- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Ochladzovať sa treba postupne, klimatizácia a ventilátory môžu i uškodiť
Pri ochladzovaní je dôležité postupné znižovanie teploty ľudského tela, v súvislosti s horúčavami na to upozorňuje všeobecný lekár nemocnice v košickej Šaci Lukáš Olšavský. Ochladiť sa možno aj pomocou vlhkej handry alebo prúdu vlažnej vody na krk, zápästie alebo stehná.
-
V horúčavách odpojte elektrické zariadenia. Prečo?
Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie ako zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie.
-
Pokožka si pamätá, koľko UV žiarenia dostala počas celého života. Aké zásady dodržiavať, aby bol pobyt na slnku bezpečný?
Optimálne slnečné žiarenie pôsobí na organizmus priaznivo a spolu s tvorbou vitamínu D prináša viacero zdravotných benefitov. Nadmerné vystavovanie sa slnku však môže byť nebezpečné. Dovolenková sezóna je v plnom prúde a k moru či bazénom vyrážajú nielen tí, ktorí si leto bez bronzovej pokožky nedokážu predstaviť, ale aj takí, ktorí musia byť pri pobyte na slnku opatrní. Na čo pri slnení nezabúdať a ako sa opaľovať bezpečne, radí primárka Estetique centra Nemocnice Agel Košice-Šaca Katarína Drotárová.
-
Ako zvládať horúčavy. Stručný a prehľadný manuál plus prvá pomoc v piatich krokoch
Extrémne horúčavy trápia Slovensko už celý týždeň. Meteorológovia síce hlásia do ďalších dní mierne ochladenie, v mnohých oblastiach ale naozaj len mierne. Pripomeňme si ešte raz v kocke, ako sa pred nadmerným teplom chrániť a prežiť dni v čo najväčšej pohode.
-
Letný strašiak. Infekcie močových ciest nepodceňujte, môžu trvalo poškodiť zdravie
Sú veľmi nepríjemné na pocit, bolestivé a žiaľ – veľmi časté v lete. Reč je o infekciách močových ciest, ktoré v prípade neliečenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, vrátane nezvratného poškodenia obličiek. Viete, ako infekciu spoľahlivo rozpoznať a kedy je potrebné vyhľadať lekára?
-
Počas horúčav je dobré vypiť 1,5 až 3 litre vody, deťom ju treba ponúkať
Orientačne by sme mali vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti.
-
Psychiater Igor Škodáček: Aj deti dokážu vyhorieť, je desné, koľko sa ich pokúša o samovraždu, niektorí nemajú ani 10 rokov
Už vyše 30 rokov sa venuje detskej psychiatrii a vraví, že tak zlé to ešte nebolo. Bývalý prednosta Kliniky detskej psychiatrie v Bratislave docent Igor Škodáček rozpráva o psychických problémoch detí a mládeže, ktoré covidová pandémia výrazne znásobila.
-
Lekár traumatológ: Toto je sedem rizikových aktivít počas letných prázdnin
Leto znamená relax, pohyb a radosť, avšak na druhej strane aj zvýšené riziko úrazov a zdravotných komplikácií. Traumatológ popisuje sedem rizikových aktivít najmä detí, ktoré môžu dokonale pokaziť prázdninové aktivity.
-
Slovenskí lekári nahradili dievčatku s nádorom poškodenú kosť zdravou vlastnou kosťou
Lekári z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave nahradili 9-ročnej Dianke kosť na nohe poškodenú benígnym kostným nádorom zdravou kosťou z druhej nohy. Prišla na miesto poškodenej píšťaly, ktorú vzhľadom na progresiu ochorenia museli odstrániť takmer celú.
-
Keď má dieťa zápal spojoviek, do kolektívu nesmie. Viete, ako mu správne nakvapkať do očí?
Po hnačkovitých ochoreniach a ovčích kiahňach sa medzi deťmi v poslednom období rozmohlo ďalšie ochorenie – zápal očných spojoviek. Jeho liečba zväčša nebýva náročná, pediatri však rodičov žiadajú, aby dieťa neposielali do kolektívu predčasne, pretože by mohli chorobu ďalej roznášať.
-
Nevykrúcajte kliešťa do strán ani ním netočte, je to nebezpečné. Vyberte ho celkom inak!
Už každý desiaty kliešť v okrese Komárno je infikovaný lymskou boreliózou. Vyplýva to z júnového monitoringu aktivity kliešťov. Slovensko patrí ku krajinám, kde je nakazených kliešťov najviac, riziko, že si z vychádzky či výletu prinesiete neželaného spoločníka, je pomerne vysoké. Okrem boreliózy hrozí aj nákaza kliešťovou encefalitídou. Je preto veľmi dôležité včas a správne kliešťa vybrať.
-
Nechať dieťa či zviera v horúcom aute môže byť trestným činom
Policajti riešia každé leto prípady, keď vodič nechá v aute dieťa či zviera. Niekedy si to ani neuvedomí, inokedy ide o úmyselný krok, pretože napríklad nechce na krátku chvíľu vyťahovať potomka z autosedačky. Rozpálené auto je však smrtiacou zbraňou a je treba vedieť, že za ponechanie v aute je až tretnoprávna zodpovednosť.
-
Aká je kvalita 30 vodných plôch určených na kúpanie? Len jedna neuspela
Letné kúpanie v jazerách či nádržiach milujeme, nie vždy je však kvalita vody vyhovujúca. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil stav 30 vodných plôch, ktoré sú podľa vyhlášky vhodné na kúpanie. Kam sa nebáť prísť ani s deťmi?
-
Vlani bolo na Slovensku 25 prípadov nebezpečného meningokoka, zomreli traja ľudia
Najvyššia chorobnosť aj úmrtnosť sa dlhodobo drží u dojčiat, za nimi u detí vo veku jedného až štyrov rokov. Prevažuje meningokok typu B.
-
Mladí si častejšie siahajú na život. Časté mýty o samovražde, ktoré k nej dokonca môžu prispieť
Alarmujúce! Jeden chlapec a jedno dievča do 14 rokov zomreli minulý rok vlastnou rukou. Vo vekovej skupine 15 až 19 rokov to bolo až 19 mladých ľudí, čo je nárast o neuveriteľných 73 percent.
-
Kúpalisko, jazero, termálny prameň či more, kde je kúpanie zdravotne najbezpečnejšie? Porovnanie výhod a rizík
Teplé počasie zvádza do vody, nie je však voda ako voda. Kúpanie v závadnej vode dokáže poriadne skomplikovať život, najmä rôznymi zápalmi a infekciami. Ktoré vodné plochy sú zo zdravotného hľadiska najbezpečnejšie, na čo všetko dbať a ako minimalizovať riziká?
-
Že nemocničné jedlo nemôže vyzerať parádne? Pozrite, ako sa s ním hrá kuchárka z Bratislavy
Nemocničnú stravu máme zväčša spojenú s nevábnym vzhľadom a mdlou, nedobrou chuťou. Mnohí pacienti sa domov vracajú vychudnutí, pretože nedokážu zjesť viac ako pár súst, a tešia sa na poctivé domáce jedlá. Nie v každom zdravotníckom zariadení však stravu považujú za to posledné, čo by malo pacientov zaujímať.
-
Zopakujte si, ako sa resuscituje človek. Ak si netrúfate, umelé dýchanie netreba. A v rytme akej známej piesne sa má oživovať?
Do situácie, keď treba zachrániť život, sa môže dostať každý z nás a je dobré vedieť, ako reagovať. Vedeli by ste poskytnúť prvú pomoc, resuscitovať človeka? Sú pritom rozdiely medzi oživovaním dospelého a dieťaťa.
-
Aká je naša najväčšia bunka a ktorá je najmenšia kosť? Základné čísla a fakty o ľudskom tele
Ako dobre poznáte ľudské telo? Nie každý má rád biológiu, základné fakty o svojom tele by mal ale poznať každý. Ako ste na tom so znalosťami vy? Možno vám pomôže oživiť si ich tento článok.
-
Borelióza? Nielen u detí sa často neobjaví typická škvrna, ale zvláštny útvar na koži, spoznajte ho
Existuje jeden kožný príznak, ktorý si s boreliózou nespájame, ale u detí môže byť dokonca častejší ako výskyt klasického fľaku.