S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

Patricia Poprocká, 7. novembra 2018 o 10:57

Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.

Čím skôr sa deti dostanú k alkoholu, tým vyššie riziko závislosti v neskoršom veku.

Foto: shutterstock.com

Najskôr deti ochutnávajú pivo. Podľa opakovaných prieskumov Úradu verejného zdravotníctva ho pijú už pred dovŕšením desiateho roku. Nasleduje víno, ktoré ochutnali už v priemere 10 a pol ročné deti, a potom je tvrdý alkohol – v necelých jedenástich rokoch. Súbežne s tým nastupujú aj cigarety.

Odborníci upozorňujú, že alkohol je pre mladých ľudí nebezpečný. Mozog sa vyvíja až do 25. roku, takže čím viac mladý pije, tým horšie. Ak sa s ním ľudia stretnú už v detskom veku, zvyšuje to riziko závislosti v neskoršom veku.

Dôležité je, aby rodičia o alkohole s deťmi hovorili. Občianske združenie Fórum PSR (pime s rozumom) pre Slovensko upozorňuje, že práve tu majú rodičia čo doháňať. Prieskum ukázal, že pätina rodičov s deťmi o alkohole a jeho účinkoch nehovorí vôbec, 40 % opýtaných uviedlo, že o tom hovoria málo a nie príliš otvorene.

Výsledkom potom je, že po prvých skúsenostiach veľa detí s pitím pokračuje - čím sú staršie, tým viac. Trvá to už desaťročia, mnoho dnešných tridsiatnikov spomína na „prepité“ mladé roky, keď sa pilo pre zábavu. Pije sa aj dnes.

Tento víkend napríklad polícia riešila prípad opitého mladíka za volantom. Bez vodičského preukazu šoféroval pri Košiciach podľa agentúry SITA s 1,56 promile, pričom opakované skúšky mali stúpajúcu tendenciu. Teraz má na krku obvinenie z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Nejde o ojedinelý prípad. Na jar pri Prešove zasa havaroval 16-ročný teenager na skútri, ktorý po páde na zem od opitosti zaspal. V sebe mal 1,85 promile alkoholu.

Rozhodnutie nepiť je na samotných ľuďoch, najmä vo vyššom veku. Rodina však k tomu môže prispieť vytváraním správneho povedomia aj tým, ako doma o pití a alkohole rozpráva.

Ako upozorňujú odborníci z Fóra PSR, je napríklad veľký rozdiel, ak rodičia povedia: „Na toto sa napijeme“, namiesto „Toto musíme poriadne osláviť“. Tiež nie je dobré, ak oslava v domácnosti je symbolom opíjania sa. „Zdôrazňujte ostatné body oslavy ako veselé rodinné historky, stretnutie s blízkymi, ktorých ste dlho nevideli, a podobne,“ radia na svojej internetovej stránke.

Dôležitý je tiež príklad, aký dávajú svojím správaním. Ak sa napríklad rodič po náročnom dni, kedy mu niečo nevyšlo, ako prvé napije alkoholu, dieťa tým dostáva signál – že takto sa riešia problémy. Zlý prístup je to, ak na nejakú oslavu kupujú rodičia ako darček práve fľašu – s tým, že je to predsa univerzálny darček, vhodný na každú príležitosť. „V mladistvých posilňuje povesť alkoholu, ktorý stojí v podstate nad všetkým ostatným,“ vysvetľuje fórum.
Alkohol je nebezpečný aj v tom, že býva často prvým krokom k ďalším závislostiam – cigarety, drogy, hry.


ANKETA:

Ochutnalo vaše dieťa alkohol?

25,0%10,7%7,1%50,0%7,1%

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova - ďalšie články

 • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

 • Obrázok Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Daj mi, to je moje! Ťa zabijem!!! Si otrasný! Počúvate aj vy doma takúto debatu medzi vašimi deťmi? A márne ich dookola vyzývate, aby sa k sebe chovali pekne? Vitajte v klube.

 • Obrázok Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Po Dušičkách, to už je pred Vianocami. Obchodníci nám už potrebu kupovať darčeky podsúvajú na každom kroku, vysvietené predajne lákajú na vianočné akcie a špeciálne ponuky. Tí, ktorí sa nechcú tlačiť v nákupných centrách počas decembrových víkendov, naozaj začínajú so zháňaním darčekov teraz. Pri otázkach „komu čo kúpiť?“ je dôležitá aj „komu koľko kúpiť?“, zvlášť u detí.

 • Obrázok Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

 • Obrázok Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Nepoznajú síce Napoleona ani kyselinu sírovú. Nevedia, že elektrina môže zabíjať, rovnako ako lieky, ak ich zjedia celú škatuľku. Predsa však sú malé deti v niektorých iných veciach veľa múdrejší než dospelí.

Ďalšie články v rubrike >