Vysvetľujte a choďte príkladom. Zákazy pitia ani tresty nie sú účinné.
Foto: shutterstock.comČo teda robiť, ak zistíte, že vaše dieťa pilo alkohol, prípadne sa opilo?
Slovenskí teenageri pijú menej než pred siedmimi rokmi, a hoci miera konzumácie alkoholu dosahuje priemer EÚ, stále je čo zlepšovať. Odborníci sa zhodujú, že najväčší vplyv na postoj dieťaťa k pitiu majú rodičia – ako idú príkladom, ako o alkohole hovoria i to, ako reagujú, ak sa dozvedia, že ich dieťa konzumovalo alkohol.
Vysvetľujte a choďte príkladom. Zákazy pitia ani tresty nie sú účinné.
Foto: shutterstock.com„Už by ste sa mohli zobrať. Kedy bude bábätko? Zdá sa mi, že to dieťa príliš rozmaznávaš...“ Tiež poznáte takéto poznámky od blízkych, na ktoré neviete slušne dať najavo, že sú vám nepríjemné?
Hlavne zostať v pokoji a riešenie sa samé ukáže, platí pri každom probléme, i tom rodičovskom. Zostať v pokoji však nie je vždy jednoduché, najmä keď máte ešte množstvo svojich povinností a stresov a deti vám pridávajú ďalšie. Čo môže pomôcť?
„Som dôležitá, som sympatická,“ napísala svojho času na nástenku učiteľka Denisa Machoňová Tichá v českom meste Tábor. Nemyslela tým, seba, ale „Chybu“ a chcela tým zmeniť prístup detí k chybám.
Bolo by to možno úsmevné, ale žiaľ, vypovedá to aj o tom, ako sa mladá generácia vzdialia od prirodzených zákonitostí. Z toho, čo je normálne, robí „výzvu“, prípadne dokonca čosi „úžasne trendy“.
Kto žije v prítomnosti, žije spokojnejšie. Ak človeku blúdi myseľ neustále do spomienok alebo naopak, k veciam, ktoré ho čakajú, nežije tu a teraz, a má sklony prepadať melanchólii, úzkosti či sa cíti pod neustálym stresom.
Nechce chodiť dieťa do škôlky? Tento problém riešia mnohí rodičia a hľadajú cesty, ako by si dieťa mohlo na nové prostredie privyknúť. Ak sa to však nedarí, netreba zúfať ani nikde hľadať chyby – je to totiž prirodzená reakcia dieťaťa vzhľadom na to, ako sa vyvíja jeho mozog.
Pomáhate si pri vyjednávaní s deťmi malými klamstvami, aby ste rýchlejšie dosiahli želaný výsledok? Nuž, aj malá lož je lož, a ak chceme, aby nám deti neklamali, nemali by sme to robiť ani my. Dá sa to aj inak – vlk ostane sýty a ovca celá.