- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Mladí si častejšie siahajú na život. Časté mýty o samovražde, ktoré k nej dokonca môžu prispieť
Alarmujúce! Jeden chlapec a jedno dievča do 14 rokov zomreli minulý rok vlastnou rukou. Vo vekovej skupine 15 až 19 rokov to bolo až 19 mladých ľudí, čo je nárast o neuveriteľných 73 percent.
-
Kúpalisko, jazero, termálny prameň či more, kde je kúpanie zdravotne najbezpečnejšie? Porovnanie výhod a rizík
Teplé počasie zvádza do vody, nie je však voda ako voda. Kúpanie v závadnej vode dokáže poriadne skomplikovať život, najmä rôznymi zápalmi a infekciami. Ktoré vodné plochy sú zo zdravotného hľadiska najbezpečnejšie, na čo všetko dbať a ako minimalizovať riziká?
-
Že nemocničné jedlo nemôže vyzerať parádne? Pozrite, ako sa s ním hrá kuchárka z Bratislavy
Nemocničnú stravu máme zväčša spojenú s nevábnym vzhľadom a mdlou, nedobrou chuťou. Mnohí pacienti sa domov vracajú vychudnutí, pretože nedokážu zjesť viac ako pár súst, a tešia sa na poctivé domáce jedlá. Nie v každom zdravotníckom zariadení však stravu považujú za to posledné, čo by malo pacientov zaujímať.
-
Zopakujte si, ako sa resuscituje človek. Ak si netrúfate, umelé dýchanie netreba. A v rytme akej známej piesne sa má oživovať?
Do situácie, keď treba zachrániť život, sa môže dostať každý z nás a je dobré vedieť, ako reagovať. Vedeli by ste poskytnúť prvú pomoc, resuscitovať človeka? Sú pritom rozdiely medzi oživovaním dospelého a dieťaťa.
-
Aká je naša najväčšia bunka a ktorá je najmenšia kosť? Základné čísla a fakty o ľudskom tele
Ako dobre poznáte ľudské telo? Nie každý má rád biológiu, základné fakty o svojom tele by mal ale poznať každý. Ako ste na tom so znalosťami vy? Možno vám pomôže oživiť si ich tento článok.
-
Borelióza? Nielen u detí sa často neobjaví typická škvrna, ale zvláštny útvar na koži, spoznajte ho
Existuje jeden kožný príznak, ktorý si s boreliózou nespájame, ale u detí môže byť dokonca častejší ako výskyt klasického fľaku.
-
Ako žijú slovenské deti? Sladkosti každý deň a šport nanajvýš dvakrát do týždňa
Dosť zlé, dokonca horšie než pred pár rokmi, také sú stravovacie návyky dnešných detí. Sladkosti každý deň u všetkých detí, sladené nápoje u pätiny a naopak – ovocie a zelenina ani nie u polovice. Výsledok? Pribúda obéznych detí aj zdravotných komplikácií ako srdcovo-cievne ochorenia, tráviace ťažkosti, depresie či cukrovka.
-
Kedy ísť k pediatrovi, kedy na pohotovosť a kedy volať záchranku? Nemocnica pripravila orientačný návod pre rodičov
Je to na pohotovosť či dokonca zavolanie sanitky, alebo postačí, ak sa zajtra vyberieme k našej obvodnej detskej lekárke? Rodičia často pochopiteľne nedokážu sami vyhodnotiť, v akom zdravotnom stave sa ich potomok nachádza a akú lekársku pomoc si vyžadujú.
-
Nadváhou trpí každé piate dieťa na Slovensku
Nadváhou trpí viac než 20 percent detí na Slovensku. Ich počet sa od roku 2019 zvýšil o dve percentá. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research.
-
Veronika je nezvestná už 16 rokov. Môže sa ešte nájsť?
Celkovo polícia eviduje 213 nezvestných detí, únosy cudzím človekom sa však u nás nedejú. Väčšinu zmiznutých osôb sa podarí vypátrať, policajti majú až 86-percentnú úspešnosť.
-
Ploché nohy môžu spôsobiť veľké bolesti a negatívne ovplyvniť celé telo. Nepodceňujte ich u detí ani dospelých
Keď sa u dieťaťa zistia ploché nohy, pomocou rehabilitácie a vhodnej obuvi sa tento stav dá zvrátiť. Plochonožie sa môže objaviť aj u dospelých napríklad v dôsledku jednostrannej záťaže nôh v zamestnaní, vtedy je pomoc trochu zložitejšia.
-
Čo nesmie chýbať v lekárničke na dovolenku, radí pediatrička. Prečo si radšej nebrať univerzálne antibiotiká
Letná sezóna pomaly začína, perfektnú dovolenku, na ktorú ste sa mesiace tešili, však môžu ľahko pokaziť zdravotné problémy. Detská lekárka pripravila zoznam medikamentov, ktoré vám pomôžu zvládnuť teplotu, alergickú reakciu či hnačku.
-
„Dala som si pivo a slivovicu.“ Matky roku šoférovali na mol opité, hoci mali v aute deti
Ťažko si predstaviť, čo vedie ženy-matky k tomu, aby si sadli za volant opité a namiesto toho, aby svoje deti chránili, ohrozia ich svojou nezodpovednou jazdou. Policajti riešili s krátkym časovým odstupom hneď dva podobné prípady.
-
Kaz na mliečnych zuboch je nebezpečný, ohrozuje už aj bábätká
Znamená kaz na mliečnych zuboch problém, ktorý treba riešiť? Mnohí sú presvedčení, že na ňom v tomto prípade až tak nezáleží, napokon, aj tak vypadnú. V skutočnosti však na zdravie mliečnych zubov dbať treba, kazy na nich môžu spôsobiť vážne nepríjemnosti. A pozor, poškodené mliečne zuby môžu mať už bábätká.
-
Cenná i nebezpečná. Koľko vlákniny deti potrebujú a čo hrozí, ak jej je priveľa?
Vieme to dávno, vláknina je pre ľudské telo dôležitá a nemala by chýbať v našom jedálničku. Všetkého však veľa škodí. Viete, ako sa prejavuje nadbytok vlákniny a koľko jej potrebujú deti?
-
Injekcia hrou. Pediater vymyslel jedinečnú metódu, pri ktorej dieťa ani nezaplače
Viete, čo je kľúčikom k detskej duši? Hra. Deti milujú hry. Okrem zábavy je hra vynikajúcim nástrojom na učenie sa nových vecí, využíva sa tiež v rámci rôznych terapií, tréningov fyzických i psychických zručností, či ako prostriedok na skamarátenie sa. A využiť ju možno aj v detských ambulanciách, aby sa predišlo stresovým situáciám.
-
Ako nestretnúť medveďa a čo robiť, keď ho predsa len uvidíte
„Chystáme sa s rodinou v lete do Roháčov, ale čítali sme o napadnutí človeka medveďom v pohorí Poľana. Teraz máme obavu, či na dovolenku vôbec vyraziť,“ komentár tohto znenia sa objavil na známej slovenskej facebookovej stránke venujúcej sa turistike. Napísala ho česká záujemkyňa o pobyt v slovenských horách, ktorá sa bojí najmä o svoje dieťa, a určite nie je po minulotýždňovom útoku šelmy jediná.
-
Špargľa nabitá zdravím. A vynikajúci pomocník pri chudnutí
Ochutnali ste už niekedy špargľu? Práve teraz je v najlepšej kondícii, skúste ju zaradiť do svojho jedálnička, odmení sa vám lepším zdravím.
-
Následky covidu, adenovírus? Zisťujú sa príčiny závažnej tajomnej hepatitídy u detí
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa snaží prísť na to, či neznáma forma hepatitídy (zápalu pečene) u detí súvisí s adenovírusom, prípadne s ochorením Covid-19. Potvrdila už 348 pravdepodobných prípadov choroby, niekoľkým deťom musela byť transplantovaná pečeň, minimálne jedno zomrelo.
-
Nebezpečné trampolíny. Deti si na nich môžu dolámať nohy aj chrbticu, aké sú zásady bezpečnosti?
Lekári bijú na poplach, v ich ordináciách pribúda detí, ktorí si vážne zranenie privodia na zdanlivo neškodnej trampolíne.