Môže vakcína proti covidu ovplyvniť menštruáciu?

gb, 10. októbra 2021 o 04:00

Poruchy menštruačného cyklu sa vyskytujú medzi nežiaducimi účinkami, ktoré ľudia hlásia po očkovaní proti Covidu-19.

Poruchy menštruácie môžu byť dôsledkom očkovania proti covidu, ale zatiaľ sa to nedokázalo.

Foto: Shutterstock.com

Z 8 547 hlásení podozrení na nežiaduce účinky v súvislosti s očkovaním proti covidu sa zatiaľ 155 týkalo porúch menštruácie. Podobnými podozreniami sa v rámci Európskej únie zaoberá aj Európska lieková agentúra. V súčasnosti však ešte príčinná súvislosť medzi vakcínami proti covidu a menštruačnými poruchami dokázaná nebola.

„Menštruačný cyklus je sám o sebe veľmi komplexný a môžu naň vplývať rôzne faktory, napríklad stres, cvičenie, zmena hmotnosti, únava alebo zmena životného štýlu. A tieto faktory môžeme vo zvýšenej miere zažívať práve počas pandémie Covidu-19," uvádza Štátny ústav pre kontrolu liečiv na svojej facebookovej stránke.

Menštruáciu rovnako ovplyvňujú aj gynekologické diagnózy, ako sú napríklad myómy či endometrióza. Aj z týchto dôvodov je pre vedcov náročné dospieť k jednoznačnému záveru o vplyve vakcín proti Covidu-19 na menštruáciu.

„Menštruačné poruchy ako napríklad silná menštruácia, jej oneskorenie alebo krvácanie mimo cyklu sa vo všeobecnosti vyskytujú veľmi často a ich príčinami nemusia byť závažné zdravotné komplikácie," konštatuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Zmeny menštruačného cyklu boli každopádne zaznamenané aj v prípade iných vakcín, napríklad vakcín proti HPV (ľudský papilomavírus schopný spôsobiť napríklad rakovinu krčka maternice). Na druhej strane práve vírusové infekcie, vrátane covidu, môžu rovnako spôsobiť poruchy menštruácie, podobne ako akákoľvek iná zmena zdravotného stavu.

„Pokiaľ sa u vás vyskytlo neočakávané krvácanie mimo cyklu, prípadne u vás pretrvávajú poruchy menštruačného cyklu, odporúčame, aby ste sa obrátili na svojho gynekológa. Ak máte pochybnosti, či je očkovanie pre vás vhodné, opýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára," uzatvára Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >