V Poľsku sa u neočkovaných detí objavuje rubeola. Zaočkovanosť proti chorobe klesá aj u nás

gb, ČTK, 5. novembra 2018 o 10:46

V Poľsku pribúda prípadov, keď sa deti nakazili vysokoinfekčným ochorením rubeolou. Minister zdravotníctva dokonca vyzval obyvateľov, aby nechali svoje deti očkovať. Zaočkovanosť proti chorobe klesá aj na Slovensku.

Očkovanie je stále najlepšia obrana.

Foto: Shutterstock.com

Svetová zdravotnícka organizácia koncom minulého mesiaca varovala, že v niektorých európskych krajinách, vrátane Česka a Poľska, klesá dôvera ľudí v bezpečnosť očkovania, čo vedie k zvýšenému výskytu niektorých infekčných chorôb, ktoré sa už považovali za prekonané, vrátane práve rubeoly.

V Mazovskom veľkovojvodstve, v ktorom sa nachádza i hlavné mesto Varšava, sa v poslednej dobe rubeolou nakazilo sedemnásť detí. Išlo o deti, ktoré rodičia nenechali očkovať. „To by pre nás malo byť varovanie, aby sme sa mali na pozore. Buďme rozumní a nechávajme sa očkovať,“ vyzval poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski, ktorý sa snažil odstrániť obavy, že vakcíny môžu byť pre deti nebezpečné.

Upozornil tiež na to, že medzi chorými deťmi je jedno mladšie ako trinásť mesiacov, ktoré ešte vakcínu podľa očkovacieho kalendára nedostalo. Jediný spôsob, ako takto malé deti pred nákazou ochrániť, je dostatočná preočkovanosť populácie, ktorá musí byť najmenej 95 percent.

Rubeola je najnebezpečnejšia u detí do šiestich rokov, ochorenie pre nich môže byť až smrteľné. Na začiatku sa choroba prejavuje horúčkou, nádchou, kašľom. Potom sa vyskytne škvrnitá vyrážka červenej farby. Začína na záhlaví, postupne sa šíri na tvár, krk, brucho a končatiny.

Či je slovenská populácia imúnna proti šiestim infekčným ochoreniam, to v súčasnosti testujú úrady v takzvanom Imunologickom prehľade. Lekári už odobrali náhodne vybraným ľudom krv na zistenie protilátok. Do konca roku bude známe, či je očkovanie proti osýpkam, mumpsu, ružienke a vírusovým hepatitídam typu A, B a C dostatočne účinné. Preočkovanosť proti osýpkam, mumpsu a rubeole je u slovenských detí narodených v roku 2015 len 94,8 percenta.

Na východe Slovenska prepukla v máji epidémia osýpok, ktorú sa už ale úradom podarilo zvládnuť. Evidovaných bolo 446 prípadov, z toho 428 v okrese Michalovce a 18 v okrese Sobrance. „V súvislosti s verejnými vyhláškami lekári zaočkovali 6 076 ľudí, z toho 4 648 detí,“ konštatoval v októbri hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Jete spolu ako rodina aspoň raz za deň? Ak nie, napravte to najlepšie hneď dnes večer. Jedlo, ktoré si vychutnáte v spoločnosti všetkých členov domácnosti, vás zblíži a upevní rodinné vzťahy. Je zvláštne, že na tak dôležitú, a pritom jednoduchú vec sa často zabúda.

 • Obrázok Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.

 • Obrázok Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájsť si čas na oddych alebo záľuby je pre mamu malých detí často nadľudská úloha. Od skorého rána do neskorého večera sa život odohráva pod tlakom rodičovských, pracovných a domácich povinností. Je toho tak veľa! Lenže ak sa budete zanedbávať, postupne stratíte radosť zo života, nastúpia únava a nervozita a v konečnom dôsledku to odnesú deti.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.

 • Obrázok Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovka druhého typu už nie je len chorobou starších ľudí, ale stále častejšie sa objavuje aj u detí. Príčinou je najmä vyššia telesná hmotnosť, ktorá vyplýva z nedostatku pohybu a konzumácie nezdravej stravy s nadbytkom cukrov, tukov a bez zeleniny.

 • Obrázok Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.

Ďalšie články v rubrike >