Potraviny pre mozog. Ryby, listová zelenina či strukoviny ho udržia v kondícii

Gabriela Bachárová, 19. marca 2023 o 05:00

Mozog ako každý orgán nášho tela potrebuje výživu. Aj ten detský. Nezanedbávajte ho a doprajte mu, čo potrebuje.

Fascinujúci a tajomný je ľudský mozog.

Foto: archív

Detský mozog je fascinujúci. „Okolo druhého roku života spotrebuje toľko energie ako mozog dospelého človeka. V troch rokoch je dokonca dvakrát aktívnejší. Táto vysoká miera aktivity mozgu pokračuje do deviateho desiateho roku a v priebehu nasledujúcich desiatich rokov klesá na bežnú úroveň dospelých ľudí,” vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva.

„Mozog je jedným z dôležitých orgánov nášho tela, váži približne 1,5 kg. Je to riadiace centrum, ktoré riadi pohyb človeka a zabezpečuje schopnosť udržania rovnováhy. Ľavá hemisféra mozgu riadi posudzovanie, analytické myslenie, verbálnu komunikáciu. Pravá hemisféra má na starosti emócie, intuíciu a priestorové vnímanie,” odkrýva úrad ďalšie zaujímavé fakty o ľudskom mozgu.

Potraviny pre mozog

Mozog si zaslúži venovať mu pozornosť, aby mohol dobre slúžiť. Už u detí myslite na jeho výživu. Pravidelnou konzumáciou nasledujúcich potravín možno zlepšiť jeho fungovanie.

Náš mozog potrebuje vitamín E, ktorý nájdeme v rastlinnom oleji, semenách, avokáde či orechoch. Ako ďalej informuje Úrad verejného zdravotníctva, dobrú funkciu mozgu zaistí aj konzumácia rýb, ktoré obsahujú omega-3-mastné kyseliny. Ide najmä o tučné morské ryby, ako sú losos, sleď či treska, avšak dobrým zdrojom sú i sladkovodné ryby ako kapor či pstruh. Omega-3-mastné kyseliny ďalej nájdete v mandliach či vlašských orechoch alebo v rastlinných olejoch.

Vy i deti zvýšte aj konzumáciu tmavozelenej listovej zeleniny, ako je napríklad špenát či mangold, ktoré sú okrem iného zdrojom cennej kyseliny listovej (patrí do skupiny vitamínov B, ide vlastne o vitamín B9). O správny vývoj mozgu a nervovej sústavy a prevenciu vývojových chýb plodu sa môžu matky postarať už v tehotenstve, ak budú mať dostatočný prísun práve tejto látky.

Strukoviny aj čokoláda

Mozgu prospievajú aj strukoviny. „Pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi, a tým zabezpečiť priebežné dodávky potrebnej energie aj do mozgu,” odporúča Úrad verejného zdravotníctva konzumáciu fazule, šošovice alebo cíceru.

Káva, čierny či zelený čaj a horká čokoláda obsahujú kofeín. Ten pôsobí v primeraných dávkach ako stimulant mozgu, pomáha udržiavať duševnú bystrosť. Kávu či čierny čaj určite deťom ponúkať nebudete, avšak pár štvorčekov kvalitnej horkej čokolády im určite neuškodí.

A napokon, pre zdravý mozog sú veľmi dôležité aj antioxidanty, ktoré ničia voľné radikály. Tie vznikajú ako vedľajší produkt látkovej výmeny a môžu rôznym spôsobom poškodzovať ľudský organizmus. Ich škodlivé pôsobenie stojí za vznikom srdcovo-cievnych, onkologických, ale aj neurodegeneratívnych ochorení. K antioxidantom patria okrem iného aj vitamíny A, C, D, E a K, ktoré sa nachádzajú vo farebnom ovocí a zelenine.

Upriamiť pozornosť na ľudský mozog a jeho činnosť je cieľom medzinárodnej aktivity Týždeň mozgu, ktorá končí v nedeľu 19. marca. Precvičte si s deťmi mozog prostredníctvom hier, ktoré pripravil bratislavský Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Nájdete ich na tom odkaze.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >