- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Ako správne reagovať, keď zistíte, že vaše dieťa pilo alkohol? 5 rád odborníka
Slovenskí teenageri pijú menej než pred siedmimi rokmi, a hoci miera konzumácie alkoholu dosahuje priemer EÚ, stále je čo zlepšovať. Odborníci sa zhodujú, že najväčší vplyv na postoj dieťaťa k pitiu majú rodičia – ako idú príkladom, ako o alkohole hovoria i to, ako reagujú, ak sa dozvedia, že ich dieťa konzumovalo alkohol.
-
8 zásad, ako správne užívať antibiotiká. Maximálna opatrnosť je namieste
Antibiotiká sú veľmi užitočnými liekmi v boji s bakteriálnymi infekciami, ak ich však užívate nevhodne, môžu narobiť viac škody ako úžitku.
-
V oblastiach vojnových konfliktov vyrastá 415 miliónov detí, je to každé šieste dieťa
Vojnové konflikty vo svete predstavujú čoraz väčšie nebezpečenstvo pre deti a mladistvých, ktorých žije v zasiahnutých oblastiach približne 415 miliónov, uviedla humanitárna organizácia Save the Children pri príležitosti zverejnenia svojej správy Vojna proti deťom.
-
Na rakovinu ročne ochorie vyše 200 detí, najčastejšie na leukémiu
Na rakovinu vo svete ochorie ročne vyše 300-tisíc detí. Na Slovensku je to vyše 200.
-
10 málo známych, no skvelých receptov na kašeľ, nádchu a imunitu. Skúste nápoj z kozinca alebo majoránovú masť
Medovo-cibuľový sirup či zábal s bravčovou masťou. To sú dobre známe ľudové recepty, ktoré pomáhajú v boji so zimnými chorobami. Vyskúšajte však i menej tradičné metódy a uvidíte, že vám urobia dobrú službu.
-
ROZHOVOR Úspešná mladá vedkyňa Erika Chocholová: Rakovinu chcem zistiť z krvi
Erika Chocholová (29), víťazka súťaže Študentská osobnosť roka za akademický rok 2018/2019. Spolu so svojím tímom pracuje v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied na výskume, ktorý má zlepšiť diagnostiku onkologických ochorení. „Snažíme sa vytvoriť zariadenia, vďaka ktorým by bolo možné určiť, či pacient má, alebo nemá rakovinu, a to takpovediac na počkanie,“ hovorí.
-
Aj desaťročným deťom niekedy treba pri čistení zubov pomáhať, upozorňuje odborník. 9 rád pre správne čistenie
Nie, nie sú nesamostatné ani lenivé, jednoducho to nedokážu. Čistenie zubov je malá veda a dôkladne to urobiť neraz nevedia ani mnohí dospelí, tak čo potom chceme od detí? Ako deti naučiť správne si čistiť zuby? Prečítajte si rady odborníkov.
-
V detskom telovom mlieku našli kvasinky, ak ho máte, vráťte do obchodu
Používate detské telové mlieko z Alverde z predajní DM Drogerie Markt? Pozor, Úrad verejného zdravotníctva vydal varovanie, že táto biokozmetika nie je v súlade s predpísanými normami.
-
10 častých chýb, ktoré spomaľujú domácu liečbu. Tlmíte kašeľ, príliš smrkáte a málo pijete
Trápi vás či vaše dieťa infekcia dýchacích ciest? Nestačí len ležať v posteli a brať predpísané lieky. Veľmi dôležité sú aj ďalšie opatrenia, v ktorých často robíme chyby. Ktoré sú to?
-
ROZHOVOR Rodinná poradkyňa Eva Labusová: Láskyplná matka učí dieťa, že byť vo vzťahoch s inými je bezpečné a obohacujúce
„Ak je matka na dieťa naladená, jej starostlivosť je primerane láskyplná a jej správanie stabilné, potom sa v mozgu dieťaťa ukladá základná informácia, že byť vo vzťahu s iným človekom je bezpečné a obohacujúce,“ konštatuje v rozhovore známa česká rodinná poradkyňa Eva Labusová. Rozprávali sme sa o tom, ako veľmi je pre celý život dôležitá citová väzba, ktorú si bábätko po narodení utvorí s najbližšou osobou.
-
Zápal pľúc nemusí vôbec sprevádzať horúčka. Lekár ho môže odhaliť neskoro
Zápal pľúc je stále veľmi vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje presnú diagnostiku a dostatočnú liečbu. V povedomí ľudí panuje predstava, že chorobu sprevádza vysoká teplota, ale nie vždy to platí. Aj preto je zápal pľúc v niektorých prípadoch pomerne zradná choroba.
-
Zaočkovanosť klesá, úrady proti tomu bojujú aj novým webom o dôležitosti očkovania
Rodičia nájdu na novom webe o očkovaní informácie o povinnom a odporúčanom očkovaní, k dispozícii majú aj interaktívny očkovací kalendár. Zoznámia sa so zložením vakcín, prečítať si môžu aj odpovede na najčastejšie otázky o očkovaní.
-
Pitie vody z vodovodu nepoškodzuje zdravie
Vodárenské spoločnosti ubezpečujú ľudí, že pitie vody z vodovodu nemá žiadne zdravotné riziká. Reagujú tak na vyjadrenia o nevhodnosti dlhodobého pitia vody z verejného vodovodu z dôvodu výskytu trihalogénmetánov (THM), teda vedľajších produktov dezinfekcie vody. Považujú ich za nepravdivé a zavádzajúce.
-
Dávate deťom šál na ústa a nos? Riskujete ich zdravie
Keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo nuly či klesá ešte nižšie, veľa rodičov či prarodičov začne deťom šály vyťahovať až na ústa a nos v dobrej viere, že ich tak ochránia pred nachladnutím. V skutočnosti však môžu svojím počínaním narobiť viac škody ako úžitku.
-
Pozrite si nový očkovací kalendár. Kompletný prehľad povinného aj dobrovoľného očkovania
Čaká v tomto roku vaše dieťa povinné očkovanie a neviete, kedy presne? Chcete vedieť, aké sú možnosti dobrovoľného očkovania? Úrad verejného zdravotníctva v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pripravili tlačenú i elektronickú podobu Očkovacieho kalendára na rok 2020.
-
Unikátny zákrok: Dievčatku ešte v brušku operovali obrovský nádor. Vďaka tomu prežilo
Ojedinelý zákrok sa podaril špecialistom z pražského Centra fetálnej medicíny, ktoré už takmer osem rokov funguje pri Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa. Ešte počas tehotenstva zmenšili v telíčku dieťatka obrovský nádor, takzvaný sakrálny teratóm na polovicu. V Česku, ale aj na Slovensku ide o vôbec prvú vnútromaternicovú operáciu tohto typu.
-
IKEA sťahuje z predaja cestovné hrnčeky kvôli obsahu nebezpečných chemikálií
Spoločnosť IKEA sťahuje z predaja cestovné hrnčeky Troligtvis s označením Made in India. Testy preukázali, že obsah nebezpečných chemikálií môže prekračovať maximálne migračné limity.
-
Detské obete trestných činov potrebujú pri výsluchu špeciálny prístup, nie vždy to tak je
Aj deti sú obeťami trestných činov. Na Slovensku však chýbajú špeciálne miestnosti, v ktorých by boli vypočúvané, rovnako prístup vyšetrujúcich nie je vždy optimálny.
-
Zdravotní klauni hľadajú nové posily. Pridáte sa?
Občianske združenie Červený nos Clowndoctors hľadá nových zdravotných klaunov a klaunky vo všetkých regiónoch Slovenska. Uchádzači môžu svoje životopisy a motivačné listy posielať do 15. januára.
-
Dieťa nechali v mraze na balkóne, zmrzlo na smrť
Rodičia chceli, aby dieťa na čerstvom vzduchu ľahšie zaspalo. Malého chlapca nechali na mraze päť hodín.