V Česku chcú úplne zakázať fyzické trestanie detí. Má to však háčik - a poriadny

Gabriela Bachárová, 25. októbra 2023 o 06:31

„Jedna výchovná facka ešte nikomu neublížila!“ myslí si aj dnes veľa ľudí, hoci škodlivosť telesných trestov bola už veľakrát dokázaná. Vo výchove nepomáhajú, dieťa však ponižujú a znižujú jeho dôveru voči rodičom. V susednom Česku sa rozhodli, že budú nasledovať príklad viacerých európskych krajín, v ktorých je bitie detí úplne zakázané. Otázkou však je, či zmena v zákone bude mať nejaký efekt.

Fyzické tresty sa majú v ČR zrušiť.

Foto: shutterstock.com

V Českej republike sa rozhodli zaviesť zákaz fyzického trestania detí v novele občianskeho zákonníka, ktorá sa ešte len bude prerokúvať. Viacerí odborníci aj rodičia, ktorý telesné trestanie nepovažujú za dobrý výchovný prostriedok, možné zmeny v legislatíve vítajú, má to však jeden podstatný háčik. Ak aj dieťa budú rodičia trestať bitkou, napriek zákazu v zákone nebude nasledovať žiadny trest. Efekt má byť hlavne výchovný. Aby si rodičia uvedomili, že telesným trestaním detí cesta nikam nevedie.

Tamojšie ministerstvo spravodlivosti v absencii trestov problém nevidí. „Účelom tejto legislatívnej úpravy nie je právne postihovať ani stigmatizovať rodičov a tých, čo sa o dieťa starajú, ale podporiť výchovu prostredníctvom iných prostriedkov, ako sú telesné tresty,” vyjadril sa pre český denník Právo tajomník ministra spravodlivosti Antonín Stanislav. České úrady upozorňujú, že zákon už dnes umožňuje poslať rodiča či iného človeka, ktorý dieťaťu vážne fyzicky ublíži alebo ho týra, až do väzenia.

Ako upozornil štátny tajomník českého rezortu spravodlivosti, súčasný občiansky zákonník obsahuje ustanovenia, podľa ktorých sa „primeraný telesný trest považuje za výchovný prostriedok.” Toto znenie má z legislatívy zmiznúť, pretože odporuje európskemu súdnictvu aj Dohovoru Organizácie spojených národov o právach detí.

„Aj to jedno buchnutie zraňuje, ponižuje a dieťa učí, že takto sa riešia problémy namiesto hľadania iných ciest, ako zvládať vlastný afekt. Otočiť nepríjemnú emóciu voči druhému a prostredníctvom fyzického útoku si uľaviť, nie je žiadnym riešením. Je veľmi nebezpečné, ak sa násilie stane normou. Existuje predpoklad, že dieťa potom vlastné emócie a afekty začne obracať voči sebe (sebapoškodzovanie) či voči iným deťom, niekomu či niečomu, čo je v tú chvíľu slabšie. Skrátka tam, kde cíti, že si to môže dovoliť. Také dieťa bije ostatné deti v škôlke či na piesku, na základe čoho dostane znovu vynadané. Dieťa nerozumie situácii, nevie, čo robiť s vlastnou emóciou a často volí tú istú stratégiu, ktorú mu ukázal rodič. Keď mi nie je dobre, uľavím si tým, že niekoho buchnem. Taký človek potom v osemnástich rokoch udrie svoju priateľku, keď ho niečím rozruší a v konečnom dôsledku príde o možnosť mať dobré partnerské vzťahy,” uviedla pred časom v rozhovore pre náš web uznávaná česká špeciálna pedagogička a súčasná vládna splnomocnenkyňa pre ľudské práva Klára Laurenčíková, ktorá sa dlhodobo v Česku snaží o zákaz telesných trestov zákonom.

Fyzické tresty sú zakázané zákonom predovšetkým v severských krajinách. Ako prvé zákaz akéhokoľvek bitia bezbranných zakázalo Švédsko v roku 1979, nasledovali ho Nórsko, Dánsko, Fínsko, Island. Zákaz platí napríklad aj v Bulharsku či Maďarsku. V niektorých krajinách je len čiastočný, napríklad vo Veľkej Británii sa vzťahuje len na školské prostredie. Viaceré výskumy dokázali, že tam, kde sa telesné tresty zakázali, ubudlo napríklad násilia medzi deťmi a spoločnosť sa stala celkovo bezpečnejšou.

Na Slovensku sa o úplnom zákaze telesných trestov verejná debata nevedie. Zákon ich zakazuje v školách, detských domovoch, v resocializačných zariadeniach či krízových strediskách. Rodičom však telesné tresty legislatíva umožňuje, ak, pravda, neohrozujú zdravie, dôstojnosť či duševný vývoj dieťaťa.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >