Chlieb so salámou? Vymyslite vtipnejšiu desiatu do školy!

Gabriela Bachárová, 3. novembra 2018 o 10:12

„Priznám sa, že už neviem, čo našej školáčke pripravovať na desiatu. Stále len chlieb s maslom, syrom a salámom, k tomu mrkvička, jablko. Je to ale nudné a monotónne. Dcérka sa sťažuje, že chce niečo nové,“ hovorí mamička Lenka.

Čo mu dnes pripravím na desiatu?

Foto: Shutterstock.com

Pre veľké množstvo rodičov je príprava desiat do školy nutné zlo. A tak sa ide cestou najľahšieho odporu. Do desiatových boxov sa balia stále tie isté variácie.

Sladký koláč, chlieb či rožok s niečím, veľa detí dostáva aj oplatky (v niektorých školských aktovkách sa niekedy dokonca objavujú aj gumoví medvedíci), jablko, banán, mrkva, čerstvá uhorka. Chce to rýchly, chutný a zdravý nápad!

Tu je zopár našich vyskúšaných redakčných tipov:
– Nátierky. Jednoduchá, a pritom veľmi atraktívna desiata. Na výber je veľa možností. Môžete vytvoriť napríklad nátierku rybičkovú, vajíčkovú, syrovú, tvarohovú, avokádovú, z pečených paprík... Fantázii sa medze nekladú.

– Obľubu si u vašich detí získajú aj menej tradičné strukovinové pomazánky. Do pozornosti dávame cícerovú, fazuľovú či z červenej šošovice. A ak uprednostňujete zdravú výživu, vynikajúca je aj nátierka z tofu.

– V poslednej dobe sú veľmi populárne ovocné či zeleninové smoothies. Nemusíte ich pripravovať len na raňajky, ale deti si na nich pochutnajú aj v škole.

– Ďalšími neobvyklými možnosťami sú studené jedlá v podobe šalátov: cestovinový, strukovinový (cícerový, šošovicový, fazuľový) či obilninový (ryžový, kuskusový, bulgurový) s mäskom alebo zeleninou. Tieto jedlá si môžete vziať aj so sebou do práce, a ušetríte.

– Chutnou a zdravou desiatou tiež môže byť jogurt s ovocím, medom či džemom a tajným tipom je zamiešať doň ešte čerstvo pripravené smoothie.

– Ovocie a zelenina by mali byť každodennou súčasťou desiat, ale namiesto jednotlivých kusov pre deti pripravte atraktívnejší šalát.

– Na pitie je klasikou čaj či voda, ale čo tak niekedy domáca citronáda či limonáda z lesných plodov, ktoré máte v mrazničke?

Mám ťa rada a všetko pekne zjedz!
Skúste školskú desiatu ešte vyšperkovať. Nechajte dieťaťu v krabičke odkaz, že ho veľmi ľúbite a tešíte na chvíľu, keď sa znovu stretnete. Alebo mu občas môžete pribaliť nejaký drobný darček, najlepšie vlastnoručne vyrobený. Rolu hrá aj spôsob zabalenia, taká mašlička nemusí byť zlá, alebo vložte desiatu do pekného obrúska. Uznávame, že je to zasa práca naviac, ale je možné, že po týchto „opatreniach“ sa vám už desiate nebudú vracať domov nezjedené.


ANKETA:

Čo dávate deťom na desiatu?

35,0%50,0%5,0%10,0%


Zdravie - ďalšie články

 • Obrázok Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Jete spolu ako rodina aspoň raz za deň? Ak nie, napravte to najlepšie hneď dnes večer. Jedlo, ktoré si vychutnáte v spoločnosti všetkých členov domácnosti, vás zblíži a upevní rodinné vzťahy. Je zvláštne, že na tak dôležitú, a pritom jednoduchú vec sa často zabúda.

 • Obrázok Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.

 • Obrázok Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájsť si čas na oddych alebo záľuby je pre mamu malých detí často nadľudská úloha. Od skorého rána do neskorého večera sa život odohráva pod tlakom rodičovských, pracovných a domácich povinností. Je toho tak veľa! Lenže ak sa budete zanedbávať, postupne stratíte radosť zo života, nastúpia únava a nervozita a v konečnom dôsledku to odnesú deti.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.

 • Obrázok Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovka druhého typu už nie je len chorobou starších ľudí, ale stále častejšie sa objavuje aj u detí. Príčinou je najmä vyššia telesná hmotnosť, ktorá vyplýva z nedostatku pohybu a konzumácie nezdravej stravy s nadbytkom cukrov, tukov a bez zeleniny.

 • Obrázok Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.

Ďalšie články v rubrike >