Národný ústav detských chorôb v Bratislave
Foto: Národný ústav detských chorôb v BratislaveZorientovať sa v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave bude pre rodičov a ich deti jednoduchšie. NÚDCH spúšťa projekt manažovania pacientov pri príchode do nemocnice.
Cieľom projektu je uľahčiť rodičom a deťom prvý kontakt s najväčšou detskou nemocnicou na Slovensku a pomôcť odbúrať prvotný stres z neznáma. „Prvým bodom je vítanie pacienta a usmerňovanie v rámci nemocnice. Zámerom je upokojiť rodičov a nasmerovať ich, aby mali pocit, že od začiatku sa im niekto venuje," priblížil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.
Druhým bodom projektu je vybudovanie informačného systému v rámci nemocnice, ktorého súčasťou bude napríklad vodorovné značenie na podlahách nemocnice. Posledným bodom projektu je digitalizácia a vytvorenie aplikácie, ktorá podľa riaditeľa umožní pacientom objednávať sa na vyšetrenia a hospitalizácie.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský považuje projekt za konkrétny krok, ako pomôcť detskému pacientovi. „Prispeje to k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, a to najmä z psychologického hľadiska," zhodnotil minister.
V nemocnici budú pomáhať desiatky dobrovoľníkov z radov študentov Lekárskych fakúlt Univerzity Komenského a Slovenskej zdravotníckej univerzity. „Projekt našich študentov naučí empatii, čo je najdôležitejšia vlastnosť lekára, pomôže im vcítiť sa do rodičov, ktorí majú strach o dieťa," ocenil projekt dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Šteňo.
,,Vieme, že prvotný kontakt s nemocnicou, kde rodičia prichádzajú do neznámeho prostredia s chorým dieťaťom, býva pre nich veľmi stresujúci. Cítia sa stratení a často sa nevedia zorientovať. Takáto pomoc pre rodičov a pacientov funguje aj v zahraničí a videl som, ako rodičom pomáha, keď ich niekto milo osloví a opýta sa, ako im môže pomôcť, odprevadí ich do ambulancie, na vyšetrenie alebo pri hospitalizácii na kliniku a pomôže s taškami. Študenti lekárskych fakúlt poznajú nemocnicu, k rodičom a pacientom pristupujú s empatiou a verím, že tento projekt bude pre všetkých prínosom,“ povedal Peter Bartoň.
Dobrovoľníci budú pomáhať mimo vyučovania, v rámci svojho voľného času. „Študenti dokážu pripraviť pacienta pre lekára, upokojiť ho, čo prispeje aj k tomu, že rodič bude lepšie vedieť vysvetliť lekárovi, čo je jeho dieťaťu," dodala Katarína Holečková z Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity.