Častý pobyt vonku imunitu posilňuje, alergici to však také jednoduché nemajú.
Foto: Shutterstock.comPodľa posledných údajov Národného centra zdravotníckych informácií zaznamenali ambulancie klinickej imunológie a alergiológie v roku 2022 viac ako 1 400 000 návštev. Pacienti boli najčastejšie sledovaní s diagnózami ako alergická rintitída, imunodeficientné stavy či alergická astma. Nechýbali medzi nimi ani deti.
Čím je dieťa staršie, tým častejšie u neho prevládajú príznaky, najčastejšie prejavy bronchiálnej astmy či alergickej nádchy.
Imunitný systém sa mylne domnieva, že alergén je škodlivý a reaguje naň tvorbou protilátok. Tie spôsobujú uvoľnenie histamínu, ktorý vyvolá symptómy alergie. Najčastejšie ide o svrbenie, kýchanie, upchatý nos, slzenie a začervenanie očí. U niektorých ľudí sa dokonca môžu objaviť aj ťažkosti s dýchaním.
Pri sezónnych alergiách, ktoré vplyvom klimatických zmien nastupujú čoraz skôr, ide často o reakciu na peľ kvitnúcich rastlín, stromov a tráv, ktoré sa vo veľkom šíria vzduchom. V mesiacoch máj a jún sú v ovzduší prítomné pele z topoľov, vŕb, agátov, báz, jasení či rôznych obilnín. Alergény z týchto rastlín sa do tela dostávajú cez dýchacie cesty, oči alebo kožu a následne spúšťajú imunitnú odpoveď. Dĺžka a závažnosť sezónnych alergií môže závisieť od
konkrétnych alergénov prítomných v ovzduší aj od genetických predispozícií.
Nepríjemným symptómom sa dá predchádzať posilňovaním imunity, vyváženou stravou a zdravým životným štýlom. Pomáha aj otužovanie, prípadne výživové doplnky, napríklad s obsahom beta-glukánov.
Alergické ochorenia budú podľa predpokladov odborníkov v budúcnosti ešte častejšie než dnes, ich počet môže stúpniť o ďalších 10 percent. Už dnes patria s kardiovaskulárnymi a onkologickými medzi najvýznamnejšie civilizačné choroby.