Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?

pt, 6. novembra 2018 o 08:55

Detské sedačky v autách by mali spĺňať prísnejšie bezpečnostné kritériá, podľa medzinárodných nariadení už takmer rok. V predajniach, nehovoriac o samotných autách, je však stále množstvo starých, menej bezpečných typov.

Opierka hlavy je dôležitý bezpečnostný prvok v autosedačke a po novom i v podsedáku.

Foto: shutterstock.com

Podsedák chráni dieťa pri kolízii v aute lepšie vtedy, keď má aj opierku na chrbát a hlavu. Väčšina rodičov však stále využíva len tie jednoduché polystyrénové sedačky, ktoré sedenie dieťaťa zvýšia, ale nijako zvlášť ho už nechránia. A to je chyba.

„Podsedák bez opierky chrbta nezabezpečuje pre menšie deti správne uchytenie bezpečnostného pásu a ochranu hlavy v prípade bočného nárazu,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ testovacej spoločnosti TÜV SÜD Slovakia Martin Tichý. Pritom práve bočné nárazy sú zodpovedné za pätinu smrteľných zranení detí v aute.

Certifikát hospodárskej komisie OSN pre Európu, ktorá normy pre detské autosedačky a podsedáky schvaľuje, hovorí, že kritériá bezpečnosti spĺňajú podsedáky, ktoré majú plnohodnotnú opierku chrbta.

Mali by sa v nich teda voziť všetky deti, ktoré merajú do 125 centimetrov. Zabezpečí sa tak lepšia ochrana pánvy, ramien a hlavy.

Autosedačky pre menšie deti, ktoré majú vbudované vlastné bezpečnostné pásy, a takzvané vajíčka pre najmenšie bábätká tieto opierky majú. Teraz k nim majú pribudnúť aj podsedáky.

Na našom trhu je však stále množstvo podsedákov aj bez opierok. Výrobcovia udávajú, že sú vhodné pre deti od 15 do 36 kilogramov, či od troch do dvanástich rokov. V obchodoch ich bude možné nájsť až do roku 2023. A to preto, že nariadenie o sprísnení parametrov neplatí spätne. Týka sa len podsedákov, ktoré výrobca uvádza na trh, nie tých, ktoré už sú v predaji. Väčšina renomovaných výrobcov však už dodáva iba podsedáky s chrbtovou opierkou.

Niekoľko odporúčaní o autosedačkách
 • kupovať nepoužité autosedačky z osvedčených predajní

 • používané s nejasnou históriou nemusia v prípade autonehody poskytovať dostatočnú ochranu

 • na prvý pohľad ani expert nemusí spoznať, že autosedačka už má vplyvom nejakého nárazu oslabené kľúčové bezpečnostné komponenty

 • po náraze treba autosedačku vymeniť

 • bez nárazu sa odporúča vymeniť autosedačku po siedmich rokoch, keďže bezpečnostné komponenty sú z plastu a polystyrénu, a majú teda obmedzenú životnosť

 • ak je v zime dieťa viac naobliekané, pásy sa odporúča silnejšie doťahovať

 • ešte lepšie je dieťaťu v aute v zime najhrubšie vrstvy vyzliecť, aby pásy lepšie chránili a potom ho radšej už zapnuté prikryť


 • ANKETA:

  Máte podsedák s opierkou chrbta a hlavy?

  28,8%  68,2%  3,0%

  Pridajte komentár

  táto funkcia je len pre prihlásených

  Prihláste sa  Právne rady - ďalšie články

  • Obrázok Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky

   Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky

   Viac peňazí aj času na rodinu získajú od januára rodičia s malými deťmi. Lepšie podmienky im vytvára novela zákona o sociálnom poistení, ktorá začne platiť od januára.

  • Obrázok Ako možno urýchliť adopciu detí

   Ako možno urýchliť adopciu detí

   Adopcia je najlepšie riešenie pre deti, ktoré nemajú rodičov, a tiež pre dospelých, ktorí nemôžu mať deti. Hoci na osvojenie je množstvo čakateľov na oboch stranách, proces je zdĺhavý a zložitý. Ombudsmanka teraz hľadá spôsob, ako to zlepšiť.

  • Obrázok Zhruba 20-tisíc detí je na Slovensku obeťou násilia

   Zhruba 20-tisíc detí je na Slovensku obeťou násilia

   Sexuálnym násilím je podľa odhadov Rady Európy každé piate dieťa, čo by na Slovensku znamenalo asi 20-tisíc detí. Nie každý prípad násilia je aj zaznamenaný, ohlásiť to pre deti býva totiž rovnako ťažké ako znášať samotné násilie. Celú traumu navyše prežívajú ešte raz. Kompetentní teraz riešia, ako im to celé uľahčiť.

  • Obrázok Materské budú môcť poberať obaja rodičia súčasne

   Materské budú môcť poberať obaja rodičia súčasne

   Od začiatku budúceho roka budú môcť materskú dávku poberať obaja rodičia súčasne. Nie však všetci, štát v ústrety vyjde iba tým, ktorí majú dve, prípadne viac malých detí.

  • Obrázok Ak sa nevrátim po materskej do práce, akú dávku dostanem?

   Ak sa nevrátim po materskej do práce, akú dávku dostanem?

   Návrat po materskej dovolenke na staré miesto nie je vždy možný. Rodičia to riešia buď skrátením úväzku, alebo dokonca výpoveďou. Čo v prípade odchodu zo zamestnania? Na čo všetko má rodič nárok?

  • Obrázok Budú platiť rodiny s malými deťmi nižšie dane?

   Budú platiť rodiny s malými deťmi nižšie dane?

   Rodiny s malými deťmi by si od budúcej jari mohli finančne prilepšiť. V koalícii sa diskutuje o tom, aby získali väčšie úľavy na daniach, oproti dnešku dvojnásobné.

  • Obrázok Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

   Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

   V budúcom roku dosiahne maximálna výška materského 1 458,50 eura mesačne. Upravuje sa každoročne 1. januára, a to v závislosti od vymeriavacieho základu. Ten sa od začiatku budúceho roka zvýši na 62,7288 eura.

  Ďalšie články v rubrike >