10 rád, ako si poradiť s deťmi bez kriku. Čo namiesto príkazov či vyhrážok?

Patricia Poprocká, 8. novembra 2023 o 06:16

Každodenný život s deťmi nás dostáva do rôznych situácií. Niekedy zvýšime hlas, inokedy ustupujeme, vyjednávame... Kedy akú metódu zvoliť, nemožno presne naliňajkovať, každý sa rozhoduje priamo v tej ktorej chvíli. Nežiaducim reakciám je však možné sa vyhnúť. Čo zvoliť namiesto kriku či namiesto vyhrážania sa?

Každá situácia má riešenie...

Foto: shutterstock.com

„Každá situácia má svoje riešenie,“ pripomínajú odborníci z centra LOCIKA, ktoré si kladie za cieľ predchádzať násiliu v rodinách a pomôcť im k harmonickému žitiu. Niekedy rodič naozaj nevie, ako v tej ktorej situácii s dieťaťom postupovať, tak sa uchýli ku kriku, vyhrážkam, prípadne začne nevhodne vyjednávať či ustupovať. K tomu však vôbec nemusí dôjsť, v situáciách, kedy by ste už bezmocní reagovali práve takto, skúste iný prístup:

Namiesto opakovania toho istého pokynu
Skúste to skrátka inak. Zaujať dieťa, napríklad aj pomocou neverbálnej komunikácie, zmenou intonácie, zmenou slov a podobne.

Namiesto komplikovaného vysvetľovania
Zvoľte stručnosť. Dajte dieťaťu nanajvýš dva pokyny naraz.

Namiesto prikazovania
Zvoľte diskusiu. Dajte dieťaťu možnosť voľby, pýtajte sa ho, zaujímajte o jeho názor.

Namiesto všeobecných fráz
Hovorte jasne a pre deti zrozumiteľne. Vaše pokyny nech sú konkrétne a jednoznačné.

Namiesto vyhrážok
Opíšte dôsledky správania dieťaťa bez emócií, nechajte dieťa potom, nech sa rozhodne. Zostaňte neutrálni.

Namiesto ústupkov
Dotiahnite veci do konca, ak ste presvedčení, že sú dôležité. Zostaňte pevní a dôslední.

Namiesto zaoberania sa zbytočnosťami
Rozlišujte, čo je naozaj dôležité a v čom môžete dieťaťu nechať priestor. Zaoberajte sa podstatnými vecami, ktoré za to naozaj stoja.

Namiesto výbuchu hnevu
Dajte si pauzu. Jednoducho povedzte, že potrebujete chvíľku na upokojenie. To zaberá.

Namiesto pocitu prehry
Postupujte postupne, krok za krokom. Riešte len to, čo viete ovplyvniť, jednu situáciu za druhou, nie všetko naraz. Majte na pamäti, že robíte najviac, čo môžete.

Namiesto brania si vecí osobne
Neútočte slovne. Zostaňte nad vecou, zachovajte odstup.

A čo keď sa niečo nepodarí? „Myslite na to, že sme len ľudia. Nie vždy sa podarí zachovať nadhľad. Čo sa ale počíta, je snaha niečo zmeniť. Majte so sebou trpezlivosť ako so svojimi deťmi,“ uzatvárajú odborníci z centra LOCIKA.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >