Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?

pt, 6. novembra 2018 o 08:55

Detské sedačky v autách by mali spĺňať prísnejšie bezpečnostné kritériá, podľa medzinárodných nariadení už takmer rok. V predajniach, nehovoriac o samotných autách, je však stále množstvo starých, menej bezpečných typov.

Opierka hlavy je dôležitý bezpečnostný prvok v autosedačke a po novom i v podsedáku.

Foto: shutterstock.com

Podsedák chráni dieťa pri kolízii v aute lepšie vtedy, keď má aj opierku na chrbát a hlavu. Väčšina rodičov však stále využíva len tie jednoduché polystyrénové sedačky, ktoré sedenie dieťaťa zvýšia, ale nijako zvlášť ho už nechránia. A to je chyba.

„Podsedák bez opierky chrbta nezabezpečuje pre menšie deti správne uchytenie bezpečnostného pásu a ochranu hlavy v prípade bočného nárazu,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ testovacej spoločnosti TÜV SÜD Slovakia Martin Tichý. Pritom práve bočné nárazy sú zodpovedné za pätinu smrteľných zranení detí v aute.

Certifikát hospodárskej komisie OSN pre Európu, ktorá normy pre detské autosedačky a podsedáky schvaľuje, hovorí, že kritériá bezpečnosti spĺňajú podsedáky, ktoré majú plnohodnotnú opierku chrbta.

Mali by sa v nich teda voziť všetky deti, ktoré merajú do 125 centimetrov. Zabezpečí sa tak lepšia ochrana pánvy, ramien a hlavy.

Autosedačky pre menšie deti, ktoré majú vbudované vlastné bezpečnostné pásy, a takzvané vajíčka pre najmenšie bábätká tieto opierky majú. Teraz k nim majú pribudnúť aj podsedáky.

Na našom trhu je však stále množstvo podsedákov aj bez opierok. Výrobcovia udávajú, že sú vhodné pre deti od 15 do 36 kilogramov, či od troch do dvanástich rokov. V obchodoch ich bude možné nájsť až do roku 2023. A to preto, že nariadenie o sprísnení parametrov neplatí spätne. Týka sa len podsedákov, ktoré výrobca uvádza na trh, nie tých, ktoré už sú v predaji. Väčšina renomovaných výrobcov však už dodáva iba podsedáky s chrbtovou opierkou.

Niekoľko odporúčaní o autosedačkách
 • kupovať nepoužité autosedačky z osvedčených predajní

 • používané s nejasnou históriou nemusia v prípade autonehody poskytovať dostatočnú ochranu

 • na prvý pohľad ani expert nemusí spoznať, že autosedačka už má vplyvom nejakého nárazu oslabené kľúčové bezpečnostné komponenty

 • po náraze treba autosedačku vymeniť

 • bez nárazu sa odporúča vymeniť autosedačku po siedmich rokoch, keďže bezpečnostné komponenty sú z plastu a polystyrénu, a majú teda obmedzenú životnosť

 • ak je v zime dieťa viac naobliekané, pásy sa odporúča silnejšie doťahovať

 • ešte lepšie je dieťaťu v aute v zime najhrubšie vrstvy vyzliecť, aby pásy lepšie chránili a potom ho radšej už zapnuté prikryť


 • ANKETA:

  Máte podsedák s opierkou chrbta a hlavy?

  31,4%  59,3%  9,3%
  Pridajte komentár

  táto funkcia je len pre prihlásených

  Prihláste sa  Úrady a peniaze - ďalšie články

  • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

   Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

   Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

  • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

   Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

   Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

  • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

   UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

   Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

  • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

   Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

   Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

  • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

   Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

   Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

  • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

   Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

   Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

  • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

   Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

   Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

  Ďalšie články v rubrike >