S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

Patricia Poprocká, 7. novembra 2018 o 10:57

Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.

Čím skôr sa deti dostanú k alkoholu, tým vyššie riziko závislosti v neskoršom veku.

Foto: shutterstock.com

Najskôr deti ochutnávajú pivo. Podľa opakovaných prieskumov Úradu verejného zdravotníctva ho pijú už pred dovŕšením desiateho roku. Nasleduje víno, ktoré ochutnali už v priemere 10 a pol ročné deti, a potom je tvrdý alkohol – v necelých jedenástich rokoch. Súbežne s tým nastupujú aj cigarety.

Odborníci upozorňujú, že alkohol je pre mladých ľudí nebezpečný. Mozog sa vyvíja až do 25. roku, takže čím viac mladý pije, tým horšie. Ak sa s ním ľudia stretnú už v detskom veku, zvyšuje to riziko závislosti v neskoršom veku.

Dôležité je, aby rodičia o alkohole s deťmi hovorili. Občianske združenie Fórum PSR (pime s rozumom) pre Slovensko upozorňuje, že práve tu majú rodičia čo doháňať. Prieskum ukázal, že pätina rodičov s deťmi o alkohole a jeho účinkoch nehovorí vôbec, 40 % opýtaných uviedlo, že o tom hovoria málo a nie príliš otvorene.

Výsledkom potom je, že po prvých skúsenostiach veľa detí s pitím pokračuje - čím sú staršie, tým viac. Trvá to už desaťročia, mnoho dnešných tridsiatnikov spomína na „prepité“ mladé roky, keď sa pilo pre zábavu. Pije sa aj dnes.

Tento víkend napríklad polícia riešila prípad opitého mladíka za volantom. Bez vodičského preukazu šoféroval pri Košiciach podľa agentúry SITA s 1,56 promile, pričom opakované skúšky mali stúpajúcu tendenciu. Teraz má na krku obvinenie z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Nejde o ojedinelý prípad. Na jar pri Prešove zasa havaroval 16-ročný teenager na skútri, ktorý po páde na zem od opitosti zaspal. V sebe mal 1,85 promile alkoholu.

Rozhodnutie nepiť je na samotných ľuďoch, najmä vo vyššom veku. Rodina však k tomu môže prispieť vytváraním správneho povedomia aj tým, ako doma o pití a alkohole rozpráva.

Ako upozorňujú odborníci z Fóra PSR, je napríklad veľký rozdiel, ak rodičia povedia: „Na toto sa napijeme“, namiesto „Toto musíme poriadne osláviť“. Tiež nie je dobré, ak oslava v domácnosti je symbolom opíjania sa. „Zdôrazňujte ostatné body oslavy ako veselé rodinné historky, stretnutie s blízkymi, ktorých ste dlho nevideli, a podobne,“ radia na svojej internetovej stránke.

Dôležitý je tiež príklad, aký dávajú svojím správaním. Ak sa napríklad rodič po náročnom dni, kedy mu niečo nevyšlo, ako prvé napije alkoholu, dieťa tým dostáva signál – že takto sa riešia problémy. Zlý prístup je to, ak na nejakú oslavu kupujú rodičia ako darček práve fľašu – s tým, že je to predsa univerzálny darček, vhodný na každú príležitosť. „V mladistvých posilňuje povesť alkoholu, ktorý stojí v podstate nad všetkým ostatným,“ vysvetľuje fórum.
Alkohol je nebezpečný aj v tom, že býva často prvým krokom k ďalším závislostiam – cigarety, drogy, hry.


ANKETA:

Ochutnalo vaše dieťa alkohol?

29,8%



10,5%



19,3%



36,8%



3,5%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >