V liečbe alergií pomáha špeciálna imunoterapia

TASR, 15. marca 2023 o 05:00

Deťom trpiacim alergiami so závažnými reakciami poskytujú v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou špeciálnu terapiu. Je ňou alergénová imunoterapia, jediná kauzálna liečba alergie, ktorá lieči samotnú príčinu.

Alergiu už možno liečiť imunoterapiou.

Foto: Shutterstock.com

Ako zdôraznil imunoalergológ oddelenia pediatrie žilinskej nemocnice Daniel Lúčaník, alergénová imunoterapia nie je určená pre každého pacienta: „Alergia sa vyvíja až po prvom kontakte s alergénom. Po prejavení klinických ťažkostí musíme ochorenie potvrdiť aj laboratórne a následne navrhneme liečbu podľa konkrétneho typu alergie.” Imunoterapiu možno podávať napríklad vo forme injekcií alebo tabletiek pod jazyk. „Cieľom je, aby si organizmus na alergén zvykol a nedochádzalo k prehnanej alergickej reakcii ani ohrozeniu života,” skonštatoval.

Podľa primárky detského oddelenia žilinskej nemocnice Zuzany Cigánikovej môžu byť príznaky alergickej reakcie mierne, ale na pediatrii sa stretávajú tiež s deťmi hospitalizovanými so život ohrozujúcimi stavmi. „U pacienta po expozícii alergénu, v tomto prípade včelieho jedu, dochádza k prudkému rozvoju klinických príznakov alergickej reakcie s poruchou funkcie rôznych orgánových systémov, dieťa má sťažené dýchanie, opuch podkožia a slizníc, objaviť sa môžu tráviace ťažkosti, zvracanie, hnačka, bolesti brucha. Ak dôjde aj k poklesu systémového tlaku krvi, prípadne kolapsu až stavu bezvedomia, hovoríme o anafylaktickom šoku,” priblížila.

Alergénovú imunoterapiu podávajú v imunoalergologickej ambulancii oddelenia pediatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina formou tabletiek alebo roztokov pod jazyk približne 400 deťom. Špecifickú aplikáciu vo forme injekcie dostávajú v pravidelných intervaloch len štyria pacienti, všetci alergickí na jed včely.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >