- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Pozor na nízkotučné „light“ potraviny. Sú naozaj zdravšie? Aké úskalia skrývajú?
Snažia sa nás presvedčiť, že ak si ich kúpime, volíme tú „zdravšiu“ alternatívu, je to ale naozaj tak? Ako je to s tzv. „light“, teda odtučnenými či menej sladkými potravinami? Odborník vysvetľuje, čo si pri nich všímať, aby neboli ešte škodlivejšie, ako ich pôvodné verzie.
-
Pitný režim: Koľko má vypiť batoľa, koľko škôlkar či školák? Prehľadná tabuľka podľa hmotnosti
Dostatočný príjem tekutín je dôležitý pre deti i dospelých stále, v horúčavách však oveľa viac. Koľko majú vypiť deti a aké sú základné pravidlá pitného režimu?
-
Neuveriteľné! Zubné kazy majú už ročné deti, TOTO sú najčastejšie chyby rodičov
To, čo bola kedysi rarita, je dnes štandard. Stomatológovia bijú na poplach, zubné kazy má už väčšina ročných detí. Môže za to strava, nesprávna starostlivosť o chrup a zlé návyky odpozorované od rodičov.
-
Maliny naši predkovia využívali pri chrípke. Pomáhajú kostiam, vlasom i pri strese
Sú tak staré ako náš letopočet a pôvodne sa využívali najmä ich listy na čaj. Až neskôr sa začali konzumovať sladké voňavé plody, ktorých čas je práve teraz. Malinami v jedálničku nešetrite, okrem skvelej chuti a vône majú aj množstvo priaznivých účinkov.
-
Poďte na zmrzlinu! Kvalitnú rozoznáte podľa TEJTO drobnosti, ale pozor na éčka. Najškodlivejšie sú tieto tri
V horúčavách padne vhod a deti ju milujú. Nie je však zmrzlina ako zmrzlina, naučte sa rozoznávať kvalitnú od takej, ktorá vám môže spôsobiť komplikácie.
-
Komáre vyvolávajú nervozitu i nespavosť. Čo na ne platí? Šesť tipov, ako si užiť letné večery bez štípancov
Horúčavy sú tu, komáre, žiaľ tiež. V teplom počasí stačí týždeň, aby sa z vajíčok vyliahli larvy a potom nám znepríjemňovali život. Aj keď komáre v našich končinách prenášajú choroby len zriedka, vedia spôsobiť nepríjemné štípance a neraz nás doslova vyhnať z vonkajších priestorov dovnútra. Čo proti nim pomáha?
-
To, čo dievčatku spôsobili, je psychická vražda. Súd pedofilným rodičom zvýšil tresty, utrpenie dieťaťa však nekončí
K psychickej vražde prirovnal sudca ohavné skutky, ktoré páchala dvojica na dnes už osemročnom dievčatku od jeho dvoch rokov. Za sexuálne zneužívanie im vymeral vysoké tresty, dievčatko však dodnes trpí vážnymi problémami, je v psychiatrickej a psychologickej starostlivosti, následkami bude trpieť zrejme celý život.
-
Má sa jesť ovocie najlepšie nalačno? Škodí, keď ho konzumujeme s jedlom?
Treba jesť ovocie nalačno, lebo jeho konzumácia s iným jedlom spôsobuje nadúvanie, hnačky či iné ťažkosti? Gastroneterológ a odborík na výživu Ladislav Kužela vysvetľuje, ako to naozaj je.
-
Cigaretka na dva ťahy? Zabudnite, nikotín je skoro ako heroín. 11 rád, ako hovoriť s potomkom, ak zistíte, že fajčí
Viete, aký je najkritickejší vek, kedy deti siahnu po cigaretách a rozvinie sa u nich závislosť? Áno, je to puberta, konkrétne čas medzi 12. a 15. rokom. Deti by mali byť preto v tom veku už pripravené a vedieť o škodlivosti a rizikách závislostí.
-
Peklo pre alergikov. Prečo sú máj a jún pre nich najhoršími mesiacmi?
Pekné počasie je nesmierne príjemné, alergici však vedia svoje. Rôznymi formami alergickej nádchy trpí viac ako 40 percent populácie trpí a toto číslo každoročne narastá.
-
Nebezpečná sója? Zvyšuje riziko rakoviny? Kdeže!
Bojíte sa sóje? Vraj spôsobuje rakovinu a pre privysoký obsah bielkovín predstavuje veľkú záťaž pre organizmus?
-
Desatoro pravidiel pre dobrý spánok. Ako dlho sa oplatí usínať a kedy to radšej vzdajte?
Odkedy sa mi narodili deti, neviem spať. Vlastne to začalo už keď som bola tehotná, raz to boli nevoľnosti, potom časté chodenie na toaletu a prekážajúce veľké brucho, čo mi nedovolili sa dobre vyspať. Potom prišiel ľahký spánok, keď som v noci vstávala k deťom, no a teraz, keď podrástli, už akoby som nevedela spať. Spím veľmi ľahko, skoro sa budím a neviem už znova zaspať.
-
Priam neuveriteľný príbeh: K cystickej fibróze sa pridružila cukrovka, no Marcela sa teší z druhého synčeka: „U mňa je vždy všetko komplikované, iné ani nepoznám“
Cystická fibróza je vážna diagnóza a v prípade Marcely (33) zďaleka nie jediná. Napriek početným zdravotným komplikáciám sa však mladá žena teší už z narodenia druhého synčeka, aj keď – jednoduché to nebolo.
-
Pozor na diéty, k vážnym problémom je od nich iba krôčik
Chudnete? Či už po pôrode alebo len tak, na leto do plaviek? Pozor na to, akým spôsobom. Najmenej vhodným je diéta, tá totiž zvyšuje riziko vzniku porúch príjmu potravy až päťnásobne.
-
Kliešte sú v máji najaktívnejšie, nezabudnite si po pobyte vonku skontrolovať pokožku. Jediný správny postup na ich vytiahnutie je TENTO
Kliešte sú počas apríla a mája, kedy sa rozmnožujú, najaktívnejšie, preto je teraz najväčšia pravdepodobnosť, že si nejakého z prírody prinesiete sebou.
-
Viete, ako sa správne umývajú ruky?
Mať čisté ruky nám všetpovali už v škôlke a my v tom pokračujeme aj pri svojich deťoch. Umývanie rúk je totiž stále najjednoduchší a účinný spôsob, ako chrániť svoje zdravie a brániť šíreniu infekčných ochorení. Na vypestovanie návyku u detí je ideálny predškolský vek.
-
Biely cukor, hnedý cukor alebo med? Čo je najzdravšie?
Sladíte radi? Kávu, čaj, kaše, koláče či dokonca polievky? So sladením to netreba preháňať, veľa potravín obsahuje prirodzené vlastné cukry, ak však chcete nejaký ten pokrm dochutiť, po čom siahnete? Biely cukor, hnedý alebo med? Čo je z trojice najzdravšie a prečo to ale netreba ani s jedným preháňať?
-
Nezodpovedná matka! Pre jej nedbalosť skončili s dcérou v nemocnici, mohli dopadnúť i horšie
Nielenže zobrala svoju dcéru na kolobežku, na križovatke ani nezastavila na značke Stop a nedala prednosť osobnému autu. Výsledok? Havária, po ktorej skončili 37-ročná žena a jej deväťročné dievčatko v nemocnici.
-
Pozor na jarné slnko. Nepáli, ale deti pred ním treba chrániť zvlášť
Ľudia by mali pri športe v exteriéri dbať na prevenciu rakoviny kože. V rámci nej sa odporúča používanie krémov s ochranným faktorom SPF minimálne 30 či nosenie ľahkého priedušného odevu.
-
Aby noc mala kúzelnú moc. Šesť tipov, ako zlepšiť detský spánok
Pocit bezpečia, lásky a vhodný matrac sú nesmierne dôležité, pokojný a kvalitný spánok dieťaťa však vždy nezaručia. Ako môžeme dieťaťu pomôcť, aby ľahko zaspávalo, kvalitne spalo a budilo sa odpočinuté?