Malý, no nebezpečný.
Foto: Shutterstock.comAko odstraňujete kliešťa u vás doma? Vykrúcate ho do strán, aby sa pustil? Alebo ním točíte v nádeji, že ho tak odstránite čo najľahšie? Úrad verejného zdravotníctva varuje, že ide o nesprávne spôsoby, ako s nemilým hosťom zatočiť. Mohli by ste ho tak pretrhnúť. Namiesto toho úrad ponúka inú, u nás nie veľmi známu metódu vybrania kliešťa. Je to jeho pomalé vyťahovanie kolmo hore.
Tu je návod, ako správne vybrať kliešťa
– Pinzetou uchopte kliešťa čo najbližšie k povrchu tela.– Pomalým a nepretržitým ťahom kolmo nahor ho vyberte.
– Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte.
– Kliešťovi po vybratí nedajte možnosť sa pohybovať - spláchnite ho do WC, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe alebo uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša.
– Umyte a dezinfikujte si ruky a dezinfikujte aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela nacicaného kliešťa.
– Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, vyhľadajte zdravotnícku pomoc.
Čo určite nerobiť
– Na kliešťa nekvapkajte olej ani iné tekutiny, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany.– Nevykrúcajte ho prudko do strán, ani ním netočte, mohli by ste ho tak pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho.
– Kliešťa po odstránení nikdy nemliaždite prstami.
Zatiaľ čo kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte nosiace vírus kliešťovej encefalitídy nájdete len v určitých oblastiach. Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za posledné roky bol najvyšší počet prípadov zaznamenaný v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji.