Prepáč a Ospravedlňujem sa nie je to isté. Ktoré z nich by sme mali použiť pri komunikácii s deťmi?

Patricia Poprocká, 18. októbra 2023 o 06:46

Povedať prepáč je umenie, ktorému sa niektorí ľudia ťažko učia i v dospelosti. Keďže však nie sme neomylní, ospravedlnenie sa by malo byť súčasťou každodenného života, a to i vo vzťahu k deťom. Viete ale, že nie je jedno, akým spôsobom to urobíme? Aký je rozdiel medzi „prepáč“ a „ospravedlňujem sa“? A prečo je vo vzťahu k deťom vhodné iba jedno z toho?

Uznať si chybu nie je vždy ľahké, je to však dôležité, rovnako ako vhodná forma ospravedlnenia.

Foto: shutterstock.com

Rozdiely vysvetľuje na sociálnej sieti detská psychologička Jana Kubíčková, autorka projektu Tisíc tvárí radosti zameraného na pomoc rodičom a deťom vo výchove. Odporúča nežiadať deti o prepáčenie, ale jednoducho sa im ospravedlniť. „Ospravedlňujem sa. Je mi to ľúto. Mrzí ma to,“ to sú podľa nej vhodné slová, ktorými si priznáme chybu, resp. zlyhanie. Prečo nie „prepáč“?

Nuž, je to jednoduché. Ak sa prosto ospravedlníme, ukazujeme dieťaťu, že ho vidíme a berieme zodpovednosť za svoje konanie. Ak ho žiadame o prepáčenie, tak mu opäť z pozície moci nariaďujeme, aby nám odpustilo.

Prepáč

„Žiadam dieťa, aby prevzalo aktívnu úlohu a zodpovednosť za napravenie situácie, a zbavilo ma tiaže mojich výčitiek. Tiež aby potlačilo vlastnú fyzickú či emočnú bolesť a postaralo sa o moje emócie,“ vysvetľuje nevhodnosť spojenia „prepáč mi to“ Jana Kubíčková. Rodič sa tým navyše podľa nej stavia do pozície obete, a nie toho, o koho sa dieťa môže oprieť. Slovko prepáč okrem toho nevyjadruje ľútosť, súcit ani zámer situáciu napraviť, vypočuť dieťa a všímať si ho. No a v neposlednom rade „prepáč“ učí deti, že riešenie nespočíva v porozumení druhého, ale v tom, že nás ten niekto zbaví výčitiek, dodáva Jana Kubíčková.

Slovné spojenie prepáč je podľa nej vhodné v situácii, keď sa rozprávajú dvaja rovnocenní partneri, kedy nasleduje náprava, resp. keď na nej obaja pracujú, a tiež vtedy, keď je vina obojstranná.

Ospravedlňujem sa

Úplne iné je, keď dieťaťu dokážeme povedať „Ospravedlňujem sa“. Vtedy mu vlastne ukazujeme rešpekt a to, že sme rozpoznali svoje zraňujúce konanie. Dieťa cíti, že je pre nás dôležité, že uznávame jeho pocity. Berieme za svoje skutky zodpovednosť a vyjadrujeme vôľu situáciu napraviť, pracovať na sebe. „Učíme deti nebáť sa svojich chýb a miesto obviňovania seba alebo druhých vložiť energiu do ich nápravy,“ pripomína Jana Kubíčková.

Je mi to ľúto

Slovným spojením „Je mi to ľúto“ či „Mrzí ma to“ zasa vyjadrujeme dieťaťu súcit, porozumenie a zdieľanie náročnej situácie. „Posilňujeme tiež spojenie a dôveru medzi nami a dieťaťom. To vyrastá so skúsenosťou, že je videné a počuté,“ spresňuje Jana Kubíčková.

Celý status Jany Kubíčkovej nájdete na tomto linku Tisíc tvári radosti.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >