Deti a rodičky nebudú mať zo zákona právo na sprievod v nemocnici

TASR, 8. októbra 2021 o 04:00

Vraj na to nie sú kapacitné možnosti a sprievod by tiež mohol prispievať k roznášaniu nákaz do nemocnice.

Nárok na prítomnosť rodiča v nemocnici majú len deti do troch rokov.

Foto: Shutterstock.com

Maloletí pacienti ani ženy rodičky nateraz nezískajú právo na sprevádzajúcu osobu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Poslanci Národnej rady vo štvrtok odmietli novelu, ktorá to mala zaviesť. Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti navrhli koaliční poslanci.

Jedna z predkladateliek Vladimíra Marcinková argumentovala, že hoci sa aj v súčasnosti umožňuje rodičovi byť pri dieťati v nemocnici, nie je to zakotvené v legislatíve. Rezort zdravotníctva po konzultáciách so zástupcami ústavných zdravotníckych zariadení však upozornil na problém obmedzení počtu lôžok, zvýšených finančných nákladov na dovybavenie, rekonštrukciu či výstavbu nových lôžok, ako aj nemožnosti dôslednej kontroly rozlíšenia sprevádzajúcich osôb a návštev alebo zvýšeného rizika roznášanie nákazy v nemocniciach.

Návrh predpokladal, že maloletý pacient by mohol mať právo na prítomnosť zákonného zástupcu, respektíve inú blízku osobu či opatrovníka. Žena rodička by mohla mať podľa odmietnutého návrhu pri pôrode blízku osobu, respektíve osobu, ktorú si sama určí. Poslanci v predkladacej správe upozorňovali na nedostatky v súvislosti s ochranou súkromia pacientov, ktoré sa týkajú aj účasti sprevádzajúcej osoby. Upozorňovali na časté a nedôvodné odopretie ich prítomnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo iné obmedzovanie kontaktu pacienta so sprevádzajúcou osobou.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v reakcii na neschválený zámer uviedla, že štandardy, ktoré pre SR vyplývajú z medzinárodných dohovorov, hovoria o potrebe vytvoriť systém pre sprevádzajúce osoby. „Uvedomujem si, že aj pandémia mnohé veci zhoršuje. Napriek tomu sa domnievam, že je povinnosťou verejného ochrancu práv prinášať tieto témy. V tomto prípade to bolo pretavené do poslaneckého návrhu. To, že sa tieto štandardy na Slovensku nezvyšujú, určite nie je dobrou správou, ale vnímam to tak, že to súvisí aj s komplexom problémov, ktorý v zdravotníctve rezonuje aj v nadväznosti na stratifikáciu nemocníc," povedala. Patakyová verí, že táto téma ostane v „hľadáčiku" rezortu zdravotníctva.

Marcinková tvrdila, že takýmto ustanovením by sa mohlo prispieť k odbremeneniu zdravotníkov. Sprevádzajúca osoba by ich mohla podľa nej zastúpiť napríklad pri polohovaní pacienta, mohla by pri ňom byť neustále, pričom zdravotná sestra má aj iných pacientov. Poslankyňa Eva Horváthová skonštatovala, že už dnes majú zdravotnícke zariadenia povinnosť prijať rodičov pri deťoch do troch rokov a pri onkologicky chorých deťoch. Marcinková chcela podľa nej zaviesť do zákona nepretržitú prítomnosť rodičov pre pacientov do 18 rokov, čo by dnes spôsobilo veľké aplikačné problémy. „Máme písomné vyjadrenie od hlavného odborníka pre pediatriu, ktorý povedal, že je to nerealizovateľné," povedala Horváthová.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok ROZHOVOR Lekár Peter Kunč: „Covid-19 sa u detí podceňuje, následky môžu byť dlhodobé.“

  ROZHOVOR Lekár Peter Kunč: „Covid-19 sa u detí podceňuje, následky môžu byť dlhodobé.“

  Už niekoľkým desiatkam detí, ktoré po prekonaní infekčného ochorenia Covid-19 trpeli aj naďalej rôznymi zdravotnými ťažkosťami, pomohli lekári z Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. Pripravili tam pre ne diagnostický a liečebný pobyt. O pocovidových problémoch u detí sme sa rozprávali s Petrom Kunčom, pediatrom, ktorý je zároveň zaradený v špecializačnom štúdiu klinickej imunológie a alergiológie. „Naši pacienti sa najviac sťažovali na chronickú únavu, zníženú toleranciu fyzickej námahy alebo na ťažkosti súvisiace s respiračným traktom, ako sú sťažené dýchanie, subjektívny pocit nedostatku vzduchu alebo ťažší nádych,“ vraví odborník.

 • Obrázok Prečo mladí pijú? Toto je sedem najčastejších dôvodov

  Prečo mladí pijú? Toto je sedem najčastejších dôvodov

  Kombinácia deti a alkohol u nás nie je tabu, hoci by mala byť. Ako ukázal nedávny prieskum, viac než tretina mladých do 17 rokov ochutná alkohol pred svojimi štrnástymi narodeninami, tri percentá dokonca pred dovŕšením ôsmich rokov. Prečo pijú?

 • Obrázok Matku za týranie vlastných detí poslal súd na 7,5 roka do väzenia

  Matku za týranie vlastných detí poslal súd na 7,5 roka do väzenia

  Na trest odňatia slobody v trvaní 7,5 roka odsúdil Krajský súd v Trenčíne 42-ročnú ženu, ktorá fyzicky a psychicky týrala svojich šesť detí.

 • Obrázok Prežila dve noci v lese. Nemecké dievčatko stratené v českých horách sa našlo!

  Prežila dve noci v lese. Nemecké dievčatko stratené v českých horách sa našlo!

  Nechcel by to zažiť žiadny rodič. Zo stopovacej hry, ktorou sa nemecká rodina zabávala na výlete v pohorí Český les, sa stalo zúfalé hľadanie strateného osemročného dievčatka. Našťastie s dobrým koncom. Po dvoch nociach strávených v lese sa Julia našla.

 • Obrázok Deti od 5 do 11 rokov sa budú proti covidu očkovať v troch centrách

  Deti od 5 do 11 rokov sa budú proti covidu očkovať v troch centrách

  Deti vo veku od päť do 11 rokov budú na Slovensku očkovať v troch vyhradených centrách. Pôjde o Národný ústav detských chorôb v Bratislave, ďalej o Univerzitnú nemocnicu Martin a Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach.

 • Obrázok 12 dôvodov, prečo je zdravé piť kávu

  12 dôvodov, prečo je zdravé piť kávu

  Roky sa tvrdilo, že káva škodí zdraviu, ale pravda je niekde inde. Ak teda potrebujete nakopnúť alebo si na chvíľku odpočinúť od povinností či od detí, bez výčitky to urobte.

 • Obrázok Môže vakcína proti covidu ovplyvniť menštruáciu?

  Môže vakcína proti covidu ovplyvniť menštruáciu?

  Poruchy menštruačného cyklu sa vyskytujú medzi nežiaducimi účinkami, ktoré ľudia hlásia po očkovaní proti Covidu-19.

Ďalšie články v rubrike >