľudí, s ktorými to chcete zdieľať, nepozývajte tých, ktorí vás iritujú.

  • Ak máte silu, skúste sami vyzdobiť truhlu, môže to byť veľmi ťažké, ale zároveň aj naplňujúce. Prípadne požiadajte blízkych.

  • Ak cítite potrebu, zostaňte s telom dieťaťa pred obradom osamote, povedzte mu, čo máte na srdci, rozlúčte sa s ním v súkromí.

  • Napíšte rozlúčkovú reč, prípadne ju aj predneste, hoci to na Slovensku nie je bežné. Môže to byť veľmi náročné, zároveň ale aj cenné a uvoľňujúce. Čítajte pomaly, zhlboka dýchajte, pripravte si pohár vody. Ak sa rozplačete alebo reč nedokončíte, je to v poriadku. Očný kontakt s ostatnými nadväzovať nemusíte.

  • Súrodencom zosnulého dieťaťa povedzte, ako bude pohreb prebiehať a kto všetko tam bude. Pripravte ich na to, že tam bude veľa ľudí plakať. Vysvetlite im, že zomrelý súrodenec už netrpí. Ak nechcú ísť na pohreb, nenúťte ich.

  • Ak na pohreb idú, zabezpečte, aby mali pri sebe oporu v dospelom človeku, ktorému dôverujú. Môžete to byť vy alebo ktokoľvek, pri kom sa cítia bezpečne, a koho sa budú môcť opýtať na čokoľvek.

  • Ak chcú, môžu sami zapáliť sviečku alebo prečítať básničku, dať súrodencovi do truhly darček, hračku. Čokoľvek budú chcieť.

  • (Zdroj: Plamienok)





    Pridajte komentár

    táto funkcia je len pre prihlásených

    Prihláste sa



    Výchova a vzťahy - ďalšie články

    • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

    • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

    • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

    • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

    • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

    • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

    • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

    Ďalšie články v rubrike >