Škodí organizmu konzumácia ovocia s iným jedlom?
Foto: shutterstock.comČo je mýtus a čo pravda? Okolo konzumácie ovocia je mýtov veru požehnane. Jedným z nich je aj ten, že ak jeme ovocie spolu s iným jedlom, spomaľuje sa nám trávenie. „Jedlo doslova „sedí“ v žalúdku a kvasí tam. Niekto dokonca straší aj tým, že hnije. Podľa tohto mýtu konzumácia ovocia s jedlom spôsobuje plynatosť, nepohodlie a celý rad ďalších príznakov,“ opisuje Ladislav Kužela zažité predsudky.
Na svojom instagramovom profile síce priznáva, že vláknina v ovocí môže spomaliť uvoľňovanie potravy zo žalúdka, to je však asi všetko. „Ovocie môže spôsobiť, že sa váš žalúdok bude vyprázdňovať pomalšie, ale nespôsobí, že jedlo bude v žalúdku „sedieť“ donekonečna. Jedna štúdia zistila, že účastníci, ktorí konzumovali pektín (typ vlákniny v ovocí), mali pomalšie vyprázdňovanie žalúdka – približne 82 minút v porovnaní s približne 70 minútami u tých, ktorí pektín nejedli,“ pripomína.
A hoci je táto zmena rýchlosti významná, v žiadnom prípade nespomalí trávenie natoľko, aby sa jedlo v žalúdku „pokazilo“. Naopak, spomalenie vyprázdňovania žalúdka je prospešné, lebo môže predĺžiť pocit sýtosti.
A čo obavy z pokazenia potravy? Aj tie sú neoprávnené, ako vysvetľuje Ladislav Kužela: „Žalúdok je špeciálne navrhnutý tak, aby zabránil rastu baktérií, ktoré spôsobujú kvasenie (fermentáciu) a hnitie. Jedlo sa v ňom mieša so žalúdočnou kyselinou, ktorá má veľmi nízke pH (približne 1 alebo 2). Obsah vášho žalúdka je teda taký kyslý, že väčšina mikroorganizmov v ňom nemôže rásť. Táto časť trávenia teda čiastočne pomáha aj zabíjať baktérie vo vašom jedle a zabraňuje rastu mikróbov.“
Ovocie teda možno jesť bez obáv, kedykoľvek máte chuť. Jeho konzumácia s jedlom nie je príčinou nadúvania, hnačky ani nepohodlia. A hoci je ovocie nesmierne zdravé a prospešné pre náš organizmus, na druhej strane podľa Ladislava Kuželu ale neexistuje ani žiaden dôkaz, že jeho konzumácia nalačno ovplyvňuje dlhovekosť, únavu alebo tmavé kruhy pod očami.