- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Čo robiť pri krvácaní z nosa? Hlavu dozadu určite nezakláňajte
Deti krvácajú z nosa pomerne často, príčinou je zvyčajne poškodenie nosnej sliznice v dôsledku infekcie či alergie. Rodičia sa nemusia krvácania desiť, väčšinou je úplne neškodné, je však dobré vedieť, ako zareagovať.
-
Koronavírus nie je dôvodom na prerušenie dojčenia, naopak, materské mlieko pomáha dieťa chrániť
Koronavírus sa šíri po Európe a je otázkou času, kedy sa objaví aj u nás. V súvislosti s ním vyvstáva aj otázka, čo majú robiť ženy, ktoré dojčia svoje deti a majú podozrenie na koronavírus (COVID-19). UNICEF na to na svojej medzinárodnej stránke odpovedá celkom jednoznačne.
-
Trendy slovenských detí: Sladkosti každý deň a pohyb raz týždenne
Takmer pätina detí trpí obezitou či nadváhou. Z roka na rok sa menej hýbu a na kvalitu stravy príliš nedbajú. Žiaľ, nie je to celkom len v ich rukách, podiel na týchto návykoch má aj solventnosť ich rodičov. Lepšie sú na tom deti z bohatších rodín.
-
VIDEO Bomby sú len hra! Sýrsky otec naučil trojročnú dcérku smiať sa, keď vybuchnú
Videli ste film Život je krásny od talianskeho režiséra Roberta Benigniho? Hlavný hrdina Guido Orefice je spolu so synčekom kvôli židovskému pôvodu odvlečený do koncentračného tábora. Aby sa malý Giosué nebál, otecko mu nahovorí, že to všetko je len zábavná hra pripravená na synove narodeniny.
-
Polievky z jedálnička nevynechávajte. 5 hlavných prínosov a chutné recepty pre deti
Dôležitá súčasť jedálnička alebo len zbytočná tekutina, v ktorej sa varom zabili všetky vitamíny? Nezanevrite na polievku, okrem toho, že dávno patrí k našej kultúre, má množstvo prínosov už pre malé deti.
-
Vznikol osvetový videoseriál o zriedkavých chorobách
Občianske združenie (OZ) Zriedkavé choroby spustilo osvetový videoseriál o slovenských pracoviskách pre zriedkavé choroby. Verejnosť sa prostredníctvom neho môže dozvedieť, na ktoré ochorenia sú zamerané, ako sú vybavené a ktorí odborníci ich vedú. V Európe sa choroba považuje za zriedkavú, keď postihuje menej ako päť zo 100.000 ľudí.
-
Ako správne reagovať, keď zistíte, že vaše dieťa pilo alkohol? 5 rád odborníka
Slovenskí teenageri pijú menej než pred siedmimi rokmi, a hoci miera konzumácie alkoholu dosahuje priemer EÚ, stále je čo zlepšovať. Odborníci sa zhodujú, že najväčší vplyv na postoj dieťaťa k pitiu majú rodičia – ako idú príkladom, ako o alkohole hovoria i to, ako reagujú, ak sa dozvedia, že ich dieťa konzumovalo alkohol.
-
8 zásad, ako správne užívať antibiotiká. Maximálna opatrnosť je namieste
Antibiotiká sú veľmi užitočnými liekmi v boji s bakteriálnymi infekciami, ak ich však užívate nevhodne, môžu narobiť viac škody ako úžitku.
-
V oblastiach vojnových konfliktov vyrastá 415 miliónov detí, je to každé šieste dieťa
Vojnové konflikty vo svete predstavujú čoraz väčšie nebezpečenstvo pre deti a mladistvých, ktorých žije v zasiahnutých oblastiach približne 415 miliónov, uviedla humanitárna organizácia Save the Children pri príležitosti zverejnenia svojej správy Vojna proti deťom.
-
Na rakovinu ročne ochorie vyše 200 detí, najčastejšie na leukémiu
Na rakovinu vo svete ochorie ročne vyše 300-tisíc detí. Na Slovensku je to vyše 200.
-
10 málo známych, no skvelých receptov na kašeľ, nádchu a imunitu. Skúste nápoj z kozinca alebo majoránovú masť
Medovo-cibuľový sirup či zábal s bravčovou masťou. To sú dobre známe ľudové recepty, ktoré pomáhajú v boji so zimnými chorobami. Vyskúšajte však i menej tradičné metódy a uvidíte, že vám urobia dobrú službu.
-
ROZHOVOR Úspešná mladá vedkyňa Erika Chocholová: Rakovinu chcem zistiť z krvi
Erika Chocholová (29), víťazka súťaže Študentská osobnosť roka za akademický rok 2018/2019. Spolu so svojím tímom pracuje v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied na výskume, ktorý má zlepšiť diagnostiku onkologických ochorení. „Snažíme sa vytvoriť zariadenia, vďaka ktorým by bolo možné určiť, či pacient má, alebo nemá rakovinu, a to takpovediac na počkanie,“ hovorí.
-
Aj desaťročným deťom niekedy treba pri čistení zubov pomáhať, upozorňuje odborník. 9 rád pre správne čistenie
Nie, nie sú nesamostatné ani lenivé, jednoducho to nedokážu. Čistenie zubov je malá veda a dôkladne to urobiť neraz nevedia ani mnohí dospelí, tak čo potom chceme od detí? Ako deti naučiť správne si čistiť zuby? Prečítajte si rady odborníkov.
-
V detskom telovom mlieku našli kvasinky, ak ho máte, vráťte do obchodu
Používate detské telové mlieko z Alverde z predajní DM Drogerie Markt? Pozor, Úrad verejného zdravotníctva vydal varovanie, že táto biokozmetika nie je v súlade s predpísanými normami.
-
10 častých chýb, ktoré spomaľujú domácu liečbu. Tlmíte kašeľ, príliš smrkáte a málo pijete
Trápi vás či vaše dieťa infekcia dýchacích ciest? Nestačí len ležať v posteli a brať predpísané lieky. Veľmi dôležité sú aj ďalšie opatrenia, v ktorých často robíme chyby. Ktoré sú to?
-
ROZHOVOR Rodinná poradkyňa Eva Labusová: Láskyplná matka učí dieťa, že byť vo vzťahoch s inými je bezpečné a obohacujúce
„Ak je matka na dieťa naladená, jej starostlivosť je primerane láskyplná a jej správanie stabilné, potom sa v mozgu dieťaťa ukladá základná informácia, že byť vo vzťahu s iným človekom je bezpečné a obohacujúce,“ konštatuje v rozhovore známa česká rodinná poradkyňa Eva Labusová. Rozprávali sme sa o tom, ako veľmi je pre celý život dôležitá citová väzba, ktorú si bábätko po narodení utvorí s najbližšou osobou.
-
Zápal pľúc nemusí vôbec sprevádzať horúčka. Lekár ho môže odhaliť neskoro
Zápal pľúc je stále veľmi vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje presnú diagnostiku a dostatočnú liečbu. V povedomí ľudí panuje predstava, že chorobu sprevádza vysoká teplota, ale nie vždy to platí. Aj preto je zápal pľúc v niektorých prípadoch pomerne zradná choroba.
-
Zaočkovanosť klesá, úrady proti tomu bojujú aj novým webom o dôležitosti očkovania
Rodičia nájdu na novom webe o očkovaní informácie o povinnom a odporúčanom očkovaní, k dispozícii majú aj interaktívny očkovací kalendár. Zoznámia sa so zložením vakcín, prečítať si môžu aj odpovede na najčastejšie otázky o očkovaní.
-
Pitie vody z vodovodu nepoškodzuje zdravie
Vodárenské spoločnosti ubezpečujú ľudí, že pitie vody z vodovodu nemá žiadne zdravotné riziká. Reagujú tak na vyjadrenia o nevhodnosti dlhodobého pitia vody z verejného vodovodu z dôvodu výskytu trihalogénmetánov (THM), teda vedľajších produktov dezinfekcie vody. Považujú ich za nepravdivé a zavádzajúce.
-
Dávate deťom šál na ústa a nos? Riskujete ich zdravie
Keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo nuly či klesá ešte nižšie, veľa rodičov či prarodičov začne deťom šály vyťahovať až na ústa a nos v dobrej viere, že ich tak ochránia pred nachladnutím. V skutočnosti však môžu svojím počínaním narobiť viac škody ako úžitku.