- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Mimoriadne užitočný výplach nosa: čím ho robiť a ako pomáha? Osvojiť si ho môžu už aj malé deti
Výplachy nosa účinne podporia liečbu akútnych i chronických ochorení v tejto oblasti. Veľký význam majú aj ako prevencia a po operačných zákrokoch v nose a dutinách. Viete však, ako a čím si nos správne vyplachovať?
-
Tajomstvo štíhlosti? Dodržiavajte v rodine pravidlo 3-2-1
Na Slovensku trpí nadváhou už každé piate dieťa, pričom ide najčastejšie o tínedžerov vo veku 12 až 13 rokov. Obéznych je takmer desať percent chlapcov a skoro deväť percent dievčat. Hmotnosť svojich potomkov majú pritom v rukách do veľkej miery rodičia.
-
Zdravá školská desiata. Čo všetko má obsahovať?
Čo dať dieťaťu do školy na desiatu, aby mu to chutilo a zároveň neškodilo zdraviu a zubom? Stomatologička má pre rodičov niekoľko dobrých tipov.
-
Na tú istú chorobu zomrela jeho sestra, ročný Matúško teraz dostal šancu v podobe prevratnej terapie
Matúško má rok a zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje nervový systém tak, že človek stráca čuch, chuť či schopnosť chodiť. Svoju sestru Ninku ani nepoznal, ešte pred jeho narodením zomrela na tú istú chorobu. Teraz jeho rodičia s lekármi robia všetko preto, aby mu pomohli najviac ako sa dá. Zatiaľ úspešne.
-
Cumlík áno či nie a kedy s ním treba prestať? Názor stomatológa a čeľustného ortopéda
Používanie cumlíka môže dieťatku pomôcť, na strane druhej ale aj uškodiť. Ako najlepšia sa v tomto prípade javí zlatá stredná cesta – využívať výhody cumlíka, pokiaľ je to nutné, ale čo najkratší možný čas.
-
Slovensko má ďalší prípad nebezpečných osýpok, na ktoré sa aj umiera. Ako sa prejavujú?
Vzhľadom na otvorenosť hraníc a pokles zaočkovanosti na Slovensku pod 95 percent, čo znamená, že spoločnosť už nie je chránená kolektívnou imunitou, sa nedá vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území, keď môžu vznikať malé ohniská nákaz.
-
Deti s fenylketonúriou nesmú bielkoviny, inak im hrozí ťažká mentálna retardácia
Nebezpečnú chorobu fenylketonúriu diagnostikujú slovenskí lekári našťastie iba niekoľkým novorodencom ročne, celoživotne však musia dodržiavať prísnu diétu. Ak ju porušia, hrozí im mentálna retardácia a epilepsia.
-
Kliešte už skoro vylezú, viete, podľa čoho to v prírode poznáte? Kde u nás najviac prenášajú encefalitídu
Kliešte sa po zime začnú prebúdzať už v marci, ich sezóna naplno prepukne v apríli až máji. Tento malý živočích, ktorého väčšina z nás asi vo veľkej obľube nemá, prenáša okrem iných chorôb aj nebezpečnú kliešťovú encefalitídu.
-
Je nevinný. Srdcový šelest deťom neubližuje, stráca sa s vekom
Do ambulancií pediatrickej kardiológie prichádza drvivá väčšina detí s podozrením na srdcový šelest. Rodičia sa nemusia obávať, vo väčšine prípadov nejde o zdravotný problém.
-
PREHĽAD Aké benefity môže dieťa dostať od svojej zdravotnej poisťovne? Príspevok na zubný strojček, očkovanie či okuliare
To, aké nadštandardné výhody zdravotná poisťovňa pre svojich poistencov ponúka, môže byť rozhodujúcim kritériom pri jej výbere. Porovnajte si preto ponuku všetkých troch poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu veľmi pozorne.
-
Kam a ako oznámiť zanedbávanie či týranie detí? Je to povinnosť, nie dobrý skutok
Nebyť všímavých susedov, možno by sa nikdy neprišlo na zanedbávanie starostlivosti o deti, ktorého sa s najväčšou pravdepodobnosťou dopúšťali dospelí zo Skalice. Úpenlivý plač a krik, ktorý sa v noci rozliehal bytovým domom, ich nenechal ľahostajnými, zavolali políciu a dnes sú už tri maloleté deti v bezpečí.
-
Vojna na Ukrajine vzala život takmer 500 deťom
Od začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine zahynulo 473 ukrajinských detí a ďalších 1,5 milióna je v ohrození.
-
Zriedkavé choroby začínajú často v detstve. Ak aj liečba existuje, na Slovensku je často nedostupná
Na Slovensku trpí zriedkavými chorobami 275 tisíc ľudí, vyskytujú sa často už v detskom veku a len šesť percent z nich sa dá liečiť. V priemere trvá dlhých päť rokov, kým sa zistí správna diagnóza. Ak aj lieky na zriedkavé choroby existujú, na Slovensku je to s ich dostupnosťou horšie. Situácia sa však pomaly lepší.
-
Pre deti s rakovinou sa budú lieky pripravovať modernejšie
Medzinárodný deň detskej rakoviny si Klinika detskej hematológie a onkológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave pripomenuli slávnostným otvorením modernej prípravovne liečby pre detských pacientov. Vďaka neziskovej organizácii Deťom s rakovinou a ich darcom sa opäť podarilo zmodernizovať priestory kliniky a priblížiť sa tak svetovým štandardom pre bezpečnú prípravu a podávanie liekov.
-
V byte s tromi opitými našla polícia aj zakrvácané dievčatko
Policajtov privolali na miesto susedia, ktorí sa v noci zobudili na rušenie nočného pokoja. Plač a krik, ktoré sa ozývali celou skalickou bytovkou, boli nielen neúnosné, ale susedia mali najmä pocit, že deti sú priamo ohrozené na živote a zdraví.
-
Zimný smog nepriaznivo vplýva na zdravie, zhoršiť ho môže aj kúrenie nevhodným palivom
Ako by sa mali obyvatelia chrániť pred zbytočným či nadmerným vdychovaním znečisteného ovzdušia? Obmedziť športovanie a nadmerné aktivity vonku, obmedziť vetranie v interiéroch či skrátiť celkovú doby pobytu vonku.
-
Ako predísť vzniku febrilných kŕčov?
Kŕče z horúčky, alebo tiež febrilné kŕče, vznikajú pri prudkom náraste telesnej teploty u detí vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov. Ak sa u dieťaťa objavia prvýkrát, je treba volať záchranku. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva.
-
Obedy zadarmo zlepšia známky
Plošné obedy zadarmo môžu zlepšiť zdravie aj vzdelávacie výsledky detí. Tvrdia to analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA) v reakcii na parlamentom schválené takzvané obedy zadarmo pre deti.
-
Prehľad pre rodičov: aký je očkovací kalendár 2023?
Deti na Slovensku sa v súčasnosti očkujú proti desiatim závažným infekčným ochoreniam. Pozrite si aktuálny očkovací kalendár na tento rok.
-
„Mami, som smädná...“ Pričasté pitie môže signalizovať aj zdravotný problém
„Mami, som smädná,“ počúvate túto vetu od vášho dieťaťa často? V letných horúčavách to nie je nič nezvyčajné, zvýšená potreba pitia však za určitých okolností môže signalizovať zdravotné problémy. Kedy spozornieť, vysvetľuje odborníčka.