- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
V byte s tromi opitými našla polícia aj zakrvácané dievčatko
Policajtov privolali na miesto susedia, ktorí sa v noci zobudili na rušenie nočného pokoja. Plač a krik, ktoré sa ozývali celou skalickou bytovkou, boli nielen neúnosné, ale susedia mali najmä pocit, že deti sú priamo ohrozené na živote a zdraví.
-
Zimný smog nepriaznivo vplýva na zdravie, zhoršiť ho môže aj kúrenie nevhodným palivom
Ako by sa mali obyvatelia chrániť pred zbytočným či nadmerným vdychovaním znečisteného ovzdušia? Obmedziť športovanie a nadmerné aktivity vonku, obmedziť vetranie v interiéroch či skrátiť celkovú doby pobytu vonku.
-
Ako predísť vzniku febrilných kŕčov?
Kŕče z horúčky, alebo tiež febrilné kŕče, vznikajú pri prudkom náraste telesnej teploty u detí vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov. Ak sa u dieťaťa objavia prvýkrát, je treba volať záchranku. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva.
-
Obedy zadarmo zlepšia známky
Plošné obedy zadarmo môžu zlepšiť zdravie aj vzdelávacie výsledky detí. Tvrdia to analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA) v reakcii na parlamentom schválené takzvané obedy zadarmo pre deti.
-
Prehľad pre rodičov: aký je očkovací kalendár 2023?
Deti na Slovensku sa v súčasnosti očkujú proti desiatim závažným infekčným ochoreniam. Pozrite si aktuálny očkovací kalendár na tento rok.
-
„Mami, som smädná...“ Pričasté pitie môže signalizovať aj zdravotný problém
„Mami, som smädná,“ počúvate túto vetu od vášho dieťaťa často? V letných horúčavách to nie je nič nezvyčajné, zvýšená potreba pitia však za určitých okolností môže signalizovať zdravotné problémy. Kedy spozornieť, vysvetľuje odborníčka.
-
Mobilnú aplikáciu na zachytenie detí s autizmom chcú rozšíriť medzi marginalizované skupiny
Mobilná aplikácia na včasné zachytenie detí s autizmom, ktorá je od septembra minulého roka voľne dostupná aj v slovenčine, by sa mala dostať viac aj medzi marginalizované skupiny. Usiluje sa o to Centrum včasnej intervencie (CVI) Prešov, ktoré aplikáciu na Slovensko prinieslo a preložilo za pomoci združenia Autisti Prešov.
-
Mrazy a zdravotné riziká. Čo hrozí deťom vo veľkej zime
Či je teplo, či zima, deti a seniori sú vždy najohrozenejšou skupinou extrémneho počasia. Platí to aj v súčasnom mrazivom počasí, Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na najčastejšie zdravotné riziká.
-
Vegetariánstvo a jeho rôzne typy. Viete, aký je pre deti najvhodnejší?
Vegetariánstvo je vhodné aj pre deti, za predpokladu, že sa dodržiava rozmanitosť potravín a zabezpečuje sa dostatok živín. Zvýšený podiel rastlinnej stravy v ľudskom jedálničku odporúčajú viaceré novodobé štúdie, a to najmä pre znížené riziko civilizačných ochorení. Vegetariánstvo ako také má však veľa podôb a každý si môže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje.
-
Pätnásťročný alkoholik? Od alkoholu sú u nás závislé už aj deti
Alkoholová závislosť sa nevyhýba ani najmladším. Za uplynulý rok pribudli štyri prípady závislých detí, ktoré nemajú ešte ani 15 rokov.
-
Na klinike onkológie zmodernizujú oddelenie pre veľké deti, pribudnú aj monitorovacie zariadenia
Na Klinike detskej hematológie a onkológie v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) plánujú zmodernizovať oddelenie pre veľké deti. Za projektom komplexnej prestavby oddelenia stojí nezisková organizácia Deťom s rakovinou, ktorá pred časom zmodernizovala oddelenie pre malé deti.
-
Zdravé črevá, základ zdravia. Pomôžete im týmito piatimi krokmi
Nie nadarmo sa hovorí, že zdravie človeka sa začína v črevách. Zdravý tráviaci systém je naozaj dôležitý pre imunitu a celkové zdravie organizmu a čím viac dbáme na správne stravovanie, tým lepšie vyhliadky na zdravie máme.
-
Dýcha dieťa v spánku ústami? Dôsledkom sú krivé zúbky či časté infekcie
Dýchanie ústami sa na prvý pohľad nejaví ako vážny zdravotný problém a môže dokonca vyzerať roztomilo. Veď pozrite, ako chutno spinká! Normálne je však len dýchanie nosom a ak sa tak nedeje, dôsledky môžu byť až prekvapujúco závažné.
-
Stredoškoláci a lieky. Čo by mali o ich užívaní vedieť?
Stredoškoláci si často ordinujú lieky na bežné zdravotné problémy sami, rodičia o tom ani nemusia vedieť. Je preto dôležité, aby vedeli, ako ich správne užívať.
-
Probiotiká nie sú pre každého. 10 zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli
Probiotiká sú hit, používajú sa pri liečbe antibiotikami či na úpravu tráviacich ťažkostí. Rodičia ich často dávajú deťom v dobrej viere, že im tak posilnia obranyschopnosť. Viete však, ako ich správne užívať a kto by sa ich naopak mal vzdať?
-
Nadmerná kontrola, obmedzovanie kontaktov. Muž mal dlhé roky týrať svoju rodinu, polícia ho obvinila
Členovia rodiny museli obvinenému pravidelne hlásiť, kde sú a s kým. Obmedzoval ich tiež v stykoch s druhými ľuďmi.
-
Predávať nikotínové vrecúška mladým zákon už zakazuje, ustrážia to obchodníci?
Odzvonilo konečne nikotínovým vrecúškam medzi mládežou? Donedávna ľahko dostupná a veľmi obľúbená droga, sa tento mesiac právoplatne dostala na zoznam výrobkov, ktoré sú pre deti do 18 rokov zakázané. Teraz je na obchodníkoch, aby dbali na jeho dodržiavanie a deťom ich nepredávali.
-
Mesiac povedomia o rakovine krčka maternice. Vyšetrenie vám môže zachrániť život
Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien a až jedna tretina jej podľahne. Je to piata najčastejšie diagnostikovaná rakovina u žien na Slovensku. Alarmujúce je, že viac ako 40 percent prípadov sa zistí u žien mladších 50 rokov, informuje Národný onkologický inštitút.
-
„Toto zješ, a bez reptania!“ Šesť trikov, ako do detí dostať zeleninu a zdravé jedlá
Kúsok čokolády alebo ovocia? Buchty alebo zeleninové rizoto? Ak dáme deťom takto na výber, výsledok je ľahko predvídateľný. Vytvoriť im návyky, aby jedli ako samozrejmosť aj zdravé veci, je však ľahšie než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ponúkame niekoľko užitočných trikov.
-
Čím nikdy nezapíjať antibiotiká? Zásady správneho užívania
Nadmerné a často i zbytočné užívanie antibiotík prispieva k tomu, že prestávajú byť účinné, čo je veľmi nebezpečný stav. Užívajte ich preto s rozvahou a presne podľa pokynov lekára.