- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Rozoznáte stres od úzkosti? Čo majú spoločné, čím sa líšia a kedy vyhľadať pomoc
Psychický stav mládeže je z roka na rok horší. Podpísala sa na tom dlhodobá izolácia počas pandémie koronavírusu, ale aj nevhodný životný štýl, nadmerné trávenie času na sociálnych sieťach či nedostatok toho „skutočného“ života.
-
V Česku chcú úplne zakázať fyzické trestanie detí. Má to však háčik - a poriadny
„Jedna výchovná facka ešte nikomu neublížila!“ myslí si aj dnes veľa ľudí, hoci škodlivosť telesných trestov bola už veľakrát dokázaná. Vo výchove nepomáhajú, dieťa však ponižujú a znižujú jeho dôveru voči rodičom. V susednom Česku sa rozhodli, že budú nasledovať príklad viacerých európskych krajín, v ktorých je bitie detí úplne zakázané. Otázkou však je, či zmena v zákone bude mať nejaký efekt.
-
7 krásnych myšlienok o výchove, ktoré povzbudia a dodajú silu
Ako potvrdí asi každý rodič, výchova je ťažká práca. Keď sa podarí vyriešiť jednu ťažkosť, vzápätí sa objaví nová. Frustrácia a pocity zmaru sú azda aj častejšie ako radosť a šťastie, hoci, samozrejme, pre drvivú väčšinu rodičov sú ich deti všetko. Ak však máte doma práve náročnejšie obdobie, možno vám pomôže nabrať nový dych a optimizmus sedem krásnych myšlienok z uznávaných kníh o výchove.
-
Český farár rozkopal deťom vyrezané tekvice. Dielo satana, tvrdil
Ako sa asi museli cítiť deti, keď zistili, že niekto im rozkopal tekvice, ktoré s láskou a radosťou spolu s rodičmi a prarodičmi vydlabali a vystavili v miestnom parku? A stalo sa to dokonca dvakrát! Nikoho by asi nenapadlo, že vandalom, ktorý takt necitlivo zničil detské nadšenie, bol miestny katolícky farár. Ten nevinnú detskú zábavu považoval za dielo diabla, ktoré treba zničiť...
-
Nechcite od malého dieťaťa, aby ovládalo svoje emócie, jeho mozog ich nedokáže regulovať. Kedy až?
„Upokoj sa, nekrič, neplač, okamžite prestaň,“ žiadame často aj od celkom malých detí a hneváme sa, keď toho nie sú schopné, dokonca máme často pocit, akoby nám to robili náročky a chceli nás svojím „nevhodným“ správaním potrápiť. Deťom však mozog až do štyroch či piatich rokov neumožňuje regulovať emócie, nemá preto zmysel tlačiť ich do niečoho, čoho ešte nie sú vývojovo schopné.
-
Prepáč a Ospravedlňujem sa nie je to isté. Ktoré z nich by sme mali použiť pri komunikácii s deťmi?
Povedať prepáč je umenie, ktorému sa niektorí ľudia ťažko učia i v dospelosti. Keďže však nie sme neomylní, ospravedlnenie sa by malo byť súčasťou každodenného života, a to i vo vzťahu k deťom. Viete ale, že nie je jedno, akým spôsobom to urobíme? Aký je rozdiel medzi „prepáč“ a „ospravedlňujem sa“? A prečo je vo vzťahu k deťom vhodné iba jedno z toho?
-
Až 40 percent deviatakov má stredne ťažké až ťažké depresie, postihnuté sú hlavne dievčatá
Známky stredne ťažkej až ťažkej depresie vykazuje 40 percent deviatakov a 30 percent má stredne ťažké až ťažké úzkosti. Vyplýva to z pilotného Národného monitoringu duševného zdravia žiakov na základných školách v ČR, na ktorom spolupracovali odborníci z Národného ústavu duševného zdravia (NÚDZ) a Česká školská inšpekcia. Dá sa predpokladať, že na Slovensku by boli výsledky podobného prieskumu veľmi podobné.
-
Stráca dieťa veci, rozptýli ho každá drobnosť? Aké prejavy nepozornosti sú už problém a čo s tým
Však sú to len deti, povieme si neraz. Áno, sú ešte malé, nemajú tak vyvinutý mozog a nervovú sústavu, aby dokázali dlho udržať pozornosť, kedy je to ešte v norme a kedy už je potrebné niečo s tým urobiť?
-
Džentlmeni vymreli? Nemilý zážitok tanečníčky Anči Strike v čakárni u pediatra
Vytrácajú sa základné veci ako slušnosť a ohľaduplnosť z nášho života? Zabúdame v pohodlí blahobytu brať ohľad na ostatných a na to, ako by sme si navzájom mohli vyjsť v ústrety? Zážitok, ktorý opisuje tanečníčka Anči Strike na sociálnej sieti, to ilustruje. Je ojedinelý?
-
Mali by zakázať mobily na školách? Vytvárajú závislosť podobnú heroínovej, znižujú IQ i sústredenosť, o psychickej pohode nehovoriac
Počas vyučovania ich už zakazuje každá štvrtá krajina sveta, na základe vlastného uváženia aj niektoré školy u nás a odborníci vyzývajú rodičov, aby boli sami aktívni a svoje deti pred nimi chránili. Reči je o mobiloch, bez ktorých si dnešnú dobu už nevieme predstaviť.
-
Toxická pozitivita je nezmysel, učte deti, že nikto nemá skvelý život
Deti a mladí ľudia sa v súčasnosti čoraz častejšie cítia nevypočutí a osamelí. Môže to viesť k výraznému poklesu sociálnych zručností a izolovanosti aj v neskoršom veku. Za osamelosť nemôže iba technologický pokrok, ale aj zmeny v rodinnom či sociálnom prostredí. Upozornila na to Linka detskej istoty pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia.
-
Stiahnite učebnicu, ukazuje len jednu správnu rodinu, žiada petícia
Na internete sa rozbehla petícia za opätovné posúdenie a následné stiahnutie učebnice občianskej náuky pre šiesty ročník základnej školy. Iniciátori petície poukazujú na to, že učebnica vysiela toxický odkaz smerom k deťom z rodín, ktoré nespadajú podľa autoriek učebnice do kategórie „harmonické“.
-
Pohodové rodičovstvo nie je veda. Päť jednoduchých zásad
„Ako to, že je tak v pohode? Akoby sa u nich v domácnosti nikdy nezvyšoval hlas, akoby deti poslúchali a zároveň dokázali byť aj samostatné...“ Určite ste sa stretli s ľuďmi, ktorí pôsobia ako naozaj dokonalí rodičia, ktorých len tak hocčo nerozhádže. Aké je tajomstvo takejto pohody?
-
Osem zásad vreckového pre deti. Koľko dávať prvákom, koľko teenagerom a aké pravidlá určite dodržiavať?
„V stánku syn uvidel svietiace okuliare. Hrozný gýč, ktorý sa o chvíľu pokazí, pomyslela som si. Samozrejme ale, že svetielko na dieťa zabralo tak, ako chceli výrobcovia: syn si ich chcel za každú cenu kúpiť. Stáli 15 eur, čo sa mi naozaj zdali vyhodené peniaze, no nijako som ho nevedela presvedčiť,“ opisuje nedávnu príhodu z vinobrania Iveta, matka sedemročného chlapca.
-
Deti vyberú, kto si zaslúži ocenenie v Detskom čine roka
V aktuálnej etape projektu Detský čin rok organizátori poslali vybrané skutky do 2 200 základných škôl a školských úradov. Učitelia spolu s deťmi čítajú tieto príbehy na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka, náboženskej výchovy a v školských kluboch. Spoločne sa rozprávajú o príbehoch a hodnotách, ktoré detské skutky prinášajú.
-
Rezanie sa žiletkou, pálenie zapaľovačom... Sebapoškodzovanie je u detí trendom
Odborníci na detskú dušu bijú na poplach. Sebapoškodzovanie je obrovským trendom, ktorým deti a dospievajúci upozorňujú na závažné psychické problémy, s ktorými sa musia v posledných rokoch vyrovnávať.
-
Dôležité hranice vo výchove. Ako ich správne nastaviť dieťaťu, ako školákovi či teenagerovi?
Na potrebe nastavovať vo výchove deťom primerané hranice, sa zhodujú všetci psychológovia aj rodičovskí poradcovia. Čo to ale v praxi znamená a ako to robiť, je už téma na dlhé debaty, každý si pod tým totiž predstavuje iné.
-
Vývojové úlohy podľa veku. Aké výzvy kladie život pred dojča, školáka či dospievajúceho
Ak by rodičia lepšie poznali jednotlivé vývojové úlohy, ktoré musia ich deti zvládnuť počas jednotlivých etáp svojho detstva, možno by k nim pristupovali citlivejšie a v rodinách by ubudlo zbytočných konfliktov.
-
Ako si pomôcť v ťažkej chvíli? Skúste to pomocou niektorej z týchto piatich otázok. Naozaj fungujú
Vyčerpaná? Vystresovaná? Alebo nervózna bez zjavnej príčiny? V kolotoči pracovných povinností a starostlivosti o deti či domácnosť, ku ktorému sa pridružia ešte rôzne iné problémy nie vždy sršíme dobrou náladou a prebytkom energie. Vždy sme to však my, kto si môže pomôcť. Ako? Napríklad pomocou správnych otázok.
-
„Odpúšťaj. Buď odvážny.“ 10 pravidiel šťastnej rodiny, ktoré do nej vnesú radosť a harmóniu
Aj keď to znie pre niekoho možno príliš zväzujúco, pravidlá by mali platiť v každej rodine. Sú niečím, čo deťom pomáha ukotviť sa a zorientovať v množstve podnetov a informácií, ktorými ich zaplavuje okolitý svet. Je na vás, aké si ich nastavíte, ale určite stoja za to.