- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Kliešte sú v máji najaktívnejšie, nezabudnite si po pobyte vonku skontrolovať pokožku. Jediný správny postup na ich vytiahnutie je TENTO
Kliešte sú počas apríla a mája, kedy sa rozmnožujú, najaktívnejšie, preto je teraz najväčšia pravdepodobnosť, že si nejakého z prírody prinesiete sebou.
-
Viete, ako sa správne umývajú ruky?
Mať čisté ruky nám všetpovali už v škôlke a my v tom pokračujeme aj pri svojich deťoch. Umývanie rúk je totiž stále najjednoduchší a účinný spôsob, ako chrániť svoje zdravie a brániť šíreniu infekčných ochorení. Na vypestovanie návyku u detí je ideálny predškolský vek.
-
Biely cukor, hnedý cukor alebo med? Čo je najzdravšie?
Sladíte radi? Kávu, čaj, kaše, koláče či dokonca polievky? So sladením to netreba preháňať, veľa potravín obsahuje prirodzené vlastné cukry, ak však chcete nejaký ten pokrm dochutiť, po čom siahnete? Biely cukor, hnedý alebo med? Čo je z trojice najzdravšie a prečo to ale netreba ani s jedným preháňať?
-
Nezodpovedná matka! Pre jej nedbalosť skončili s dcérou v nemocnici, mohli dopadnúť i horšie
Nielenže zobrala svoju dcéru na kolobežku, na križovatke ani nezastavila na značke Stop a nedala prednosť osobnému autu. Výsledok? Havária, po ktorej skončili 37-ročná žena a jej deväťročné dievčatko v nemocnici.
-
Pozor na jarné slnko. Nepáli, ale deti pred ním treba chrániť zvlášť
Ľudia by mali pri športe v exteriéri dbať na prevenciu rakoviny kože. V rámci nej sa odporúča používanie krémov s ochranným faktorom SPF minimálne 30 či nosenie ľahkého priedušného odevu.
-
Aby noc mala kúzelnú moc. Šesť tipov, ako zlepšiť detský spánok
Pocit bezpečia, lásky a vhodný matrac sú nesmierne dôležité, pokojný a kvalitný spánok dieťaťa však vždy nezaručia. Ako môžeme dieťaťu pomôcť, aby ľahko zaspávalo, kvalitne spalo a budilo sa odpočinuté?
-
Smoothie alebo čerstvá šťava – čo je zdravšie a prečo? Odborník má jasnú odpoveď
Ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť, záleží však aj na tom, v akej forme ho konzumujeme.
-
Čerstvá jarná bryndza a ovčí syr môžu byť aj nebezpečné. Na TOTO pozor!
Milujete jarnú čerstvú bryndzu alebo ovčí syr? Tie priamo od chovateľov chutia skvele, majú však jeden háčik – možno sa z nich nakaziť kliešťovou encefalitídou. A to ak sú vyrobené z nepasterizovaného mlieka zvieraťa, ktoré bolo nakazené od kliešťa. Platí to ovčie či kozie mlieko Viete, ako sa nákaze vyhnúť?
-
Tichý zabijak. Energetické nápoje sa tešia obľube u detí, pijú ich aj škôlkari, ich dopady na detský organizmus sú ničivé
Lákajú sladkou chuťou, sú ľahko dostupné a – pre deti škodlivé. Energetické nápoje sú populárne už medzi žiakmi základných škôl, no čo je horšie, pijú ich aj niektorí škôlkari. Majú pritom vážne dopady na zdravie, predovšetkým na srdcovocievny systém.
-
Prvosienka, tajomná bylinka so zázračnými účinkami
Krásne vyzerá, ešte krajšie vonia a – práve teraz kvitne. Okrem toho všetkého je prvosienka aj liečivá a oplatí sa počas prechádzky natrhať si kytičku, ktorú potom necháme vysušiť na liečivý čaj.
-
Kedy si treba umývať zuby a škodí im, ak celý deň niečo jeme po malých dávkach? Odborníčka vysvetľuje aj to, či je lepšia sonická alebo obyčajná kefka
Stav chrupu našich detí nie je dobrý. Viac než polovica detí do 5 rokov (56 percent) má aspoň jeden zubný kaz a každé šieste dieťa má viditeľne hypomineralizovanú sklovinu na stoličkách alebo rezákoch. Dôvod? Nesprávna starostlivosť o ústnu dutinu, ktorá s nevhodnou stravou vytvára pre detské zuby priam vražednú kombináciu.
-
Kliešte sa s teplom už prebudili. Ako ich správne odstrániť a čo urobiť potom? 15 vecí, ktoré treba vedieť
Stačilo pár teplých dní, aby sa kliešte prebudili. Mnohí si už z prírody priniesli neželeného parazita domov. Ako ho treba správne vybrať? Za aký čas môže človeka nakaziť encefalitídou alebo boreliózou? Pomôže očkovanie?
-
Zelenina – varená či surová? Prečo je dobré variť mrkvu s olivovým olejom a listovú zeleninu s cesnakom
Nie vždy platí, že varenie znehodnocuje potraviny a uberá na vitamínoch. V prípade niektorých druhov zeleniny je to naopak. Vhodné varenie môže ich úžitok na náš organizmus ešte obohatiť. Prečo sa odporúča variť mrkvu s olivovým olejom a listovú zeleninu s cesnakom?
-
Môžu do sauny aj bábätká a ako deti správne ochladzovať? Rodičia, toto musíte vedieť
Viete, že saunovanie je v podstate jednou z foriem otužovania? Pre milovníkov tepla určite príjemným, zvlášť v zimnom období. A čo deti, môžu do sauny tiež? Na čo dávať v ich prípade pozor?
-
Tak toto sa len tak nevidí! Uhádnete, čo je na jedinečnej fotografii?
Na úvod prezradíme, že ide skutočne o unikátnu snímku, ktorá doteraz nebola ľudskému oku viditeľná. Tak schválne, tipnite si. Čo je na obrázku? Po A – srdiečko bábätka v maternici, po B) prsné tkanivo, v ktorom sa tvorí mlieko, po C) ľudský plod bezprostredne po oplodnení.
-
Zimná strava: Táto potravina by na vašom stole nemala chýbať, a takto si ju môžete vychutnať bez nadúvania
Nie je náhoda, že v zime máme chuť na iné potraviny než v lete. Je to úplne prirodzená reakcia organizmu na podmienky, v ktorých žije, v tomto prípade teda na chladné počasie či menej slnečného svetla. Čo by nemalo na našom stole chýbať, sú strukoviny.
-
Prevencia je kľúčom. Sedem rád, ako ochrániť deti pred chrípkou a nádchou
Chrípka, nádcha, kovid, ale aj iné respiračné vírusy dnes zatvárajú školy a škôlky ako na striedačku v rôznych regiónoch Slovenska. Aj keď sa deti z nečakaného voľna tešia, vždy je lepšie zostať zdravý než ležať doma s chorobou. Najlepším liekom je prevencia, tu je niekoľko užitočných tipov.
-
Ako správne rozmrazovať hydinu a prečo vyhadzovať obaly z vajíčok
Bezpečnosti nie je nikdy dosť, aspoň nie v tomto období, kedy človek ani nevie, kde aký vírus sa naňho nalepí. Aby sme minimalizovali riziko a neochoreli tam, kde nemusíme, hygienici pripravili sumár odporúčaní bezpečného nakladania s potravinami a ich prípravy.
-
Raritná operácia s úspešným koncom. Dieťaťu hrozila amputácia ruky, no lekári v Bratislave mu vyrobili náhradné rameno i lakeť
V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) lekári prvýkrát na Slovensku u dieťaťa mladšieho školského veku nahradili celú ramennú kosť vrátane ramena i lakťa. Dieťa trpelo nádorom a pre jeho veľkosť zvažovali amputáciu celej ruky. O tú však našťastie neprišlo.
-
Päť babských receptov na kašeľ, nádchu a imunitu. Ktorý najlepšie zaberá? Vyberte si ten váš
Počasie ako na hojdačke – zima, mráz, oteplenie a zas pád teplôt, náš organizmus je z toho rozhodený a s respiračnými chorobami akoby sa roztrhlo vrece. Kašeľ, teploty, ktoré sa v kolektívoch – školských, pracovných i domácich presúvajú z jedného na druhého sú takpovediac na dennom poriadku. Ako si pomôcť? Vyskúšajte niektorý z našich domácich receptov.