- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Môže vakcína proti covidu ovplyvniť menštruáciu?
Poruchy menštruačného cyklu sa vyskytujú medzi nežiaducimi účinkami, ktoré ľudia hlásia po očkovaní proti Covidu-19.
-
Zázračný vývar pomáha liečiť infekcie, posilňuje kosti aj črevá. Plus recept na sviatočnú slepačiu polievku z Myjavy
Aj vy hneď chystáte vývar, ak niekto v rodine ochorie? Naši predkovia intuitívne vedeli, že urýchľuje uzdravenie, čo v našej dobe potvrdilo už veľa vedeckých výskumov. Poctivý slepačí, morčací či hovädzí vývar má však aj veľa ďalších zdravotných benefitov, pozrime sa na ne spolu.
-
Deti a rodičky nebudú mať zo zákona právo na sprievod v nemocnici
Vraj na to nie sú kapacitné možnosti a sprievod by tiež mohol prispievať k roznášaniu nákaz do nemocnice.
-
Detská obezitologická ambulancia v Trnave je jediná na Slovensku
V covidovej dobe sa predpokladá významný nárast obezity u detí i dospelých aj na Slovensku. Hoci v súčasnosti ešte nie sú k dispozícii presnejšie údaje, stane sa to podľa prednostu Pediatrickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava Jaroslava Slaného závažným zdravotným i spoločenským problémom.
-
Z pandémie sa budú deti psychicky spamätávať roky
Deti a mladí ľudia budú ešte mnoho nasledujúcich rokov pociťovať dôsledky pandémie ochorenia Covid-19 na svojom psychickom zdraví a duševnej pohode, varuje nová správa Detského fondu Organizácie spojených národov UNICEF.
-
Vyhľadať pomoc? Prehľadné manuály, ako posúdiť akútne zdravotné problémy u detí podľa veku
Ministerstvo zdravotníctva pripravilo pre rodičov prehľadné manuály, ktoré im umožnia podľa príznakov určiť, ako na tom ich choré dieťa je.
-
Zubný strojček zachráni nielen krásu, ale i zdravie chrupu
Rovné zúbky zlepšujú artikuláciu a žuvanie potravy a sú aj prevenciou vzniku zubného kazu.
-
Bolesti brucha či hlavy, vyrážka? Môže to byť intolerancia histamínu, diagnóze uniká veľa chorých
Môže trvať roky, kým lekári odhalia, že dieťa či dospelý trpí intoleranciou histamínu. Prejavy sú často nenápadné a ľahko sa zamenia s iným zdravotným problémom.
-
Lekárka na pohotovosti dvakrát poslala dieťa so zápalom pľúc domov. Za jeho smrť nemocnica zaplatí
Štvorročný chlapec bolo dvakrát počas toho istého dňa ošetrený na detskej pohotovosti v ilavskej nemocnici. Lekárka ho však napriek vysokým horúčkam poslala domov, neprijala ho do nemocnice ani ho neposlala na komplexnejšie vyšetrenia.
-
Pediatrička píše vtipne o tom, ako liečiť nádchu a ako smrkanie dokáže zabrániť vzniku kašľa
Detská lekárka Martina Milkovičová pripravuje pre rodičov na svojom facebookovom profile vzdelávacie a zároveň vtipné statusy o častých zdravotných problémoch detí. Poučte sa a pritom zabavte na tom, čo napísala o najbežnejšom detskom ochorení – nádche.
-
ROZHOVOR Pediatrička Elena Prokopová: „U niektorých detí sa dá očakávať ťažší priebeh covidu, nepodceňujte testovanie.“
„Niektoré deti bývajú s odstupom od prekonania covidu dlhodobo unavené, často hovoria, že ich bolia ručičky a nožičky, nevládzu, búši im srdiečko, majú ťažkosti s dýchaním: zadýchavajú sa alebo nedokážu dodýchnuť. Pre nás je mimoriadne dôležité, aby sme vedeli, že tieto problémy môžu byť spôsobené prekonaným Covidom-19 a mohli sme ich tak správne liečiť,“ vraví v rozhovore Elena Prokopová, pediatrička a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast.
-
Jablko, hrozno, cvikla a cesnak. Silná jesenná štvorka, ako vám prospeje?
Ľudské telo s príchodom chladnejších dní mení svoje chuťové preferencie. Určite už ani vy netúžite po paradajkách či melóne, ale pozornosť obraciate iným výživovým smerom.
-
„Synovi som prikladala kyslíkovú masku a nevedela, či prežije.“
„Nikomu, ani tým najväčším konšpirátorom a antivaxerom, neprajem, aby sa im stalo to, čo nám,“ vraví Bratislavčanka Adriana, mamička dnes ročného Filipka, ktorý ako 5,5-mesačný ochorel na Covid-19. S veľmi nízkou hladinou kyslíka musel byť prijatý v nemocnici a jeho rodičia sa strachovali, či sa im vôbec vráti domov živý. Deti síce vo všeobecnosti nepatria ku skupinám ohrozeným veľmi ťažkým priebehom či dokonca úmrtím, ale výnimky, žiaľ, existujú.
-
Deti zaplnili čakárne pediatrov, ale covid to nie je
Pediatri nevedia, kam skôr skočiť a rodičia kašlajúcich, kýchajúcich a vracajúcich detí si kladú otázku, či ide len o bežnú virózu alebo sa majú obávať covidu. Rok a pol neboli kvôli tvrdým opatreniam mnohé deti vôbec choré, teraz si to však „vynahradzujú“.
-
Keď zvažujete, či prestať s dojčením... 13 vecí, ktoré treba vedieť o odstavení dieťaťa
Návodov, ako prestať dojčiť, je plný internet. Najochotnejšie sú, samozrejme, stránky výrobcov umelého mlieka, detských fliaš či cumlíkov, množstvo rád a odporúčaní však možno nájsť aj v médiách určených pre rodičov. Mamičky sa dozvedia, ako začať, čoho sa vyvarovať, s čím rátať... O čo všetko však odstavením prichádzajú ony aj ich dieťa? Vôbec toho nie je málo.
-
Viete, ktorá huba je najjedovatejšia? Po otrave zomrie až 80 percent detí, ľahko si ju pomýlite s bedľou
Podľa štatistík je na Slovensku každý rok asi 100 až 120 pacientov hospitalizovaných s otravou hubami. Deti by huby nemali konzumovať asi do desiatich rokov.
-
V detskej nemocnici na Kramároch budú pôsobiť dobrovoľníci, pomôžu s orientáciou a zmiernia stres z neznámeho
Pri orientácii v priestore pomôžu dobrovoľníci či zreteľnejšie smerovníky. Súčasťou nového informačného systému bude napríklad vodorovné značenie na podlahách nemocnice.
-
Vrecúškový či sypaný čaj? Ako poznať kvalitný čaj
Čaj má mnoho blahodarných účinkov, aby však skutočne splnil svoju funkciu, treba si vybrať kvalitný čaj a vedieť ho správne pripraviť.
-
Deti s príznakmi infekcie nechajte doma, prosia úrady
Aj dieťa s takým bežným príznakom, ako je nádcha, by v dnešnej dobe malo zostať v domácom prostredí, do škôlky či školy nepatrí.
-
Užitočná pomôcka pre rodičov: ako u dieťaťa rozpoznať ľahký, stredný alebo ťažký priebeh covidu a kedy volať pomoc
Vysokoinfekčnému variantu delta sa nevyhnú ani deti. Rodičia by preto mali vedieť, ako sa nákaza Covidom-19 prejavuje a kedy je čas volať pomoc.