Taliani darujú rodinám s tromi deťmi pôdu. Zlepšíme tak mizernú pôrodnosť, veria

ČTK, gb, 2. novembra 2018 o 13:06

Talianska vláda chce v budúcich rokoch darovať poľnohospodársku pôdu rodinám, do ktorých sa narodí tretie dieťa. Týmto neobvyklým krokom plánuje podporiť pôrodnosť, ktorá je v krajine veľmi malá. Len 1,35 detí na ženu, čo je najmenej v Európe.

Prijali by ste talianske riešenie problémov s nízkym počtom novonarodených detí?

Foto: Shutterstock.com

Netradičný nápad už taliansky vládny kabinet zakomponoval do návrhu rozpočtu na budúci rok. Nárok na poľnohospodársku pôdu po dobu dvadsiatich rokov budú mať podľa navrhovaného opatrenia rodiny, ktoré sa v rokoch 2019 až 2021 rozšíria o tretieho potomka. Musí pritom ísť o manželské páry žijúce v Taliansku prinajmenšom desať rokov.

„Vie sa, že v Taliansku sa rodí málo detí a tento trend je treba zvrátiť,“ povedal taliansky minister poľnohospodárstva Gian Marco Centinaio z politickej strany Liga.

Taliansko má 60-miliónov obyvateľov a najnižšiu pôrodnosť v Európe. V krajine sa minulý rok podľa štatistického úradu Istat narodilo 464-tisíc detí, čo bolo o 9-tisíc menej ako predchádzajúci rok. Témy sa chytila Liga, ktorá sľubila, že oživí ekonomiku, aby mali ľudia väčšiu chuť priviesť na svet deti.

Najmenej detí v prepočte na jednu ženu sa okrem Talianska rodí aj v Španielsku, kde sú čísla takmer rovnaké. V čele pôrodnosti je Francúzsko s 1,92 dieťaťom na ženu. Priemer Európskej únie je 1,6 dieťaťa, na Slovensku je to 1,48.

ANKETA:

Čo si myslíte o tomto nápade?

21,1%66,7%12,3%

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Budete dnes večerať všetci spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Budete dnes večerať všetci spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Jete spolu ako rodina aspoň raz za deň? Ak nie, napravte to najlepšie hneď dnes večer. Jedlo, ktoré si vychutnáte v spoločnosti všetkých členov domácnosti, vás zblíži a upevní rodinné vzťahy. Je zvláštne, že na tak dôležitú, a pritom jednoduchú vec sa často zabúda.

 • Obrázok Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.

 • Obrázok Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájsť si čas na oddych alebo záľuby je pre mamu malých detí často nadľudská úloha. Od skorého rána do neskorého večera sa život odohráva pod tlakom rodičovských, pracovných a domácich povinností. Je toho tak veľa! Lenže ak sa budete zanedbávať, postupne stratíte radosť zo života, nastúpia únava a nervozita a v konečnom dôsledku to odnesú deti.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

  Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.

 • Obrázok Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovka druhého typu už nie je len chorobou starších ľudí, ale stále častejšie sa objavuje aj u detí. Príčinou je najmä vyššia telesná hmotnosť, ktorá vyplýva z nedostatku pohybu a konzumácie nezdravej stravy s nadbytkom cukrov, tukov a bez zeleniny.

 • Obrázok Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.

Ďalšie články v rubrike >