Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková

Patricia Poprocká, 23. októbra 2018 o 06:00

Smrť vlastného dieťaťa je jedna z najhorších vecí, ktorú môže človek zažiť. Vyrovnať sa s tým je náročné a závisí od množstva faktorov. Iné je, keď dieťa zomrie náhle pri nehode, iné, keď po ťažkej chorobe, iné, keď spácha samovraždu. Rodičov okrem žiaľu však spravidla vždy trápi rovnaká otázka – mohol som niečo urobiť inak, lepšie?

Vinu za smrť dieťaťa rodičia pociťujú to bez ohľadu na to, ako sa to stalo, či šlo o úraz alebo chorobu.

Foto: shutterstock.com

„Výčitky, že som svoje dieťa nezachránil, prinášajú veľa utrpenia. Dajú sa zmierniť sprevádzaním rodiny počas života dieťaťa, ale aj po smrti,“ hovorí Mária Jasenková, riaditeľka neziskovej organizácie Plamienok, ktorá pomáha nevyliečiteľne chorým deťom. „Ako na každej ceste, aj na tej bolestnej po strate dieťaťa sa kráča ľahšie, keď nekráčame sami,“ dodáva.

Ak je dieťa ťažko choré, je pre rodinu dobré, ak je zahrnutá do rozhodovania o liečbe a následných krokoch. Dobrá lekárska starostlivosť, vďaka ktorej deti netrpia fyzicky neznesiteľne, pomáha podľa Márie Jasenkovej aj rodičom. „Mnohí rodičia po úmrtí sa v myšlienkach či nahlas vracajú k tomu, čo zažili. Ak ich počúvame a dokážeme im byť oporou, môžeme im pomôcť prejsť procesom smútenia a výčitky sa môžu časom zmierniť,“ poznamenáva.
Ak dieťa zomiera po ťažkej chorobe, niekedy aj rodičom svojím spôsobom odľahne, že prišiel koniec. „Úľava prichádza často na oboch stranách, keďže posledné chvíle sú fyzicky a psychicky náročné nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Z nášho pohľadu najviac pomáha vedomie, že posledné chvíle žili najlepšie ako vedeli, naplno.“

Aj Mária Jasenková zdôrazňuje, že si treba povedať pravdu, čo ako bolestná je. Aj dieťaťu, ak sa pýta, ako na tom je. „Určite deťom neklamme. Ak sa pýtajú, pravdivo im odpovedzme. Deti vždy vycítia a často si aj uvedomujú, čo sa s nimi deje, aj keď im to nepovieme otvorene. Sú veľmi múdre, často si vyberajú, s kým a o čom budú hovoriť. Vytušia, kto je k ním úprimný. Ak je príležitosť a dieťa sa pýta, odpovedzme mu pravdivo a podporme ho, aby sa otvorene pýtalo, keď bude chcieť.“

Ak na niečo dospelý odpoveď nepozná, má to priznať. „Na otázky, na ktoré my sami nemáme odpoveď, otvorene priznajme, že nevieme. Rozhovor o tom, čo dieťa cíti, čoho sa bojí, čomu verí, vie byť veľmi nápomocný, zmierňuje vnútornú bolesť a úzkosť.“

Kedy je vhodné vyhľadať v smútku pomoc
  • Ak máme problém so základnou starostlivosťou o seba a blízkych, ako je obliekanie, umývanie, jedenie, spanie

  • Ak dlhodobo neveríme, že zosnulý naozaj zomrel

  • Ak sa obviňujeme, že sme ho nezachránili

  • Ak sa k zosnulému dlhodobo obracajú naše myšlienky

  • Ak premýšľame o samovražde

  • Ak hľadáme útechu v alkohole či drogách

  • Ak dlhodobo užívame lieky na upokojenie
  • Vinu za smrť dieťaťa rodičia pociťujú to bez ohľadu na to, ako sa to stalo, či šlo o úraz alebo chorobu. Najhoršia je však samovražda. „Zvládnuť a prijať samovraždu dieťaťa je náročný a veľmi bolestný proces. Zo skúseností vyplýva, že tento spôsob odchodu patrí medzi rizikové faktory vzniku komplikovaného smútenia. Väčšina rodičov, ktorých dieťa spáchalo samovraždu, potrebuje odbornú pomoc,“ hovorí Mária Jasenková. Aj oni však časom dokážu byť schopní odpustiť si a žiť život, ktorý má hĺbku a zmysel.

    Pocity viny za smrť s podľa nej časté. Mária Jasenková však zdôrazňuje, že vinný je človek len za to, čo robí vedome a cielene. Za to, čo nemá pod kontrolou, nenesie zodpovednosť.









    Pridajte komentár

    táto funkcia je len pre prihlásených

    Prihláste sa



    Výchova a vzťahy - ďalšie články

    • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

    • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

    • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

    • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

    • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

    • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

    • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

    Ďalšie články v rubrike >