Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

Gabriela Bachárová, 8. novembra 2018 o 11:48

Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.

Med a cibuľa, osvedčená kombinácia v boji proti kašli.

Foto: Shutterstock.com

Cibuľovo-medový sirup na kašeľ

Nakrájajte natenko cibuľu a pridajte k nej niekoľko lyžíc medu. Už za krátku dobu zo surovín vznikne tekutejší sirup. Dieťaťu dávajte aspoň dve lyžičky denne. Med pomôže s odstraňovaním hlienov. Má aj mierné sedatívne účinky, čo znamená, že prispeje k lepšiemu spánku. S medom však opatrne, ak máte doma alergické dieťa alebo potomok trpí astmou. Cibuľa zasa obsahuje látky s antibiotickým účinkom a zásobu vitamínu C. Sirup v chladničke vydrží asi tri dni.

Tymiánový sirup pomôže s hlienmi

Dobrým prostriedkom proti kašľu môže byť aj tymiánový sirup. Tymián patrí k rastlinným antibiotikám, uľahčuje aj vykašliavanie hlienov. Na výrobu sirupu je možné použiť jeden balíček sušeného tymiánu alebo niekoľko veľkých košatých vetvičiek čerstvého tymiánu, zvyčajne sa odporúčajú tri. Nechajte zovrieť 200 mililitrov vody a 100 gramov cukru, najlepšie hnedého. Pridajte tymián a povarte asi dve minúty. V priebehu chladnutia pridajte 100 gramov medu. Lúhovať sa odporúča nejlepšie cez noc. Potom preceďte a skladujte v chladničke. Deťom dávajte dve tri lyžičky sirupu denne.

Olejový zábal na suchý kašeľ

V prípade suchého kašľa môžete vyskúšť olejový zábal, ktorý podporí vykašliavanie. Namočte plienku do teplého, nie horúceho kuchynského oleja, priložte dieťaťu na hrudník a chrbátik, na to dajte igelit, deku a nechajte pôsobiť asi tridsať minút. Do oleja sa dá pridať éterický olejíček, napríklad eukalyptusový alebo cyprusový.

Staré dobré naparovanie

Nádcha nie je nič príjemného. Uvoľniť nos a spustiť hlieny môžete s pomocou inhalácií, ktoré ale ešte trochu vylepšite. Dajte zovrieť vodu, do ktorej potom pridajte soľ, tymián, eukalyptusový, jalovcový či tea tree olejíček. Dieťa potom vdychuje aspoň dvadsať minút zakryté pod dekou. Niekoľko kvapiek olejíčka tiež môžete nakvapkať na papierovú vreckovku, podržať ju pri nose a vdychovať.

Horúca voda uvoľní nepriechodný nos

V prípade nádchy môže pomôcť, ak si dieťa ponorí ruky až po lakte do horúcej vody. Tým sa stiahnu cievy a nepriechodný nos sa uvoľní. Na podobnom princípe funguje, ak dieťa osprchujete vo veľmi teplej vode a v kúpeľni vytvoríte efekt parnej sauny. Ďalšou možnosťou je ponoriť dieťaťu nohy do teplej vody.

Príroda áno, ale opatrne
Prírodné prostriedky samozrejme nepomôžu, ak dieťa dostane ťažšiu infekciu. Zmysel majú hlavne pri ľahkej nádche či nezávažnom kašli, čo ale rodič nemusí vždy vedieť správne posúdiť. Lepšie je preto poradiť sa s lekárom. Prírodné medikamenty slúžia hlavne ako podporná liečba. Nemusia však vyhovovať každému dieťaťu, pozor na možné alergické reakcie.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >