Stop sladkostiam! Takto poškodzujú detské telíčko

Gabriela Bachárová, 1. novembra 2018 o 19:08

Na raňajky sladký koláčik, v priebehu dňa oplatku, zopár cukríkov, piškotky. Poznajú to aj vaše deti? Cukor pritom nie je žiadne biele zlato, svedčí mu skôr prívlastok biely zabijak. Škodí nenápadne a na mnohých frontoch.

Radšej jabĺčko!

Foto: Shutterstock.com

Môže viesť k cukrovke

Traduje sa, že sladkosti cukrovku nespôsobia, ale nie je to celkom pravda. Diabetes takzvaného druhého typu priamo súvisí so životným štýlom. Vedú k nemu okrem iného nedostatok pohybu, nadváha a nadmerná konzumácia sladkého.

Príjem sladkostí totiž zvyšuje v krvi hodnotu krvného cukru (glykémie). To zaťažuje pankreas, ktorý produkuje hormón inzulín zodpovedný za reguláciu cukru v organizmu. Bunky, ktoré tvoria inzulín, sa nadmerne namáhajú, až nakoniec nedokážu nadmieru cukru zvládať, prestanú dobre fungovať a to je predpoklad vzniku cukrovky. Tá spôsobuje veľmi veľa komplikácií, poškodzuje srdce, cievy, nervy, oči či obličky.

Škodí imunite

Nadmerný príjem jednoduchých cukrov, ktoré sú v sladkostiach obsiahnuté, škodí imunitnému systému. Výrazný pokles imunitných funkcií môže spôsobiť už také množstvo cukru, ktoré je v trištvrte litri sladkej limonády. Cukor narušuje krehkú rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorá má veľký vplyv na schopnosť organizmu ubrániť sa pred infekciami. Ak je teda vaše dieťa často choré, zamyslite sa, ako je na tom s konzumáciou sladkostí.

Spôsobuje únavu a nevrlosť

Pôsobia vaše deti unaveným dojmom a nespokojne? Zoberte im čokoládu! Sladkosti majú vysoký glykemický index, to znamená, že po ich konzumácii sa v organizme dramaticky zvýši hodnota krvného cukru. Krátkodobo to zvyšuje hladinu energie, ale veľmi rýchlo dochádza k útlmu a ešte väčšej únave a podráždenosti.

Cukor ďalej prispieva k rozvoju neurologických porúch, kožných ochorení, narušuje správne fungovanie hormonálneho systému. Asi by sme nenašli v ľudskom tele orgánovú sústavu, ktorá by sa pred ním dokázala uchrániť. Nehovoriac o tom, že nadmerný príjem sladkostí je podozrivý z rozvoja detskej hyperaktivity. Podľa niektorých štúdií stojí aj za niektorými problémami so spánkom.

Problémom sladkostí pritom nie je len cukor, ale tiež tuk. Často sa do nich používajú tie najmenej kvalitné tuky, napríklad palmový. Nehovoriac o prítomnosti veľkého množstva chemických látok, napríklad umelých farbív, konzervantov či zvýrazňovačov chutí, ktoré spôsobujú prinajmenšom alergické reakcie.

Ak váš potomok baží po sladkej chuti, ale nechcete mu dávať cukríky či oplatky, riešením je samozrejme ovocie, čerstvé či sušené. Najlepšie pre celú rodinu je nemať doma vôbec žiadne sladkosti. Takto si od nich postupne odvyknete a keď ich po čase náhodou ochutnáte, okamžite poznáte, ako vám škodili, pretože sa po nich budete cítiť doslova ako otrávení.

Sladkému sa deti nevyhnú?
Ale môžu. Nie je pravda, že lásku k sladkej chuti máme zakódovanú v génoch, a preto ju vyhľadávame a uprednostňujeme. Je to len otázka ponuky. „Dcérke sme nikdy nedávali piť sladké nápoje, len čistú vodu a nesladený ovocný čaj. Keď jej potom u kamarátov ponúkali Kofolu alebo Fantu, odmietla, nechutilo jej to. Vravela, že je to fuj. Som presvedčená, že ak dieťa od sladkého uchránite, samo ho vyhľadávať v budúcnosti nebude,“ hovorí mamička Marcela.
ANKETA:

Chránite deti pred sladkosťami?

12,7%43,6%36,4%7,3%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >