- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Každé detské ihrisko bude mať vlastné meno
Od januára čakajú prevádzkovateľov verejných ihrísk po celom Slovensku nové povinnosti. Za neskontrolované ihriská a za nedodržanie základných povinností vlastníka ihriska môžu dostať majitelia aj niekoľkotisícovú pokutu. Vyplýva to zo zákona o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska.
-
Budiť deti na polnoc alebo nie?
Patríte k tým, pre ktorých má silvestrovská polnoc veľký význam a chcete sa deliť s deťmi o blahoželania, prípitok či ohňostroje? Pre malých je ale väčšinou problém vydržať do polnoci. Oplatí sa ich budiť alebo je lepšie, keď sa premôžu a počkajú na polnoc bez spánku?
-
Vianočného kapra v žiadnom prípade nepúšťajte späť do vody
Vyzerá to ako akt milosrdenstva. Vianočného kapra nezabiť, ale vrátiť ho, odkiaľ prišiel, do vody. Nerobte to však.
-
Psychológovia z internetovej poradne IPčko budú pomáhať aj počas sviatkov
Psychológovia občianskeho združenia IPčko budú k dispozícii mladým ľuďom aj počas tohtoročných Vianoc.
-
„Fúúú, zas som sa prejedol!“ Nemusí to platiť po každých sviatkoch, skúste to tentoraz inak
Obžerstvo na Vianoce? Vôbec to nemusí platiť, naopak. Mnohé tradičné jedlá sú totiž z kategórie zdravých, a ak ich pripravíme vhodným spôsobom, skombinujeme s ostatnými pochúťkami a doprajeme si dostatok pohybu (na toto všetko máme v tomto období čas), namiesto vzdychania, ako sme sa zasa prejedli, môžu byť Vianoce novým začiatkom zdravého stravovania i životosprávy.
-
Očkovanie po novom. Aké zmeny nastanú v budúcom roku
O šesť rokov skôr než doteraz dostanú deti druhú dávku vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR). Kým dnes ju deti dostávajú v 11 rokoch, po novom sa majú očkovať už päťročné deti.
-
Malým pacientom sa v nemocnici budú venovať dobrovoľníci
Malým pacientom hospitalizovaným v žiarskej Nemocnici Svet zdravia budú chvíle spríjemňovať dobrovoľníci. Nemocnica v stredu odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň.
-
Kupujete darčeky cez internet? Pozor na čínske e-shopy
Nakúpiť vianočné darčeky cez internet je rýchle a pohodlné. Nie vždy sa to však vyplatí. Rizikové sú najmä čínské internetové obchody.
-
Otužilkyňa Lucia Hendrichovská radí rodičom: „Otužujte deti aj v zime. Neprechladnú, nebojte...“
„Správne otužovanie nikomu neublíži. Deti sú oveľa odolnejšie voči chladu ako dospelí. Bez ťažkostí vlezú aj do studenej vody a radi si zabehajú bosé po vonku. Ak si dieťa zvykne na behanie naboso a plávanie v studenej vode, postupne získava reflexný návyk, ktorý mu zostáva navždy," píše Lucia Hendrichovská, ktorá je okrem otužovania známa aj chodením a behaním naboso.
-
Čo s pigmentovými škvrnami na koži v tehotenstve?
Stretne sa s nimi drvivá väčšina, až 90 percent, tehotných žien. Žltkasté či hnedasté škvrny na bruchu alebo na tvári sú u budúcich mamičiek bežné. Väčšinou potom spontánne zmiznú, aj keď to neplatí vždy.
-
Máte doma nepotrebného plyšového medvedíka? Pošlite ho nemocnici na Kramároch, tam si ho kúpia deti
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave spustil Charitatívny bazár Medvede deťom.
-
Ktorý vitamín či minerál vám chýba? Zistite v šikovnom teste
V zime nie je úplne jednoduché dodržať dostatočný príjem vitamínov, ale aj minerálov. Otestujte sa, či vám niektorý z nich nechýba. Zaujímavý test ponúka publikácia Vitamíny a minerály od Amandy Ursellovej.
-
Výroba umelého mlieka škodí planéte zhruba ako 70-tisíc áut, hovorí štúdia
Má lákavú reklamu, sľubujúcu hory-doly niekedy tak presvedčivo, že mnohé mamičky, ktoré by mohli svoje dieťa dojčiť, niekedy radšej siahnu po prášku. Okrem toho, že je umelé mlieko pre organizmus bábätka oveľa menej prínosné než materské mlieko, má aj škodlivé vplyvy na životné prostredie. Poukázal na ne lekársky magazín The British Medical Journal, informovalo na svojej internetovej stránke občianske združenie Mamila.
-
Obetavo pomáhajú predčasne narodeným. Kto získal ceny Purpurové srdce
Občianske združenie Malíček, ktoré podporuje rodiny s predčasne narodenými deťmi, pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý sa oslavuje každý rok 17. novembra, ocenilo osobnosti a spoločnosť, ktoré sa svojou činnosťou a pôsobením na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde pričinili o zlepšenie situácie týchto detí.
-
Zázračné bielidlo vraj vylieči ekzém aj rakovinu. Ľudia stále veria šarlatánom
Všetky choroby sveta vyliečia doplnky stravy s obsahom chemickej látky, ktorá je základom na výrobu textilného bielidla či dezinfekcie do bazénov. Žiaľ, rodičia neváhajú dávať ich aj svojim deťom.
-
Tisíce detí sa spojili a bubnovali, aby poukázali na svoje práva
Viac ako 21 tisíc detí na celom Slovensku v utorok 19. novembra v rovnakom čase od desiatej do jedenástej hodiny dopoludnia bubnovalo, aby poukázali na svoje práva. Do podujatia sa zapojili deti z vyše 270 materských, základných a stredných škôl.
-
„Ešte nie...“ Dokedy a prečo je sex po pôrode iný
Nie je to to, čo bývalo, po čase však určite zasa bude. Sexuálny život po pôrode sa u mnohých párov dramaticky zmení, odborníci však odkazujú, že sa niet čoho obávať. Zmeny sú prirodzené, väčšinou aj samé pominú a všetko bude ako predtým.
-
Vitamínová abeceda. Ako nám prospievajú a čo jesť, aby sme ich mali dostatok
Zvlášť teraz v chladnejšej časti roka je nutné dbať na dostatočný príjem vitamínov, ktoré nás ochránia pred chorobami dýchacích ciest aj zlepšia náladu v pochmúrnych dňoch. Viete, čo ktorý vitamín dokáže a aké sú ich prírodné zdroje?
-
Ako v zime sušiť bielizeň? Vyskúšajte dokonalý, dnes už skoro zabudnutý trik
V minulosti sa takto prádlo sušilo počas zimy úplne bežne, dnes to však už veľmi nevídať. Ak však chcete mať vypranú bielizeň relatívne rýchlo suchú, pustite ju v zime na mráz. Znie to paradoxne, však? Ako môže uschnúť na kosť zmrznuté oblečenie?
-
Predčasne sa narodí každé jedenáste dieťa, ich počet vzrástol až o tretinu
Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-tisíc detí, pričom každé jedenáste príde na svet predčasne. Upozorňuje na to občianske združenie Malíček s tým, že za posledných 15 rokov u nás počet narodených medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva vzrástol o takmer tretinu.