- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Samostatnosť aj sila postaviť sa neprávosti. 9 dôvodov, prečo by deti mali vedieť povedať „nie“
Má s tým problém aj nejeden dospelý, povedať „nie“ je však dobré naučiť sa už v detstve. Aj keď je zaužívaná predstava o dobrom dieťati ako o takom, ktoré poslúcha dospelých, pre jeho zdravý rozvoj je dôležité, aby si vedelo povedať svoje a aby to dospelí rešpektovali.
-
Prečo odmeny vo výchove v skutočnosti nefungujú a čo namiesto nich? Radia psychológovia
Odmeny motivujú dieťa k žiaducemu správaniu, myslíme si. Do života im však toho veľa nedajú, práve naopak. Čo použiť namiesto nich?
-
Je vaše dieťa v škole či škôlke šťastné? 13 signálov, podľa ktorých rozpoznáte, že nie je všetko v poriadku
Nie je to len smútok či nespavosť, úzkosť zo školy či škôlky sa môže prejavovať aj úplne inak. Signálmi, ktoré veľmi ľahko môžeme vnímať len ako zmenu nálady alebo chvíľkové vybočenie z normálu.
-
„Mami nudím sa!“ Skúste túto jednoduchú hru, poodhalí vnútro vášho dieťaťa a nepotrebujete k nej vskutku nič
„Mami, nudím sa. Kedy to už začne? Kedy nás už zavolajú?“ Čakanie s deťmi na nejaké podujatie alebo u lekára vie byť úmorné. Veľa rodičov si dnes uľahčí situáciu tak, že deťom dá do ruky elektroniku, nech sa zabavia hrou alebo sledovaním nejakých videí. Čo ale, ak sa chcete zaobísť bez toho?
-
„Nečum už do toho tabletu!“ Skúste dostať dieťa dostať od obrazovky bez nevôle i príkazov, tu je názorná ukážka
„Ty ešte stále čumíš do toho tabletu? Ale stačilo. Okamžite prestaň!“ Dá sa povedať dieťaťu, aby prestalo s neželanou činnosťou aj inak než takto rázne? Väčšina rodičov asi zvolí túto zaužívanú a automatickú reakciu vediac, že u dieťaťa to vyvolá síce nevôľu, ale rodič má byť tou rozumnou autoritou, ktorá vie, čo je správne. I za cenu nespokojnosti.
-
„Pred pokrstením dieťa nesmie medzi ľudí. Perinka je dobrá na chrbticu.!“ Akú najhoršiu radu ste v rodičovstve dostali? Opýtali sme sa slovenských žien
S radami mamičkám sa akoby rozsypalo vrece, najmä tie, ktoré porodili prvé dieťa, počúvajú z každej strany, čo sa komu skúsenejšiemu osvedčilo a čo by mala vyskúšať. Určite to každý myslí dobre, nie všetky rady sa však oplatí počúvať. Ktoré najhoršie rady ste v rodičovstve dostali vy? Opýtali sme sa slovenských žien.
-
10 múdrych citátov, ktoré rodičom uľahčia výchovu, osvojte si ich!
Niekedy stačí slovko, aby bolo človeku lepšie. O situácie, kedy toho rodičia majú naozaj dosť, nie je núdza, a aj vtedy neraz pomôže hoci len uistenie, že to, čo sa deje, je normálne... Ak práve nemáte vedľa seba niekoho, kto by vám to povedal, sú tu citáty pre povzbudenie duše.
-
Ako v dieťati vybudovať zdravú sebadôveru. 15 rád odborníčky, kedy mu pomáhať, ako ho chváliť či prečo neplánovať
Vybudovať v dieťati zdravú sebadôveru nie je jednoduché. Zdravé uvedomovanie si vlastnej hodnoty bez nafúkanosti a znevažovania druhých môže dieťa získať správnym prístupom dospelých, predovšetkým rodičov. Akým, vysvetľuje svetoznáma rodičovská poradkyňa Naomi Aldort v 15 bodoch.
-
Rovnakí rodičia, rovnaký domov, rovnaká výchova a – úplne rozdielni súrodenci. Prečo, vysvetľuje odborníčka
Sú súrodenci, no akoby ani neboli rodina – tiež poznáte takéto odlišné deti bez ohľadu na vek? Jedno cholerické, druhé pokojné, jedno hĺbavé, ďalšie športový typ, iné neustále objavujúce niečo nové. „Ako je to možné, však sme ich vychovávali rovnako,“ čudujú sa rodičia. Nuž, to nestačí. Na charakter dieťaťa má vplyv ešte množstvo iných vecí, ktoré si často ani neuvedomujeme.
-
Zažeňte stres pomocou týchto šiestich jednoduchých krokov. Niekdajšia úspešná lyžiarka prezradila svoju osvedčenú metódu
Už je to šesť rokov, čo skončila s pretekaním medzi slalomovými bránkami, dnes je z českej slávnej lyžiarky mama päťročnej Emy, podnikateľka i lektorka jógy. Šárka Strachová sa venuje aj osobnostnému rozvoju a mentálnej pohode a o svoje poznatky sa delí aj s verejnosťou.
-
Svet bez predsudkov. Majú sa učiť deti od dospelých alebo naopak?
Jednou z najvzácnejších detských čŕt je, že dokážu vnímať svet a ľudí bez predsudkov. Neznáme veci či odlišných ľudí síce neskrývane skúmajú, ale nehodnotia ani vopred neodsudzujú. Až neskôr, od dospelých preberajú tieto postoje, hoci by bolo lepšie, keby to bolo naopak, a dospelí sa v tomto učili od detí.
-
Čo potrebujú deti, aby boli šťastné? Nie sú to nové veci ani komfort, ale niečo úplne iné
Každý rodič si želá, aby bolo jeho dieťa šťastné. Čo to ale znamená? Kúpime mu vec, po ktorej túži, je šťastné chvíľu. Zoberieme ho na obľúbené preliezky či výlet, teší sa počas toho. Na stabilný pocit šťastia sú však potrebné iné veci, ktoré sa neprejavujú vždy len úsmevom na tvári.
-
„Nesnažím sa o dokonalosť, ale o pokrok.“ 10 myšlienok, ktoré pomôžu uchovať si rodičovský nadhľad
Ak je matka v pohode, je aj rodina v pohode. Toto spojenie je výstižné, pre mnohé ženy však predstavuje aj nechcený tlak, zodpovednosť, že musia byť neustále plné síl a energie. „Byť v pohode“ si však netreba zamieňať s dokonalosťou, ani s tým, že človek musí mať dobrú náladu za každú cenu, naopak. Znakom toho, že je človek „v pohode“ je aj to, ak si dokáže priznať, že práve nie je.
-
Deti, ktoré trávia čas so starými rodičmi, sú v dospelosti emocionálne stabilnejšie
Starí rodičia plnia v živote dieťaťa dôležitú úlohu. Skonštatoval to detský ombudsman Jozef Mikloško pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov, ktorý si pripomenieme v nedeľu 23. júla už po tretí raz.
-
„Cítiš sa osamelá, no von nejdeš.“ 15 paradoxov, s ktorými bojujú dnešné matky, a o ktorých sa príliš nehovorí
Materstvo je plné paradoxov a rozporuplných pocitov, ktoré nezainteresovaný človek neraz ťažko chápe. „Máš šťastnú rodinu, zdravé dieťa, čo by si ešte chcela?“ Odpoveď, prečo sa necíti tak šťastne, ako by sa mala, však neraz nepozná ani samotná žena. Svoje stavy si vyčíta, niektorá sa ich snaží dokonca potláčať. Sú však normálne, nedá sa vždy cítiť len skvele, niekedy si ich stačí len uvedomiť.
-
Telesné tresty nenaučia deti, ako riešiť problém. Osem dôvodov, prečo by sme ich nemali vo výchove používať
Jednoducho nie. Aj keď si mnohí myslia, že jedna „výchovná“ neuškodí, skôr pomôže, a mnohí sa k nej naozaj aj uchýlia, ak si už nevedia s dieťaťom rady, telesné tresty by vo výchove miesto nemali mať. Sú násilím na deťoch, neoprávneným uplatňovaním sily a deťom škodia.
-
Vypadnite z domu bez výčitiek. Päť dôvodov, prečo je dobré občas nechať deti otcovi
„Išla som z domu na trojdňový seminár s výčitkami svedomia, že nechávam manžela s deťmi samého. Aj keď ma uisťovali, že to zvládnu, nebolo mi všetko jedno,“ hovorí Petra, matka troch školopovinných detí. Jej obavy sa napokon ukázali zbytočné a ako vraví, keby vedela, urobí si voľno z domácnosti aj na dlhšie.
-
Nezastavili ju prosby ani krik vlastných detí. Prečo skočila mladá žena s deťmi v náručí do priepasti Macocha?
Čo ju dohnalo do stavu, že nenašla iné východisko a vrhla sa do hlbokej priepasti i s dvoma maličkými deťmi? Začiatok leta poznamenala v Moravskom krase obrovská tragédia, keď do priepasti Macocha skočila žena s dvoma malými deťmi – jedno batoľa ešte v náručí, druhé dvojročné.
-
5 fungujúcich tipov, ako okamžite zlepšiť vzťah s dieťaťom
Nedarí sa vám vo výchove? Namiesto pokojného a láskyplného vzťahu neustále riešite s dieťaťom konflikty a nepríjemné situácie sú na dennom poriadku? Máme dobrú správu, dá sa s tým niečo robiť. Hoc aj hneď, tu je päť našich rád.
-
Dnes je deň otcov. Kde sú korene sviatku a ako ho osláviť?
Na Slovensku žije podľa údajov zo sčítania obyvateľov 1,4 milióna otcov. Najväčšou skupinou sú otcovia s dvoma deťmi, tvoria 47 percent všetkých otcov. Štvrtina má jedno dieťa.