Aby si dieťa uchovalo štíhlosť, malo by sa na obrazovku pozerať maximálne dve hodiny denne.
Foto: shutterstock.com„Rodičia dokážu efektívne znižovať riziko vzniku obezity tým, že v rodine vytvoria predpoklady na formovanie zdravého životného štýlu. Keďže deti obvykle preberajú návyky rodičov, oplatí sa byť pre ne vzorom. Nástroje znižujúce riziko vzniku obezity by mali byť súčasťou dennej rutiny všetkých členov rodiny, nielen detí,” radí Úrad verejného zdravotníctva.
Zdravá výživa
Nadmerný príjem potravín, najmä tučných a sladkých, je jedným z hlavných rizikových faktorov obezity. Nepriaznivé pritom je, že na deti a dospievajúcich veľmi silno pôsobí vplyv marketingu nezdravých potravín a sladených nápojov a taktiež tlak rovesníkov. „Dospievajúce deti majú mimo domu väčšiu slobodu vo výbere jedla a nápojov. Často preferujú konzumáciu jedál, ktoré sú chudobné na potrebné živiny, no bohaté na kalórie, majú vysoký obsah tukov a cukrov,” konštatuje Úrad verejného zdravotníctva.Je preto treba deti naučiť, aby denne konzumovali aspoň päť porcií ovocia a zeleniny. Konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny, zníženie tukov a pridaných cukrov v potravinách vedie k zníženiu rizika vzniku nadváhy a obezity.
Je treba vyhnúť sa kaloricky bohatým a súčasne nutrične chudobným potravinám, vrátane sladených nápojov, fast foodov a podobne. „Školské jedlá tvoria približne 40 percent denného príjmu detí, preto by sa malo na úrovni škôl dbať na obmedzení dostupnosti nezdravých potravín a nápojov, a zároveň by sa mala zvýšiť dostupnosť zdravých potravín s nízkou energetickou hodnotou a samozrejme nezabudnúť na dostatočný príjem pitnej vody,” uvádza úrad.
Pohybová aktivita
Odporúčaná pohybová aktivita pre deti vo veku 5 – 17 rokov je denne aspoň 60 minút pohybu strednej alebo silnej intenzity. K pohybu strednej intenzity patrí napríklad bicyklovanie v premenlivom teréne, korčuľovanie, rýchla chôdza, turistika, volejbal, joga, silnú intenzitu má atletický beh, rýchla cyklistika, športové plávanie, detská naháňačka, basketbal, futbal, hokej, zumba, rýchla chôdza do kopca. Naopak, k pohybovým aktivitám nízkej intenzity patria bicyklovanie po rovine, jazda na kolobežke, skateboarde, presun peši do a zo školy, prechádzka.Nedostatočná fyzická aktivita v detstve sa stala celosvetovo spoločenskou normou a veľmi prispieva k epidémii nadmernej hmotnosti. Obezita zasa ďalej znižuje množstvo fyzickej aktivity, čo vedie k začarovanému kruhu. Pravidelná fyzická aktivita redukuje telesný tuk, ale najmä zlepšuje celkovú kondíciu a zdravie kostí. „Pri budovaní pohybových návykov a zdravej životosprávy hrajú dôležitú úlohu rodičia, ktorí by mali ísť príkladom a dieťa by mali motivovať k pravidelnej pohybovej aktivite,” nabáda Úrad verejného zdravotníctva v správe na sociálnych sieťach.
Čas pred obrazovkou
Sledovanie televízie a čas strávený pred obrazovkou telefónu, tabletu či iného elektronického zariadenia je ďalší rizikový faktor vzniku obezity. Tieto aktivity podporujú sedavý spôsob života. Človek zároveň obvykle siahne po väčšom množstve občerstvenia, ktoré automaticky konzumuje, taktiež sa obmedzuje čas, ktorý by sa dal využiť na rôznu pohybovú aktivitu. Problémom času stráveného pri obrazovke sú aj rôzne reklamy na nezdravé jedlá a nápoje, ktoré nepriaznivo vplývajú na stravovacie návyky detí.Pravidlo 3-2-1
Poznáte pravidlo 3-2-1? Znamená tri hlavné jedlá denne, maximálne dve hodiny voľného času stráveného pred obrazovkou a minimálne jednu hodinu fyzickej aktivity denne. Ak sa týmto pravidlom bude vaše dieťa riadiť, nadváha či dokonca obezita by sa mu mali vyhnúť.Dbajte na to, aby vaše dieťa dostatočne a kvalitne spalo. Výskumy totiž dokázali prekvapujúcu súvislosť medzi zvýšeným BMI a zlou kvalitou spánku. Deti, ktoré málo spia, môžu mať navyše na druhý deň menej energie a tým je obmedzená ich fyzická aktivita počas dňa. Adolescenti by mali spať 8,5 až 10,5 hodiny denne.