Navonok banálna, ale neľahká situácia: Keď sa bábätko rozplače na rukách starej mame alebo kamarátke, čo robiť?

Patricia Poprocká, 26. novembra 2023 o 06:12

„Prišla k nám návšteva, každý si chcel pozrieť nášho syna, ktorý mal vtedy asi mesiac. Koloval z náručia do náručia, čo som celkom znášala, kým nezačal plakať. Ostala som celá nesvoja a najradšej by som ho vytrhla z rúk mojej mamy, ktorá sa ho snažila utíšiť. Ovládla som sa ale a slušne jej povedala, nech mi ho vráti,“ spomína Alena.

Matkina náruč, to je pre dieťa bezpečie, teplo, známa vôňa.

Foto: Shutterstock.com

Situácia, k akej dochádza veľmi často – ak dieťa začne v cudzom náručí plakať, má to najjednoduchšie riešenie – vráťte ho matke. Tá je na to tá najpovolanejšia osoba, práve tej sa dieťa svojím plačom najčastejšie dožaduje a okrem toho vy sa zbavíte nespokojného uzlíčka Netreba si brať osobne, ak sa dieťa rozplače na rukách práve vám, ani si vyčítať, že ho nedokážete utíšiť. Nie je to vašou úlohou, ste len návšteva, čo ako vrúcne city k bábätku a jeho rodičom prechovávate.
Okrem toho, vrátenie plačúceho bábätka matke posilní jej rodičovské kompetencie. Ak jej chcete pomôcť a zdá sa vám, že toho má veľa, nuž, pomáhajte – so všetkým ostatným. Upracte stôl, prineste kávu, skrátka robte činnosti, ktoré matke umožnia vo väčšej pohode postarať sa o plačúce bábätko.

Veľa ľudí si to však stále neuvedomuje, cíti akúsi potrebu pomáhať žene práve tým, že ju „odbremení“ od dieťaťa. To však zvyšuje nepohodu ženy, vzďaľuje ju od neho, sťažuje jej vzájomnú komunikáciu s dieťaťom a rozpoznávanie jeho signálov, no a v neposlednom rade ani bábätku nepomáha znížiť hladinu stresu.

„Sama som niekoľkokrát zažila, keď sa mi moje plačúce miminko snažil utíšiť niekto iný, hoci som sa za ním načahovala. A musela som zakročiť a dôrazne povedať, nech mi ho dajú späť, pretože mi je to nepríjemné. Nebola to pre mňa pomoc, skôr trochu boj a vymedzovanie hraníc. Pritom je to úplne prirodzené,“ konštatuje aj Češka Tereza Havlíčková, ktorá sa na svojom instagramovom profile zaoberá materstvom a jeho rôznymi stránkami a tejto téme venovala jeden z príspevkov.

Aj ona zastáva názor, že lepšia pomoc rodičom s bábätkom je s upratovaním, nákupmi či varením. „Keď bábätko začne u druhých plakať, jeho rodičov to často stresuje. Prirodzene. Od prírody. A väčšinou plače aj pre kontakt s nimi. Takže je lepšie ho zase vrátiť než sa ho snažiť za každú cenu utíšiť,“ dodáva Tereza Havlíčková a povzbudzuje rodičov, aby sa nebáli si svoje dieťa vypýtať.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >