Stiahnite učebnicu, ukazuje len jednu správnu rodinu, žiada petícia

SITA, 10. októbra 2023 o 05:30

Na internete sa rozbehla petícia za opätovné posúdenie a následné stiahnutie učebnice občianskej náuky pre šiesty ročník základnej školy. Iniciátori petície poukazujú na to, že učebnica vysiela toxický odkaz smerom k deťom z rodín, ktoré nespadajú podľa autoriek učebnice do kategórie „harmonické“.

Rodina nie je len jedna.

Foto: shutterstock

Autorky učebnice A. Drozdíková a D. Ďurajková podľa autorov petície používajú v kapitole Moja rodina nevhodný, devalvujúci a manipulujúci jazyk. Obsah kapitoly považujú odborníci podpísaní pod petíciou za mimoriadne škodlivý pre zdravý psychický vývin detí. Rodiny sa tu kategorizujú na harmonické alebo rozvrátené. Petičiari považujú takéto delenie rodín za neprijateľné.

Iniciátormi petície sú psychologička a psychoterapeutka Hana Bartová a Alma Centrum pre zdravý vývin Bratislava. Podporovateľmi petície sú mnohí psychológovia, detskí psychiatri, špeciálni pedagógovia, školské psychologičky na materskej, základnej aj strednej škole, učitelia, ale aj zástupcovia neziskových organizácií venujúcich sa deťom či evanjelická farárka.

Z textu v učebnici občianskej náuky podľa nich vyplýva, že medzi rozvedenými rodičmi nemôže byť súlad. Text priamo stigmatizuje deti, ktoré majú rozvedených rodičov. „Za absolútne neprijateľné považujeme, aby si dieťa na základe textov v učebnici myslelo, že je zlé, ak sa jeho rodičia rozišli, ak žije v nejakom inom rodinnom zoskupení, alebo ak rodičia nezvládajú úplne všetky svoje úlohy,“ zdôrazňujú signatári petície.

Obsah textu sa v rámci kategorizácie zameriava len na dva typy rodín: harmonické a rozvrátené. „Úplne absentujú iné typy rodín, ktoré sa na tejto škále pohybujú niekde medzi a v ktorých pravdepodobne žije väčšina detí a je to normálne,“ píše sa v petícii. Petičiari poukazujú na to, že sú aj deti, ktorých rodičia nie sú alebo neboli zosobášení, deti, ktoré žijú s jedným rodičom alebo deti žijúce v inom rodinnom zoskupení. To, že sa v obsahoch textov nenachádzajú, im vysiela rovnako toxický odkaz – neexistuješ.

„Učebnica devalvuje dôstojnosť a hodnotu detí z iných ako harmonických rodín, a tým pádom vyzdvihuje ako hodnotnejšie deti z úplných rodín. Pre dieťa je dôležitá informácia, že rodina má hodnotu, nech je akéhokoľvek typu,“ zdôrazňujú odborníci.

Zároveň poukazujú na to, že učebnica uvádza príklady domáceho násilia, ale neponúka žiadne návody pre deti, čo v takej situácii môžu robiť, alebo kde môžu vyhľadať pomoc. Taktiež nezobrazuje žiaden príbeh dieťaťa, ktoré sa ocitlo v ťažkej životnej situácii a použilo funkčné existujúce riešenia, prípadne príbeh so šťastným koncom.

„Odkaz pre dieťa, ktoré sa vyskytuje v podobnej situácii ako hrdinovia a hrdinky ilustratívnych príbehov, je preto jednoznačný: ak si súčasťou rodiny, ktorá zápasí s náročnými situáciami, čaká ťa problematický život a budúcnosť, budeš chodiť poza školu, fajčiť, budeš arogantný či arogantná, piť alkohol ako neplnoletý či neplnoletá,“ konštatuje sa v petícii.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >