- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Ako často treba chodiť na slnko, aby sme mali dosť vitamínu D?
Nedostatok vitamínu D sa prejavuje zvýšenou lámavosťou kostí, bolesťou svalov, kazivosťou zubov, zníženou imunitou, únavou, nástupom melanchólie, depresiami, zmenami nálady, strachom, vyčerpaním, vypadávaním vlasov či spomalením hojenia rán.
-
Aj deti môže trápiť jarná únava. Ako im pomôcť?
Jarná únava sa nevyhýba ani deťom. Môže za ňu nutnosť prispôsobiť sa rastúcim teplotám i vyčerpanie po dlhej a tmavej zime.
-
Denne prijmeme až dve lyžičky soli. 4 rýchle tipy, ako ju v strave obmedziť
Dvojnásobok odporúčaného maximálneho denného príjmu soli konzumujú Slováci vo svojej strave. Nadmerné množstvo soli okrem iného zvyšuje krvný tlak, ďalej riziko srdcovo-cievnych ochorení, ako sú infarkt či mozgová príhoda, a zaťažuje obličky.
-
Prevratná štúdia. Vedci pozorovali príznaky autizmu už u šesťmesačných detí
Príznaky autizmu u detí neboli doteraz zistené skôr ako pred dosiahnutím dvoch rokov. Teraz však vedci našli spôsob, ako ich rozpoznať oveľa skôr. Metóda ešte nie je dokonalá, ale jej autori dúfajú, že v budúcnosti pomôže včas zistiť problém.
-
Tieto rastliny nesmú do domácnosti, kde sú deti a domáci maznáčikovia
Izbové rastliny spríjemňujú život, čistia vzduch, niektoré sú však veľmi nebezpečné. Obsahujú jedovaté látky, ktoré môžu spôsobiť zápal oka, opuchy v ústach, vracanie, hnačky či dokonca dusenie. Ak máte doma zvedavé deti alebo neposedných domácich maznáčikov, tieto rastliny si radšej odpustite.
-
Pes či mačka znižujú riziko potravinových alergií
V prípade kontaktu so psami sa u detí do troch rokov znižuje riziko vzniku alergií na vajcia, mlieko a orechy, zatiaľ čo mačka znižuje výskyt alergií na vajcia, pšenicu a sóju. Ak však sú v domácnosti škrečky, rastie pravdepodobnosť vzniku alergie na orechy.
-
Veľkonočné zvyky, ktoré stojí za to dodržiavať po celý rok
Niektorý z týchto veľkonočných zvykov určite s láskou udržiavate aj u vás doma, nemusíte sa ich pritom vzdávať ani počas roka, samozrejme v trochu upravenej podobe. Pomôžu vám podporiť zdravie i duševnú rovnováhu.
-
Alergiu u detí nepodceňujte, môže spôsobiť astmu či zápaly pľúc
Alergia nie je neškodná choroba, ktorá okrem nádchy už nič ďalšieho nespôsobuje. Ak sa nelieči, často vedie až k problémom s pľúcami, napríklad k vzniku astmy.
-
ROZHOVOR Mamička dievčatka so svalovou atrofiou: „Editku vidím chodiť.“
Keď sa rodičia Editky Rischerovej dozvedeli, že ich dieťa trpí vážnou genetickou poruchou, ani na chvíľu nepochybovali o tom, že liečbu, ktorá by mohla maličkej pomôcť, dostanú. Zdravotná poisťovňa však ich žiadosť zamietla, a tak o nádejný liek na spinálnu svalovú atrofiu (SMA) bojovali vo verejnej zbierke. Až súd v prelomovom rozhodnutí priznal Editke nárok na jeden z najdrahších liečivých prípravkov na svete. Dievčatko ho dostane na poslednú chvíľu, ako darček k druhým narodeninám. „Keď sme sa dozvedeli diagnózu, zrútila som sa. Dnes Editku vidím chodiť,“ vraví s nádejou v hlase mamička Monika Rischerová.
-
Pacientku by prípravok nevyliečil, tvrdí poisťovňa
Súd vôbec prvýkrát rozhodol, že zdravotná poisťovňa musí pacientovi zaplatiť liek, ktorý mu predtým odoprela. Všeobecná zdravotná poisťovna síce jeden z najdrahších liečivých prípravkov na svete malej Editke Rischerovej trpiacej spinálnou svalovou atrofiou (SMA) preplatí, zvažuje však odvolanie. Tvrdí, že dievčatku výnimku neschválili, pretože by z dvojmiliónového lieku Zolgensma neprofitovala. Ako dodáva, peniaze v tom rolu nehrali.
-
Primár najväčšieho detského oddelenia tbc: Sú dediny, odkiaľ máme stabilný prísun pacientov
Kto si myslí, že tuberkulóza je chorobou minulosti, a že na suchoty sa u nás už neumiera, tak sa mýli. Umierajú na ňu aj deti, vraví MUDr. Peter Ferenc, PhD., primár najväčšieho oddelenia na liečbu detskej tbc v SR, v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb.
-
Ako má vyzerať bezpečné detské ihrisko? Na ktoré radšej nejsť
S nástupom jari sa znovu plnia detské ihriská. Hra na nich však musí byť bezpečná. Viete, že za každé ihrisko je niekto zodpovedný? Skontrolovať ho musí aspoň raz za rok.
-
Nočné mory v detstve sú spojené s vyššou hrozbou demencie a Parkinsona v starobe
Zlé sny v detstve sú spojené s vyšším rizikom demencie a Parkinsonovej choroby v dospelosti, zistila nová štúdia zverejnená v časopise eClinicalMedi¬cine. Podľa vedcov by to mohlo viesť k vzniku úplne nových terapií, ktoré by mohli pomôcť týmto závažným problémom predchádzať.
-
Vreckovky, kefka... Rodič hospitalizovaný s dieťaťom dostane v nemocnici hygienický balíček prvej noci
Niekedy sa pobyt v nemocnici nedá predvídať. Ráno bolo ešte všetko v poriadku, večer už dieťa vezie záchranka do nemocnice alebo hospitalizáciu odporučia na pohotovosti.
-
Potraviny pre mozog. Ryby, listová zelenina či strukoviny ho udržia v kondícii
Mozog ako každý orgán nášho tela potrebuje výživu. Aj ten detský. Nezanedbávajte ho a doprajte mu, čo potrebuje.
-
Už žiadne langoše či sladkosti s nadmierou cukru. Nezdravé potraviny zmiznú z pultov školských bufetov
Sortiment v školských bufetoch prejde zmenami. Dostane sa do nich viac zdravších potravín a nápojov. Nezdravé z pultu buď zmiznú, alebo sa upraví ich ponuka. U detí tak chcú úrady podporovať zdravú voľbu potravín a nápojov a povzbudiť ich, aby sa stravovali zdravšie.
-
V liečbe alergií pomáha špeciálna imunoterapia
Deťom trpiacim alergiami so závažnými reakciami poskytujú v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou špeciálnu terapiu. Je ňou alergénová imunoterapia, jediná kauzálna liečba alergie, ktorá lieči samotnú príčinu.
-
Kávu pokojne aj nalačno, neuškodí. S mliekom má silné protizápalové účinky
Ak ste zamestnaná mama, potom je možno káva vaša dobrá spoločníčka, ktorá vám umožní prebudiť sa do ďalšieho hektického dňa a zvládnuť všetky jeho povinnosti. Môžu sa však ozvať výčitky, či náhodou kávy nepijete priveľa a aké negatívne účinky na zdravie to môže mať. Lekári však upokojujú, že báť sa netreba, dokonca ani káva ráno nalačno nie je problém, hoci v niektorých situáciách je lepšie si lahodný mok odpustiť.
-
Už žiadne vysmiate deti s čokoládkou v ruke. Známy diskont upúšťa od reklamy, ktorá ťahá deti k nezdravému stravovaniu
Mami, kúp mi túto čokoládu, videla som ju v reklame! Deti často podľahnú reklame na nezdravé produkty, lákajú ich svojím obalom, motívmi zvieratiek či veselých postavičiek. Na rodičoch potom je, aby nepodľahli. Maloobchodný reťazec Lidl im to teraz chce uľahčiť.
-
Kyslá kapusta prospieva všestranne. Koľko jej treba skonzumovať denne?
Tiež milujete kyslú kapustu? Našim predkom slúžila ako cenný zdroj vitamínov v zimnom období a keďže na teplejšie obdobie, ktoré nám prinesie čerstvú zeleninu, si ešte budeme musieť chvíľu počkať, nemusíte sa jej vzdávať ani vy. Naučte na ňu aj deti.