Vyhľadať pomoc? Prehľadné manuály, ako posúdiť akútne zdravotné problémy u detí podľa veku

Gabriela Bachárová, 5. októbra 2021 o 04:15

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo pre rodičov prehľadné manuály, ktoré im umožnia podľa príznakov určiť, ako na tom ich choré dieťa je.

Prečítajte si, ako rozpoznať závažnosť zdravotného stavu dieťaťa.S

Foto: Shutterstock.com

Vyžaduje si zdravotný stav dieťaťa návštevu pediatra či dokonca pohotovosti alebo sa rodičia nemusia obávať a chorobu zvládnu bez problémov aj sami doma? Manuál sa týka zhoršeného zdravotného stavu najmä v súvislosti s covidom, ale i inými infekčnými chorobami či ďalšími stavmi.

Je rozdelený podľa veku na deti do troch mesiacov, deti staršie ako tri mesiace a dospievajúce deti. V rámčeku ohraničenom červenou farbou nájdete vždy príznaky, ktoré by vás mali viesť k okamžitému vyhľadaniu pomoci.

Oranžové príznaky signalizujú, že je dobré obrátiť sa na detského lekára, prípadne zájsť na pohotovosť, ak je už mimo ordinačných hodín. Väčšinou však nie sú dôvodom k panike.

Ak sa symptómy „vojdú“ do zelenej zóny, nemusíte sa znepokojovať, pomoc lekára nie je nutná. Chorobu by ste mali bez problémov zvládnuť doma, na pediatra sa obráťte v prípade otázok či akýchkoľvek pochybností.

Mramorová koža či modrasté pery? Na nič nečakajte!

Bez ohľadu na vek sú príznaky ochorení väčšinou podobné, nájdu sa však aj rozdiely. Rodičia maličkých detí do troch mesiacov by mali spozornieť, ak má ich potomok bledú, mramorovú kožu a je veľmi chladné, prestal močiť, málo sa hýbe a ťažko ho zobudiť. Objavuje sa tiež modrasté sfarbenie okolo úst či na končekoch prstov alebo sťažené dýchanie.

Vtedy autorky manuálov, detské lekárky Elena Prokopová (hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast) a Beata Kartousová, radia na nič nečakať a vyhľadať pohotovosť.

Dieťa staršie ako tri mesiace je vo vážnom stave, ak okrem už uvedených príznakov nedokáže predkloniť hlavičku a na koži sa mu objavia fliačiky, ktoré pripomínajú maličké modriny. Dôležitou správou o zdravotnom stave je, že po zatlačení dnom pohára modrinky, takzvané petechie nezmiznú. Tieto symptómy môžu poukazovať na možnú prítomnosť životu nebezpečnej meningokokovej nákazy.

K okamžitej návšteve pohotovosti by malo rodičov nasmerovať aj výrazne sťažené dýchanie, ktoré sa prejavuje nepravidelným dychom, ďalej nezvyčajne rýchle a plytké dýchanie, pauzy medzi nádychmi alebo nemožnosť pre dýchavičnosť súvisle hovoriť, jesť či piť.

U dospievajúcich by k rýchlemu vyhľadaniu pomoci mali viesť príznaky ako výrazná a neustupujúca bolesť či tlak na hrudi, rytmické zášklby (kŕče) končatín alebo celého tela s poruchou vedomia, vykašliavanie krvavých hlienov či zmätenosť alebo dezorientácia.

Prečítajte si užitočné manuály pre rodičov.











Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >