- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Kedy okamžite vyhľadať lekára? Skúsená pediatrička Marta Špániková radí, ktoré stavy si u dieťaťa vyžadujú rýchlu pomoc
Rodičia si pri zdravotných problémoch dieťaťa často nie sú istí, či ide o niečo vážne a majú hneď volať záchranku, prípadne utekať na pohotovosť, alebo môžu s návštevou lekára ešte počkať.
-
Kyslá kapusta sa oplatí. Má viac živín než čerstvá, pomáha i mozgu či kostiam
Vedeli ste, že kyslá kapusta je zdravšia než čerstvá? Zlepšuje trávenie, činnosť mozgu, imunitu, pomáha tiež zvyšovať odolnosť voči stresu. To všetko vďaka kvaseniu, pri ktorom sa vytvára množstvo prospešných probiotík a antioxidantov. Teraz v zime je výbornou náhradou čerstvej zeleniny a ovocia.
-
Namiesto náročnej operácie stačia dlahy. Na Kramároch ako jediní používajú novú liečbu deformity hrudníka
Lekári bratislavského Národného ústavu detských chorôb ako prví na Slovensku liečia deformitu hrudnej steny, takzvaný vtáčí hrudník, novou metódou. Kým v minulosti bola jediným riešením náročná, niekoľkohodinová otvorená operácia, dnes vyklenutie prsnej kosti smerom dopredu riešia bez operácie.
-
Boľavé hrdlo či upchatý nos sa dajú zvládnuť aj bez chémie
Roztok na boľavé hrdlo, kvapky do upchatého nosa, masť na odreté koleno, štípanec či popáleninu... Pri každej ťažkosti nemusíte hneď bežať do lekárne kúpiť ten správny prípravok. Bežným detským chorobám možno uľaviť aj bez chémie - doma vyrobeným liekom.
-
Spoznajte sa lepšie pomocou autogénneho tréningu
Všetko o nácviku autogénneho tréningu prináša kniha psychiatra Jozefa Hašta Autogénny tréning. Na pultoch je teraz jej štvrté, rozšírené vydanie.
-
Detské nevesty u nás nemajú miesto. Švédsko zruší sobáše malých utečencov
Medzi tisíckami detských utečencov, ktorí prišli do Švédska z vojnou sužovaných krajín, sú aj neplnoleté dievčatá, ktoré pre severský štát predstavujú veľkú dilemu. V dokladoch totiž majú informáciu, že sa v rodnej krajine vydali.
-
Zaostáva vaše dieťa v pohybovom vývoji? Všímajte si tieto znaky a vyhľadajte pomoc včas
Nehovorte si, že len máte pomalšie dieťa a časom sa to určite zlepší. Jednou z možností, ako nepriaznivý vývoj zvrátiť, je intenzívna rehabilitačná pomoc.
-
Vystri sa! Budeš mať lepšie známky aj náladu
Stoj rovno! Túto vetu zhodne nenávidia všetci pubertiaci. Keď sa chcú vymedziť voči rodičom, naschvál sa hrbia. Pritom správne držanie tela je pre celkové zdravie a dobrý pocit zo života mimoriadne dôležité.
-
Deťom vo zvolenskej nemocnici strážia dych nové monitory
Vďaka darovaným monitorom dychu budú sledované všetky detské postieľky vo zvolenskom zdravotníckom zariadení.
-
Fajčila celé tehotenstvo, syn sa narodil s ťažkou srdcovou vadou
Kontrolujete si v tehotenstve, čo pijete a jete? Pozor aj na to, čo dýchate. Aj keď sa každá zodpovedná tehotná žena vyhýba cigaretám a alkoholu, len nefajčiť nestačí. Pobyt v zadymenom priestore škodí rovnako.
-
Ženy u nás berú o 273 eur menej ako muži. Zato ich viac študuje na univerzitách aj dlhšie žijú
Slovenky majú o dosť nižšie platy aj dôchodky ako Slováci. Na druhej strane ale žijú dlhšie, prevažujú na vysokých školách, umierajú menej na rakovinu a nepáchajú toľko trestných činov.
-
Plasty sú v plienkách, kozmetike aj čajoch. 10 šikovných tipov, ako ich odstrániť z domácnosti
Plasty zamorujú našu planétu a poškodzujú ľudské zdravie. Vyhnite sa im v maximálne možnej miere.
-
Chcete superzdravé, sladké a chutné raňajky? Skúste tieto ľanové, môžu chrániť aj pred rakovinou
Nebaví vás stále dookola riešiť otázku, čo zasa deťom na raňajky? Nemusíte natierať chlieb, ani vymýšľať nové kaše, ľanové raňajky sú hotové za pár minút, a okrem toho, že môžu mať každé ráno inú príchuť, sú aj veľmi výživné.
-
Pripravte si spolu s deťmi zdravé lízanky či keksíky. Na trh prichádza slovenská kniha Domáce sladkosti
Nechcete deťom kupovať zdraviu škodlivé sladkosti z obchodu? Štyridsať receptov na domáce cukríky, lízanky, čokoládky, keksíky či nanuky s použitím zdravých surovín obsahuje nová kniha Domáce sladkosti, ktorá vychádza 25. novembra.
-
Dominanty slovenských miest žiaria na purpurovo. Nedonosené deti majú sviatok
Skoro o tretinu narástol za posledných pätnásť rokov na Slovensku počet predčasne narodených detí. Každý rok príde na svet okolo 55-tisíc detí, z toho každé jedenáste predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. V sobotu 17. novembra je Svetový deň predčasne narodených detí, oslavuje sa aj u nás.
-
Nakuknite do drogového brloha, špeciálny vlak ukazuje skutočný svet závislostí
Drogy už dávno nie sú len záležitosťou ľudí na kraji spoločnosti, bežne kolujú aj medzi školákmi. Vo štvrtok napríklad našli policajti 15-ročnej študentke v Humennom tri plastové dózy so sušenou rastlinou a sklenené bongo. Odhalil ju policajný pes, cvičený na rozpoznávanie drog.
-
Vo vynovených priestoroch na Kramároch chutí detským pacientom viac jesť
Nové jedálne a herne môžu využívať malí pacienti na bratislavských Kramároch. Rekonštruované priestory vyzdobili šikovné mladé výtvarníčky z časopisu Bublina.
-
Prvé dieťa rodíme v necelých 28 rokoch, 4 z 10 detí prídu na svet mimo manželstva
Slovenské ženy povedia svojmu partnerovi áno v 29 rokoch, muži sa postavia pred oltár v 31,5 rokoch. Prvé dieťa sa našim ženám rodí v necelých 28 rokoch.
-
Nechajte deti zaočkovať, vyzývajú lekári
Po tom, čo pribúda nezaočkovaných detí, sa opäť vracajú choroby, o ktorých sme si mysleli, že sú už dávno prekonané. Tetanus, čierny kašeľ, nedávno tu bola epidémia osýpok. Lekári vyzývajú rodičov, aby svoje deti dávali očkovať a svoje pochybnosti konzultovali priamo s nimi. Neočkovanie môže mať podľa nich niekedy nezvratné dôsledky.
-
Francúzka držala dcéru dva roky v kufre auta, dievča nehovorí a má strach z otvorených priestorov
Keď vedúci autoservisu v stredofrancúzskom meste Terrason uvidel, čo ukrýva kufor jedného auta, ktoré mal opraviť, zhrozil sa. Našiel v ňom zašpinené, nahé a dehydrované dievčatko, ktoré bolo obklopené „hračkami a výkalmi“. Dnes sedemročná Séréna žije u pestúnov.