Proces prípravy liekov.
Foto: Martin Lichý„Realizácia špecializovaného pracoviska na prípravu chemoterapie pre detských onkologických pacientov je veľmi potrebná a bude prínosom pre lekárov, farmaceutov aj samotných pacientov,“ uviedol Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva. Predpísaná liečba sa podáva podľa štandardných protokolov a jej prípravu doposiaľ realizovali farmaceuti priamo na klinike detskej onkológie. Zmodernizované a rozšírené priestory a rovnako nové biohazardy (boxy na aseptickú prípravu parenterálnych liekov, teda liekov podaných mimo tráviaci trakt, napríklad žilne) zvýšia bezpečnosť celého procesu prípravy liekov.
„Medicína a jej postupy idú míľovými krokmi vpred. Neustálym zlepšovaním diagnostických a liečebných postupov potrebujeme aj viac ľudí, ktorí pracujú s protokolmi, liečivami a tí zas potrebujú modernizované pracovisko. Teraz sú naši farmaceuti v moderne vybavenom priestore, navyše s nimi budeme mať digitálne prepojenie," opisuje v tlačovej správe nemocnice Alexandra Kolenová, prednostka Klinika detskej hematológie a onkológie a predsedníčka správnej rady Deťom s rakovinou. Dodáva, že chemoterapiu a ďalšie lieky potrebujú pre detských pacientov denne, pričom musia byť pripravované pre každého pacienta individuálne.
„Každoročne vo februári, keď si celý svet pripomína deti liečiace sa na rakovinu, predstavujeme na našej klinike nový zrealizovaný projekt. Je to úžasné, ako rok po roku dokážeme vďaka skvelým ľuďom - darcom a sponzorom, plniť náš záväzok, ktorý sme si dali aj s neziskovou organizáciou pred ôsmimi rokmi. Tým záväzkom a snom zároveň je vybudovať špičkovú kliniku pre deti s rakovinou, ktoré tu trávia veľmi dlhé obdobie. Bez synergie a spolupráce ústavu, kliniky a neziskovej organizácie Deťom s rakovinou by sa naše plány nedali tak úspešne realizovať. Špeciálne poďakovanie tento rok patrí Nadačnému fondu Lidl v Nadácii Pontis, ktorého štedrý príspevok nám pomohol zmodernizovať prípravovňu chemoterapie," dodáva Alexandra Kolenová.
Klinika detskej hematológie a onkológie je špičkovým pracoviskom pre liečbu detských onkologických pacientov. Naspäť do života sa po vyliečení vracia až 8 z 10 pacientov. Tento úspech však so sebou prináša zvýšenie frekvencie počtu hospitalizácií, ich dĺžku ako aj počet ambulantných návštev detského pacienta.
„Vždy nás veľmi teší, keď pre našich pacientov môžeme zvýšiť komfort a bezpečnosť liečby. V spolupráci nemocnice s našimi partnermi sa nám podarilo zmodernizovať a rozšíriť priestory Nemocničnej lekárne a technologicky pomôcť zvýšiť štandard prípravy parenterálnych liekov pre našich malých onkologických pacientov a iných pacientov podľa požiadaviek lekárov,” ocenil prínos novej prípravy liekov Peter Bartoň, riaditeľ ústavu.
Lieky pre deti sa budú pripravovať modernejšie.
Foto: Martin LichýKrajšie priestory
Pred časom na klinike zmodernizovali oddelenie pre malé deti, teraz je pripravený projekt na komplexnú prestavbu oddelenia pre veľké deti. Z priestorov, ktoré sa na oddelení uvoľnili presunutím pracoviska pôvodnej lekárne na riedenie cytostatík, plánujú urobiť ďalšie pacientske izby. Na oddelení tak pribudnú dve až tri izby. Taktiež tu plánujú vybudovať centrálny monitoring, kde bude každá posteľ napojená na monitor, aby zdravotná sestra mohla sledovať vitálne funkcie pacienta aj na diaľku. Realizácia tohto projektu si bude vyžadovať investíciu vo výške 1,8 milióna eur.„Prestavba oddelenia veľkých detí je pre nás ďalšou obrovskou výzvou najmä pre objem financií, ktoré si vyžiada. Skúsenosti sme získali už pri realizácii projektu oddelenia malých detí, presne vieme, čo to obnáša a čo môžeme ešte vylepšiť, no v prvom rade potrebujeme pomoc od ľudí. Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú napríklad aj svojimi dvomi percentami z daní prispieť k úspešnému návratu detí s rakovinou do života," hovorí Katarína Bagľašová, riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.
Snahou organizácie, okrem priamej pomoci pacientom a ich rodinám zvládať úskalia detskej rakoviny, je prispievať k inovácii detských onkológií na Slovensku, aby sa deti liečili v podmienkach štandardných pre vyspelé krajiny EÚ, čo vedie k zlepšeniu podmienok a šancí na ich uzdravenie s cieľom vrátiť deti do života.
Nezisková organizácia Deťom s rakovinou je tímom zloženým z rodičov detí, vyliečených pacientov a zainteresovaných profesionálov. Sídli priamo na Klinike detskej hematológie a onkológie. Snahou organizácie je pomáhať všetkými dostupnými spôsobmi pacientom a ich rodinám v procese liečby a následnej starostlivosti o nich a prispievať k inovácii detských onkológií na Slovensku, aby sa deti liečili v podmienkach štandardných pre vyspelé krajiny EÚ, čo vedie k zlepšeniu podmienok a šancí na ich uzdravenie s cieľom vrátiť deti do života.