- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Navonok banálna, ale neľahká situácia: Keď sa bábätko rozplače na rukách starej mame alebo kamarátke, čo robiť?
„Prišla k nám návšteva, každý si chcel pozrieť nášho syna, ktorý mal vtedy asi mesiac. Koloval z náručia do náručia, čo som celkom znášala, kým nezačal plakať. Ostala som celá nesvoja a najradšej by som ho vytrhla z rúk mojej mamy, ktorá sa ho snažila utíšiť. Ovládla som sa ale a slušne jej povedala, nech mi ho vráti,“ spomína Alena.
-
10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?
„Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?
-
Nebezpečné videá na Whatsappe. Videlo ich aj vaše dieťa?
Na komunikačnej platforme Whatsapp sa objavila skupina pod názvom „Pridaj čo najviac členov“, ktorá zverejňuje nevhodné, násilné a nebezpečné videá. Ak ich vraj deti zmažú alebo o nich niekomu povedia, stane sa niečo zlé ich blízkym.
-
Za prvých desať mesiacov tohto roka bolo 368 detí obeťami násilia
Za prvých desať mesiacov tohto roka sa 368 detí stalo obeťami násilnej trestnej činnosti, pričom 92 z nich bolo týraných.
-
Deťom z rodín v hmotnej núdzi môžu darcovia spríjemniť Vianoce knihou
Deťom zo sociálne slabších rodín v Trenčianskom kraji môžu darcovia venovať na Vianoce knihu. Ide o 19. ročník projektu Otvor srdce, daruj knihu, ktorý spustila Trenčianska nadácia.
-
Zajtra sa bude spoločne bubnovať proti násiliu na deťoch
Najväčšie prepojenie detí poukáže na ich práva. Viac ako 140 tisíc detí sa spojí naprieč Slovenskom a Českom v pondelok 20. novembra od desiatej do jedenástej budú spoločne bubnovať, aby ich dospelí dobre počuli.
-
Chcete zastaviť detské „hnevanie“? Nezakazujte ho, ale naopak povoľte, pôsobí to takmer zázračne
Potrebujete upokojiť dieťa? Nemá zmysel kričať naň alebo mu niečo vyčítať. Slovíčko prestaň nefunguje už vôbec. Choďte na to šikovnejšie!
-
ROZHOVOR Za vraždou vlastného dieťaťa môže byť aj predstava, že mu rodič robí láskavosť, vraví psychológ Marek Madro k tragédii vo Veľkom Lome
Slovenskom otriasla tragédia, keď vo Veľkom Lome (okr. Veľký Krtíš) udusila mladá žena svoje ročné dieťa a potom sa obesila v stodole. Podľa portálu tv.noviny tak urobila len pár mesiacov po samovražde svojho partnera na tom istom mieste. Čo ju k tomu viedlo a dalo sa tragédii zabrániť? Rozprávali sme sa so psychológom Marekom Madrom z internetovej poradne IPčko.sk.
-
10 rád, ako si poradiť s deťmi bez kriku. Čo namiesto príkazov či vyhrážok?
Každodenný život s deťmi nás dostáva do rôznych situácií. Niekedy zvýšime hlas, inokedy ustupujeme, vyjednávame... Kedy akú metódu zvoliť, nemožno presne naliňajkovať, každý sa rozhoduje priamo v tej ktorej chvíli. Nežiaducim reakciám je však možné sa vyhnúť. Čo zvoliť namiesto kriku či namiesto vyhrážania sa?
-
Návrat do práce po materskej. Šesť rád známej športovkyne, ako si ho čo najviac uľahčiť
Príchod na nové pracovné miesto predstavuje pre mnohých ľudí stres – nové prostredie, kolektív, systém práce vyvoláva menšie či väčšie obavy... Rovnako náročný však býva aj návrat do práce po materskej dovolenke. Hoci často mnohé ženy vedia, do čoho idú, ak sa vracajú späť na pôvodné miesto, predsa len majú už dieťa, ktoré zásadne mení celú situáciu.
-
5 rád, ako v zdraví prežiť pubertu svojho dieťaťa a nezblázniť sa
Malé dieťa, malé starosti, veľké dieťa, veľké starosti, hovorí sa a rodičia pubertiakov to určite potvrdia. Z rozkošného dievčatka či roztomilého chlapčeka sa vo veku okolo dvanásť rokov stáva niekto cudzí, kto sa búri proti rodičovským pravidlám a nedá sa s ním vydržať a rozumne dohodnúť. Toto náročné obdobie sa však dá prežiť a niekedy aj celkom dobre zvládnuť. Tu je päť našich rád, ktoré rodičom pomôžu sa s pubertou svojich potomkov lepšie vyrovnať. A v konečnom dôsledku tak pomôžu aj svojmu dieťaťu, ktoré práve prežíva dôležité a búrlivé obdobie svojho života.
-
Spisovateľka Linda Liliková: „Vyčítajú mi, že dieťa hneď beriem na ruky. Aj ja sa však rada pritúlim...“
Keď je dospelému ťažko, nikto mu nevyčíta, že hľadá útechu u druhého, detská túžba pritúliť sa vždy, keď to malý človek potrebuje, však stále mnohým nie je veľmi po chuti. Stretáva sa s tým aj spisovateľka a učiteľka na základnej škole Linda Liliková, ktorá v tejto súvislosti napísala pekné zamyslenie.
-
Len pre silné povahy. Ako dlho by ste vydržali, keby vaše dieťa robilo toto?
Deti majú pud sebazáchovy a netrúfnu si na to, čo nezvládnu. Napriek tomu sa nám dospelým tomu len ťažko verí, zvlášť pri pohľade na ich nemotorné pohyby, pri ktorých si ľahko vieme domyslieť už tie najhoršie úrazy. Možno nám nasledujúce videá detských kúskov pomôžu, aby sme im začali o niečo viac veriť.
-
Rozoznáte stres od úzkosti? Čo majú spoločné, čím sa líšia a kedy vyhľadať pomoc
Psychický stav mládeže je z roka na rok horší. Podpísala sa na tom dlhodobá izolácia počas pandémie koronavírusu, ale aj nevhodný životný štýl, nadmerné trávenie času na sociálnych sieťach či nedostatok toho „skutočného“ života.
-
V Česku chcú úplne zakázať fyzické trestanie detí. Má to však háčik - a poriadny
„Jedna výchovná facka ešte nikomu neublížila!“ myslí si aj dnes veľa ľudí, hoci škodlivosť telesných trestov bola už veľakrát dokázaná. Vo výchove nepomáhajú, dieťa však ponižujú a znižujú jeho dôveru voči rodičom. V susednom Česku sa rozhodli, že budú nasledovať príklad viacerých európskych krajín, v ktorých je bitie detí úplne zakázané. Otázkou však je, či zmena v zákone bude mať nejaký efekt.
-
7 krásnych myšlienok o výchove, ktoré povzbudia a dodajú silu
Ako potvrdí asi každý rodič, výchova je ťažká práca. Keď sa podarí vyriešiť jednu ťažkosť, vzápätí sa objaví nová. Frustrácia a pocity zmaru sú azda aj častejšie ako radosť a šťastie, hoci, samozrejme, pre drvivú väčšinu rodičov sú ich deti všetko. Ak však máte doma práve náročnejšie obdobie, možno vám pomôže nabrať nový dych a optimizmus sedem krásnych myšlienok z uznávaných kníh o výchove.
-
Český farár rozkopal deťom vyrezané tekvice. Dielo satana, tvrdil
Ako sa asi museli cítiť deti, keď zistili, že niekto im rozkopal tekvice, ktoré s láskou a radosťou spolu s rodičmi a prarodičmi vydlabali a vystavili v miestnom parku? A stalo sa to dokonca dvakrát! Nikoho by asi nenapadlo, že vandalom, ktorý takt necitlivo zničil detské nadšenie, bol miestny katolícky farár. Ten nevinnú detskú zábavu považoval za dielo diabla, ktoré treba zničiť...
-
Nechcite od malého dieťaťa, aby ovládalo svoje emócie, jeho mozog ich nedokáže regulovať. Kedy až?
„Upokoj sa, nekrič, neplač, okamžite prestaň,“ žiadame často aj od celkom malých detí a hneváme sa, keď toho nie sú schopné, dokonca máme často pocit, akoby nám to robili náročky a chceli nás svojím „nevhodným“ správaním potrápiť. Deťom však mozog až do štyroch či piatich rokov neumožňuje regulovať emócie, nemá preto zmysel tlačiť ich do niečoho, čoho ešte nie sú vývojovo schopné.
-
Prepáč a Ospravedlňujem sa nie je to isté. Ktoré z nich by sme mali použiť pri komunikácii s deťmi?
Povedať prepáč je umenie, ktorému sa niektorí ľudia ťažko učia i v dospelosti. Keďže však nie sme neomylní, ospravedlnenie sa by malo byť súčasťou každodenného života, a to i vo vzťahu k deťom. Viete ale, že nie je jedno, akým spôsobom to urobíme? Aký je rozdiel medzi „prepáč“ a „ospravedlňujem sa“? A prečo je vo vzťahu k deťom vhodné iba jedno z toho?
-
Až 40 percent deviatakov má stredne ťažké až ťažké depresie, postihnuté sú hlavne dievčatá
Známky stredne ťažkej až ťažkej depresie vykazuje 40 percent deviatakov a 30 percent má stredne ťažké až ťažké úzkosti. Vyplýva to z pilotného Národného monitoringu duševného zdravia žiakov na základných školách v ČR, na ktorom spolupracovali odborníci z Národného ústavu duševného zdravia (NÚDZ) a Česká školská inšpekcia. Dá sa predpokladať, že na Slovensku by boli výsledky podobného prieskumu veľmi podobné.