Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov

Gabriela Bachárová, 5. novembra 2018 o 15:44

Ako len doňho dostať tekutiny? Touto otázkou sa trápi veľa rodičov. Deti si neuvedomujú dôležitosť pitného režimu, smäd veľmi necítia, a tak niekedy za deň vypijú sotva dva poháriky vody či čaju.

Spoločne pitie a ešte aj so slamkou, to je riešenie!

Foto: Shutterstock.com

Skúsiť sladké nápoje je obvykle ten najrýchlejší spôsob, ako u dieťaťa zvýšiť príjem tekutín. Ak nechcete ísť touto cestou, možno vás inšpirujú rady mamičiek, ktoré s pitím u detí problém nemajú.

Slamka to zachráni

„Nám pomohla úplne jednoduchá vec. Dnes osemročná dcérka vždy pila pomerne málo. Neustále som jej prízvukovala, že musí v priebehu dňa často piť, ale nemalo to veľký efekt a ja som nebola schopná vkuse kontrolovať, koľko toho do seba dostala. Pred pár rokmi na jednej oslave dostali nápoje so slamkou. Že ma to nenapadlo skôr. Pitie sa skrátka musí stať hrou. Dnes je schopná vypiť za hodinu aj štyri deci, a to neviem, či už nie je naopak priveľa. Pravidelný nákup slamiek sa stal rituálom,“ smeje sa Lucia.

A čo hrnček, je pekný?

„My nepodceňujeme to, z čoho dieťa pije. Vždy sme si dávali mimoriadne záležať, aby mala Anetka krásnu fľašku na pitie a tie úplne najkrajšie hrnčeky. Striedali sme ich viac. Začali sme u krtka, pokračovali Annou a Elsou a dnes už to začínajú byť prvé populárne speváčky. Dokonca to zašlo tak ďaleko, že sme sa spolu vybrali do fotoslužby a nechali si na hrnček preniesť fotografie, ktoré sama urobila. Tak sa na ňom objavili náš pes aj Anetkin plyšový medvedík. Bola z toho nadšená a pila veľmi ochotne,“ pochvaľuje si Ema, mama desaťročného dievčatka.

Aby pitie nebola nuda

„Ten istý ovocný čaj a neochutená voda sú predsa len trochu monotónne. Snažila som sa neustále obmieňať, čo Martin a Lukáš pijú. Robila som rôzne domáce limonády, ktoré som ale nesladila. Dávala som do nich lesné plody, jahody, zázvor, populárna bola aj klasická citronáda. Striedať príchute čajov, občas do nich trochu medu. Skrátka aby sa z pitia nestala nuda,“ popisuje Katarína, mama šesťročných dvojčat.

Pi a sleduj hodiny!

„Nám sa zasa osvedčilo, keď som synovi ukázala, koľko toho musí vypiť za nejaký čas. Tento pohárik vody za hodinu. Keď ešte nepoznal hodiny, ukazovali sme mu, že sa má orientovať podľa veľkej ručičky. Neskôr to už mal pod palcom sám. Bonusom bolo, že sa naučil veľmi skoro poznávať hodiny. Ešte ho motivovalo, keď sme pili v rovnakej chvíli, veď je známe, že deti chcú všetko napodobňovať,“ je spokojná Petra, mama sedemročného chlapca.


ANKETA:

Ako motivujete deti k pitiu?

17,6%70,6%5,9%5,9%

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Jete spolu ako rodina aspoň raz za deň? Ak nie, napravte to najlepšie hneď dnes večer. Jedlo, ktoré si vychutnáte v spoločnosti všetkých členov domácnosti, vás zblíži a upevní rodinné vzťahy. Je zvláštne, že na tak dôležitú, a pritom jednoduchú vec sa často zabúda.

 • Obrázok Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.

 • Obrázok Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájsť si čas na oddych alebo záľuby je pre mamu malých detí často nadľudská úloha. Od skorého rána do neskorého večera sa život odohráva pod tlakom rodičovských, pracovných a domácich povinností. Je toho tak veľa! Lenže ak sa budete zanedbávať, postupne stratíte radosť zo života, nastúpia únava a nervozita a v konečnom dôsledku to odnesú deti.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.

 • Obrázok Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovka druhého typu už nie je len chorobou starších ľudí, ale stále častejšie sa objavuje aj u detí. Príčinou je najmä vyššia telesná hmotnosť, ktorá vyplýva z nedostatku pohybu a konzumácie nezdravej stravy s nadbytkom cukrov, tukov a bez zeleniny.

 • Obrázok Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.

Ďalšie články v rubrike >